Richard Sulík: Práve prešiel Národnou radou zákon, ktorý nás výrazne približuje k nášmu programovému cieľu a to je dekriminalizácia marihuany. Poprosil by som teraz môjho kolegu Martina Poliačika, aby vás detailne informoval o tom, v čom táto zmena dekriminalizácie marihuany spočíva. Zároveň by som sa za seba chcel poďakovať strane Smer -SD, že sa rozhodla plniť náš program.
Myslím si, že bez osvety, bez verejnej diskusie, ktorú strana SaS vyvolala, by k takejto zmene nikdy nedošlo. Takisto môžem povedať, že v našej koalícii to jednoducho takáto zmena s koaličnými partnermi možno ani nebola. Ako vidíte, dobré veci sa dajú presadzovať nielen vo vláde, ale aj s efektívnou opozičnou politikou.
Zmena drogovej politiky na Slovensku
Martin Poliačik: Čo máme možnosť vidieť v posledných týždňoch a mesiacoch je postupná zmena celej drogovej politiky na Slovensku. Začalo sa to tým, že pri crazy shopoch boli látky, ktorých sa vlastne týkal predaj tých takých suvenírov posunuté do flexibilnej tabuľky, ktorá je pod zákonnou normou a tým pádom vlastne sa dá efektívnejšie sťahovať nebezpečný materiál z trhu bez toho, aby boli postihovaní samotní užívatelia. Takže, už tam sme videli, že ide viacej o efektivitu a pragmatizmus tohto riešenia, než by išlo o postihovanie samotných užívateľov.
Definitívne zrušenie Protidrogového fondu
Potom prišiel zákon o definitívnom zrušení Protidrogového fondu, ktorý bohužiaľ nikdy takmer neplnil svoju funkciu. Protidrogovy fond skôr slúžil na tunelovanie verejných zdrojov a dotácie pochybných mimovládiek. Teraz tu máme trestný zákon, vďaka ktorému pri tých hraničných prípadoch, kedy užívateľ je prichytený s drogou, ktorá má vlastne niekde okolo toho desaťnásobku dennej bežnej dávky, tak už budú mať sudcovia viac otvorené možnosti a budú môcť ukladať aj podmienečné tresty s probačným dohľadom.
Dekriminalizácie marihuany už prestala byť tabu
V tej diskusii ale vyšla najavo ďalšia vec, že téma dekriminalizácie marihuany už prestala byť tabu.
- Mali sme tu pána poslanca Gála, ktorý povedal, že vlastne zrejme by bolo dobré dekriminalizáciu spraviť takým spôsobom, že pri malých množstvách marihuany už to bude iba priestupok.
- Pán Lipšic navrhol, aby to išlo cez referendum, neviem či je tam úprimný úmysel vypočuť si ľudí alebo iba snaha opäť oblepiť celé Slovensko bilbordmi s vlastnou tvárou, ale každopádne je to príspevok do verejnej diskusie.
Nakoniec máme na internete video, študentskú prácu, kde pár študentov oslovilo samotného premiéra Fica a ten sa jasne vyjadril, že konzumácia marihuany by postupom času mala úplne opustiť priestor trestného práva a mala by byť braná len ako priestupok.
Neunavné otváranie témy dekriminalizácie marihuany prináša svoje ovocie
Verím tomu, že posledné tri roky, keď sme znovu a znovu otvárali túto tému, buď aspoň ako predmet verejnej diskusie alebo sme podporovali Milión marihuana marš, ktorý býva každý rok alebo sme niektorí prispeli aj vlastnou životnou skúsenosťou, teraz prinášajú svoje ovocie. Pretože starí harcovníci-politici pochopili, že tú tému proste jednoducho treba riešiť a mladí politici sa stále viac aj v radoch Smeru otvorene hlásia k tomu, že dekriminalizácia je ich témou.
