Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Euroval – stupňujúca dráma | Slovensko bude platiť najviac zo všetkých krajín eurozóny

Euroval – stupňujúca dráma – Richard Sulík na tlačovej besede upozorňuje o dôsledkoch podpory eurovalu, o následkoch, ktoré Slovensko na seba jeho schvalením preberá, o tom že podpora eurovalu je v rozpore s programovým vyhlásením vlády a že slovenskí ľudia budu v pomere k verejným príjmom platiť najviac zo všetkých krajín eurozóny.

Nasledujúca tlačovka SaS >> Kandidáti strany SaS na poslancov NRSR
Predošlá tlačovka SaS >> Financovanie politickej strany SMER

Richard Sulík: Dobrý deň prajem, dámy a páni. Rozhodli sme sa zvolať túto tlačovú besedu preto, lebo radi by sme dali pre nás dôležité vyjadrenie.

Euroval je príbeh o stratenom čase. Namiesto toho, aby Európa problémy riešila, vymyslela si model, ktorý situáciu len zhoršuje. Euroval existuje vyše roka a dráma sa len stupňuje. Vyše roka je doba, ktorú sme stratili na to, aby Európa našla skutočné riešenie na dlhovú krízu.

Iveta Radičová prebrala zodpovednosť za výsledok rokovaní SaS o eurovale

Slovensko malo šancu vyriešiť túto situáciu. Vyriešiť ju tak, aby sme na jednej strane nezablokovali ostatné krajiny, ale zároveň, aby zo Slovenska neodišiel ani cent. Iveta Radičová nás informovala, že (…) ako su predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, nemecká kancelárka pani Angela Merkelova a prezident Eurogroup pán Jean-Claude Juncker . Diplomatické úsilie bolo na dobrej ceste. Podľa medializovaných informácii však medzi tým na rokovaní Eurogroup minulý pondelok zaznela informácia, že Slovensko euroval podporí. Na základe toho (…) Eurogroup už oznámil, že Slovensku nebude poskytnutá žiadna výnimka. To zmarilo Ivete Radičovej šancu uspieť vo vyjednávaní lepších podmienok pre Slovensko.

Robili sme všetko preto, aby sme našli riešenie. Predkladali sme jeden odborný argument za druhým. Naše návrhy boli zamietnuté. Riešenie, ktoré sme partnerom predložili pred par dňami, a o ktorom sa má diskutovať dnes na koaličnej rade, bolo cez média odmietnuté skôr, ako sme zasadli k rokovaciemu stolu.

Preto je v tejto chvíli viac než zrejmé, že niektorým ľuďom už vôbec nejde o euroval. Nejde o záchranu krajiny pred masívnymi hospodárskymi škodami. Ide o to, donútiť Ivetu Radičovú k demisií.

Slovensko bude do eurovalu platiť najviac zo všetkých krajín eurozóny

Záväzok Slovenska znamená, že Slovensko bude v pomere k verejným príjmom platiť najviac zo všetkých krajín eurozóny. Odhľiadnúc od toho, že Slovensko má najnižšiu priemernú mzdu, ešte budeme platiť najvyšší podiel našich verejných vydajov.

Upozorňujeme, že podpora eurovalu je v rozpore s programovým vyhasením vlády, za ktorý hlasoval každý jeden poslanec vládnej koalície. Preto odmietame prebrať zodpovednosť za rozpad vlády a za návrat Róberta Fica. Apelujeme na rozvahu a zodpovednosť našich koaličných partnerov a vyzývame premiérku, aby sa nedala vtiahnuť do takýchto mocenských hier.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.