Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Dividendy | Daň z dividend | Sulik.sk
Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Daň z dividend

“Ja som premiér tohto štátu, ja nemôžem len tak hocičo zaondievať. A keď vravím, že Slovensko pre zrušenú daň z dividend ročne prichádza o daň zo 70 až 80 mld. Sk, tak to tak je. Veď rátajte so mnou, 80 mld. a z toho jedna pätina je 16 mld. a to je tá suma, ktorú by táto vláda mohla mať na silné sociálne programy. To by bolo hlasov. No dobre, tak je to len 64 mld., ktoré naozaj odišli ako dividendy, lebo reinvestovaný zisk sa síce vykazuje ako výnos z priamej zahraničnej investície, ale nie je dividendou.

Čo? Daň by nebola pätina? Ani 19%, lebo Slovensko má uzavretých desiatky zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia? So sadzbami od 0% do 15%? Bože, kto ich len mohol uzavrieť. Najväčšia investorská krajina je Holandsko a voči nemu sme sa zaviazali dividendy vôbec nezdaňovať? To je hospodárska vlastizrada. To bol určite ten Dzurinda, on bol vždy pod vplyvom zahraničného veľkokapitálu. Ako prosím? Zmluva s Holandskom bola uzavretá už v roku 1974? To fakt? Tak to potom boli naši. Nevadí. Zmluvy vypovieme a bude pokoj. Že to bude trvať niekoľko rokov, bude len a len dobré, aspoň to nebudem musieť aj naozaj urobiť.

Tak dobre, pacta sunt servanda, tie nešťastné zmluvy musíme dodržať, ale to predsa nie je dôvod nezaviesť daň z dividend. Veď táto daň mi nedá spať, musím zachrániť naše zbedačené Slovensko. Keď nebude sadzba dane z dividend 19%, bude aspoň 15%… To snáď nie. Priemerná sadzba dane by bola iba 6,27%? Namiesto 9,6 mld. by bol výnos iba 4 mld.? No dobre, ale aj to je viac ako nič, aspoň bude na vianočné darčeky mojim voličom.

Že Európska únia vydala smernicu 90/435/EWG, ktorá v článku 5 vyslovene zakazuje zdaňovať dividendy pri vyplácaní do iného členského štátu? To akože z tých 64 mld. Sk dividend, ktoré monopoly v cudzích rukách posielajú do zahraničia neuvidí táto vláda ani korunu? To mi akože robia naschvál? S tým zásadne nesúhlasím. Pacta nepacta, musíme spraviť takú právnu úpravu, aby bolo možné tie dividendy zdaniť. Keď nepôjde inak, vystúpime z EU, aj tak ma tam nechcú.

Že vraj daň z dividend je dvojité zdanenie? To môže fakt tvrdiť iba nejaký teoretický avanturista. Daň z dividend je predsa tá najprirodzenejšia daň pre socánov. Ja to viem, mám predsa skvelých poradcov so skvelými názormi. Je úplne v poriadku, že posledný výnos z tejto dane pred jej zrušením, teda za rok 2003, bol iba 1,5 mld. Sk. Vtedy ešte ten Dzurinda nezapredal monopoly do cudzích rúk. Dnes síce z nich idú štátu dividendy, ale to sa neráta. Ja chcem daň. Predsa každé decko chápe, že dividendy a daň z dividend nie je to isté a že na silné sociálne programy dividendy nestačia, ja potrebujem navyše daň z nich, lebo veď je nehorázne, že ročne odchádza z tejto krajiny 70 až 80 mld. Sk…. jaj, sorry, to sme už mali.

Hm, ale čo poviem, keď sa ma niekto spýta, že ak mi tak veľmi vadí, že zahraničné firmy si vyberajú zisky, prečo im poskytujeme ešte aj daňové prázdniny a miliardové dotácie k nim? Čo im len poviem, že prečo silou mocou chcem zavádzať pre zahraničných investorov 15%-nú daň z dividend, keď neplatia ani len 19%-nú daň z príjmov? Našťastie je úplne jedno čo poviem, lebo som viazaný Programovým vyhlásením vlády a na veľké šťastie musím rešpektovať koaličných partnerov, ktorí si na ešte väčšie šťastie stihli všimnúť, že už nie sme v opozícii. Bože, čo by som len bez nich robil, asi by mi naozaj neostalo nič iné, ako všetky tie kraviny, čo sme popísali do volebného programu, realizovať. Mám to. Už viem čo spravím, keď daň z dividend nebude. Pôjdem dovážať vodu z Marsu. Koniec koncov jedna členka mojej vlády tam má obrovské kontakty, lebo odtiaľ pochádza.”

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.