Dekriminalizácia marihuany je témou sociálnej demokracie v európskom priestore
Považujem to za prirodzenú vec, pretože dekriminalizácia marihuany je hlavne témou sociálnej demokracie v európskom priestore. Preto očakávam, že aj veľká novela trestného poriadku, ktorá príde na jeseň do parlamentu, pôjde podobným smerom. Dúfam, že verejnosť, ktorá doteraz žila v strachu vyjadriť svoj vlastný názor, po tom ako prešli tieto legislatívne kroky, tiež oveľa aktívnejšie pristúpi k tomu a ukáže aj politikom, že situácia v spoločnosti sa zmenila a je tu jednoducho veľký priestor na to, aby sa drogová politika štátu zmenila na základe príkladov, ktoré máme možnosť vidieť v Čechách, v Holandsku, v Španielsku a v iných krajinách Európskej únie, aj vo svete.
Otázky a odpovede na tému “Dekriminalizácia marihuany na Slovensku”
Otázka: Ako si vysvetľujete, že Smer ide cestou dekriminalizácie marihuany? Je to tlak práve tých socialistov alebo dekriminalizácia marihuany je do istej miery tak trošku by som povedala populárna téma aj pre nich?
Richard Sulík: Pre dekriminalizáciu marihuany zrejme bude viacero dôvodov. Jeden z tých dôvodov, možno že aj hlavný dôvod vidím v tom, že Smer si nejak pri tej svojej ideovej prázdnote a chudobe navykol vykrádať programy iných strán. To, že strana SaS má najlepší program, to je všeobecne známe a je nespochybnené. No tak v našom programe našli dekriminalizáciu marihuany, čím si možnože chcú šplhnúť u mladých voličov. My to len vítame. Tých myšlienok a nápadov máme dostatočne veľa na to, že keď oni, nech si smeráci realizujú čo len vládzu a my teda budeme za to ešte aj vďační. Čiže ja si to vysvetľujem najmä tým, že chcú obsadiť aj takéto spektrum. Nech to robia. Ako som povedal, akékoľvek takéto snahy o dekriminalizáciu marihuany v našej vláde troskotali na KDH, lebo to ich videnie sväté je príliš obmedzené na to, aby dokázali pochopiť, že život je aj o niečom inom ako o tom, že v nedeľu sa chodí do kostola. Preto v podstate môžeme len vyjadriť našu radosť a ešte raz zopakovať, že bez SaS by sa toto jednoducho nikdy nebolo stalo, lebo téma dekriminalizácie marihuany by sa nikdy nestala salonfejk, ako zvyknú hovoriť Nemci. Jednoducho bez osvety by tá téma ostala verejne navždy tabu.
Martin Poliačik: Ja ešte dodám. Myslím si, že druhý dôvod je ten, že pomaly nám dochádzajú tí trestami posadnutí právnici. Keď si pozrieme, že kto boli mienkotvorní právnici doteraz, Gašparovič – trestný právnik, Trnka – trestný právnik, Lipšic – veľmi silno posadnutý trestaním občanov, to je jeho nazeranie na svet. Myslím si, že minister Borec v tomto prišiel ako niečo nové. Dokáže sa pozerať aj na ten zákon viacej z pohľadu nie toho, že čo on si predstavuje, že ako by mal svet ideologicky vyzerať, ale aké sú tie reálne pragmatické riešenia a jednoducho sa dostávame do štádia, kedy vo väzniciach začínajú končiť ľudia s neprimerane vysokými trestami, napríklad v dôsledku zásady trikrát a dosť. Takisto máme väznice preplnené aj ľuďmi, ktorí boli chytení jeden alebo dvakrát s malými množstvami drog. Ja som akurát včera mal na stole prípad chlapca z Prešova, ktorý bol najprv chytený so sedem násobkom bežnej dávky, za čo dostal dva roky s podmienkou a v podmienke bol potom chytený vlastne s malým jointom a dostal natvrdo štyri roky. Odsedel si dve tretiny trestu, 41 mesiacov a až potom bol prepustený. Podľa mňa tento človek nikdy nemal v base sedieť. To je totálne neprípustné, aby sme decká, ktoré sú prichytené s jointom, s dvoma alebo troma vo vačku, dávali do basy na viac ako dva, tri roky. Preto vítam túto zmenu trestného zákona, dekriminalizáciu marihuany, lebo sa otvárajú možnosti na to, aby takto vysoké tresty jednoducho neboli ukladané.
