Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Rovná daň | Českí bratia a rovná daň | Sulik.sk
Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Českí bratia a rovná daň

Kto by to bol povedal. V júni 2002, keď ODS mala pomerne solídne vypracovanú koncepciu rovnej dane s ktorou išla do volieb, rovná daň u nás témou nebola. Krátko na to sa stal českým premiérom Vladimír Špidla a u nás práve začínala volebná kampaň. Ľudovít Kaník sa na billboardoch hlásil k rovnej dani vo výške 15%, ktoré KDH billboardovo prebilo so sadzbou 14%. Kto chcel vedieť viac, nemal šancu. Internetové stránky mlčali jak partizán. Na tomto mieste by som opäť rád zdôraznil, že rovnú daň som nevymyslel, ale som len pripravil koncepciu daňovej reformy a pritom mi medziiným boli inšpiráciou napr. stránky ODS alebo Paula Kirchhofa.

Potom, v septembri 2002, na šťastie vyhrala pravica a Slovensko sa k rovnej dani dostalo jak slepé kura k zrnu. Dnes, v štvrtom roku po zavedení „19ich percent“ sa dá prinajmenšom konštatovať, že 1.) hospodárstvu a rastu životnej úrovne nijak neuškodila, práve naopak, 2.) daňová disciplína preukázateľne stúpla a 3.) väčšina obyvateľstva s ňou súhlasí a aj preto ju terajšia ľavicová vláda (touto cestou ďakujem pánom Boh, Fico a Počiatek) nezrušila. Okrem toho, a vtom vidím ja osobne najväčší prínos, výrazne stúpla daňová spravodlivosť a konečne sme prestali trestať úspešných.

Dnes, cca 100 rokov čo sa v Čechách diskutuje o zavedení rovnej dane, sa u našich bratov čosik deje. Frank Zappa by povedal, že je to ako keď sa človek chce poriadne dlho poriadne dobre vysrať a potom si len poriadne nahlas prdne. Predtým jak bude na mňa zle, že samé vulgarizmy a pod.: viem, že by som mal napísať poriadne sa vyšpiniť a potom len poriadne sublimovať, ale sorry, je to citát.

Jedno ako, to čo sa v Čechách chystá je 15%-ný paškvil a nie 15%-ná rovná daň. OK, sadzba dane bude 15%, to je chválihodné a marketingovo rozumné, ale bude to z takzvanej superhrubej mzdy. To je hrubá mzda zvýšená o odvody zamestnávateľa. Rozdiel medzi českým a slovenským základom dane tak bude vo výške celkových odvodov (zamestnanca a zamestnávateľa) a keby sme slovenský základ dane zdvihli o celkové odvody, stačila by sadzba 12,5%. Inými slovami, českých 15% je v slovenských podmienkach 23,1%.

Napriek tomu, snaha zjednotiť odvody (a zaviesť pre ne strop) je krok správnym smerom, len treba to robiť komplexne vrátane reformy odvodov a nie parciálne. Oveľa väčší, možno najväčší problém je skutočnosť, že sa nerušia takmer žiadne výnimky. Len § 4 českého zákona o dani z príjmov obsahuje 43 rôznych výnimiek, z ktorých sa rušia iba štyri. § 6 ods. 9 obsahuje ďalších 23 výnimiek a rušia sa len tri atď. Celkovo český zákon o daní z príjmov obsahuje vyše dvesto výnimiek a bude ich obsahovať aj naďalej. Práve tu Česká republika premárňuje jednu obrovskú šancu. Výnimky zo zdanenia je totiž možné zrušiť len vtedy, keď 1.) zrušia sa všetky naraz v duchu „prežijem, že mi skapala koza, keď susedovi skape tiež“ a 2.) bude ponúknutá protihodnota vo forme nízkej sadzby dane.

Pritom práve zrušenie väčšiny výnimiek by výrazne pomohlo financovať výpadok spôsobený nízkou sadzbou dane. Keďže tomu tak nie je, nie je možné zaviesť 15%-nú daň pre všetky subjekty. Právnické osoby budú mať najprv 22%, o rok 20% a až 2010 klesne sadzba dane na 19%. Nie však na 15%, čo opäť len narušuje neutralitu zdanenia pri vysokých príjmov a rovnakej činnosti medzi živnostníkom a s.r.o. A naďalej budú mať niektoré subjekty sadzbu len 5% (§ 21 ods. 2).

Výsledný stav v žiadnom prípade nie je rovná daň, ale len jedna sadzba pri zdanení fyzických osôb (a ďalšie dve pre PO). V skutočnosti však bude existovať nespočetné množstvo efektívnych sadzieb dane (to je pomer skutočne zaplatenej dane k celkovým príjmom), podľa toho, kto ako šikovne si dokáže uplatniť výnimky, spravidla to budú daňovníci s vyššími príjmami.

Na západe teda nič nového. Slovensko hrá v daniach jednoducho inú ligu a česká novela zákona o dani z príjmov určite ohrozením nie je. Myslím, že po tejto novele aj ľahšie rozdýcham najbližšiu nakladačku v hokeji. O tom, ako by to urobiť mali, v budúcom newslettri.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.