Peter Osuský: Ja by som si dovolil poznamenať k tomu, čo teraz povedal Martin Poliačik ešte jedno. Žijeme v krajine, kde nie je takmer nijakým problémom, ani pre média, prísť v piatok večer na diskotéku, kde sú deti pod zákonom, teda maloletí adolescenti opití. Konzumujú alkohol a na rozdiel od zmieneného chlapca z Prešova, to nemá nijaký dosah na ich budúcnosť, len preto, že v tejto krajine sa pije, historicky sa tu pije a považujeme to za štandardný prvok kultúry. Na rozdiel do mojich priateľov liberálneho dlhodobého orientovania sa pre mňa tento bod je skôr akýmsi priblížením sa ústavnej rovnosti. Pretože dvaja mladí ľudia, ktorí podľa mňa obidvaja nerobia presne to, čo je dobré pre ich zdravie, sa teraz nedostávajú do pozícii jeden zločinec so záznamom a druhý bežne žijúci v duchu slovenskej tradičnej alkoholovej kultúry. Ale musím povedať ešte jeden smutný bod dnešného hlasovania a síce, že naopak ústavná rovnosť utrpela ranu v svetle apriorného ľudského práva na štrajk. Musím povedať, že právo na štrajk, ak nie je taksatívne ústavne obmedzené, obmedzovať niečím tak gumovo obuškovým ako je núdzový stav, je pre mňa nepriateľné. Lebo vojnový stav je deklarovaný. Výnimočný stav pri výbuchu jadrovej elektrárne, či cunami, či ťažkom zemetrasení je celkom logicky zdôvodnený. Núdzový stav je naťahovaný ako guma do nohavíc a musím povedať, že ak by bolo v ústave kategoricky uvedené, že tieto a tieto skupiny obyvateľov nemajú tento prvok ústavného ľudského práva, práva na štrajk, tak ako právo na zhromažďovanie, či slobodu prejavu, potom je to v poriadku. Ale ak my na základe gumového paragrafu kriminalizujeme zdravotníckych pracovníkov, lekárov, či sestričky, tak toto je pre mňa neprijateľné a toto bola prehra ústavnej rovnosti.
Koniec tlacovej besedy ku téme “Dekriminalizácia marihuany”.
A ako je to s makom? Platia pre jeho pestovanie nejaké obmedzenia? V záhradke sa smie pestovať? Aspoň na koláč?
Konope siate ( Cannabis sativa) bola s človekom spätá už od nepamäti. Vedel využiť každú jej časť: korene a kvety na medicínu, stonku na textil, semená na jedlo a olej , a vedel ju použiť taktiež ako stavebný materiál alebo zdroj energie vďaka vysokej výhrevnosti.
Konopny olej vďaka obsahu esenciálnych nenasýtených mastných kyselín má priaznivý vplyv na starnucu, suchú, dehydrovanú, citlivú, problematicú ,ekzematickú pleť. Dokaze zmierniť alebo uplne vyliecit niektore kozne ochorenia.
Jeho ďalšie pozitivne vyuzitie je vo forme šampónov, krémov, mastí, balzamov, čistiacich pleťových vôd a telových mydiel. Konopný olej je veľmi praktický v starostlivosti o vlasy na masáže a zábaly. Olej obmedzuje tvorbu nových vrások, zmierňuje alebo úplne
zamedzuje prejavom akné.
V nezanedbateľnom množstve obsahuje aj vitamíny B, B1, B3, B6 a preto je velmi zdravy ako stolovy olej. A je doporučovaný ako výživná zložka do prostriedkov po opaľovaní.
Významny je jeho protirakovinový účinok. Minimalizuje poškodenie DNA peroxidmi vznikajúcimi hlavne pri trávení v črevách a tým minimalizuje možnosť podieľania sa aktívneho peroxidu na mutagénnom procese v bunke. V oleji z konope bol dokázaný aj obsah terpénov, čo je pre rastlinné oleje netypické.Tieto terpény prepožičiavajú oleju protizápalovú aktivitu a zároveň ochranu bunky.
Uznáva sa a mnohé zdroje to potvrdzujú, že konope pomáha aj pri liečení extrémnej straty
hmotnosti pri ochoreniach AIDS alebo pri zmiernení vedľajších účinkov chemoterapie.
Konope je najlepsou alternativou pri zateplovani domov (odporucam informovat sa o tom viac)
Takže ked to zhrnieme:
Najvyznamnejsie vyuzitie je v Medicine, v USA a Kanade sa predpisuje nielen na hore uvedene zdravotne problemy, ale aj na vela dalsich -vyznamne je liecenie psychickych chorob,alebo pri lieceni zavislosti na alkohole alebo tvrdych drogach.
Využíva sa v textilnom priemysle, kde sa konopné vlákna používajú na výrobu oblečenia a obuvi. Topánky su takmer nezničitelne a oblečenie pozitine vplyva na pokožku a tiež ochranuje človeka pred UV žiarením.
V papiernictve, kde sa vyrába konopný papier, ktorý tvoril do roku 1883 3/4 celkovej produkcie papiera.
Dá sa z nej destilovať benzín, ktorý je pre prírodu oveľa čistejší.
Vyrábajú sa z nej konopné laná, ktoré sú veľmi pružné a pevné.
Veľké uplatnenie v stavebníctve, ako izolačná látka.
Využitie v kozmetike, pridáva sa do šampónov, kondicionérov, masážnych olejov atd.
Najlepši spôsob použitia je INHALACIA cez VAPORIZER uvolňuju sa len liečive latky .Ked to porovname s farmaceutickymi liekmi s milionom vedlajšich škodlivých učinkov -nie su žiadne pochybnosti o tom co je lepšie!
A presne pre všetky tieto a ďalsie pozitiva, ktore som zabudla spomenut je Konope ILEGALNA rastlina!
Budú sa v budúcnosti aj v školstve praktizovať delené štrajky? Že by išli najprv učitelia, potom vychovávateľky, potom administratívni pracovníci, potom školníci, kuchárky a upratovačky? Lenže obliekať každú skupinu do iných farieb by bolo asi nákladné. Teraz mi napadol film od pani Piussi, ako jeden z organizátorov gorilích demonštrácií radí demonštrantom, aby sa podľa svojich požiadaviek zaradili k svojmu vodcovi a dali si farebné čapice na ich rozlíšenie (týchpožiadaviek). Tak mi napadá, či by si aj naši poslanci nemohli obliekať farebné tričká podľa toho, za akého sponzora kopú.
Želám strane SaS, aby bola úspešná aj bez sponzorov.
V Česku už bola schválená marihuana na lekárske účely, alebo nie? A na Slovensku? Neviem si to dobre predstaviť, keď vyfajčí napr. chorý so sklerózou multiplex cigaretu, tak sa mu uľaví? Alebo používa nejaký sprej? Či si ju pridáva do stravy? Boli o tom nejaké vysielania v TV, no už si presne nespomínam.
Najlepšou alternatívou je INHALÁCIA cez VAPORIZÉR. Do organizmu sa uvoľňujú len liečivé látky. Takto sa inhalujú nielen veľmi liečive učinky konope, ale aj iné liečive rastliny pri rôznych ochorenieh. Ked to porovnáme s farmaceutickými liekmi s množstvom vedlajšich škodlivých učinkov -nie su žiadne pochybnosti o tom co je lepšie!(Odporúčam sa o tom informovať viac)
Mohol by niekto vysvetliť verejnosti, prečo boli teraz v centre pozornosti práve pôrodné sestry? Je táto kategória zdravotných pracovníkov zaradená do inej platovej triedy než iní zdravotníci? Než ostatné sestry? Alebo išlo len o ich dohodu, teraz ony, potom zas ďalšie? Ony si tiež musia samy platiť zdravotné poistenie, keď štrajkujú? Alebo štrajkujú v čase svojho pracovného voľna?