Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 465
G-komponent - Fico vedie Slovensko k ďalším súdnym sporom
Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

G-komponent zaujal aj Brusel | Politika Roberta Fica vedie Slovensko k ďalším súdnym sporom

Pre zavedenie G-komponentu hrozí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví séria žalôb za ohrozenie investícií vo výške 1,5 miliady eur, zásah do vlastníckych práv a protiústavné konanie. Pokiaľ veľkým firmám hrozí zníženie zisku, pre malých výrobcov elektrickej energie je zavedenie G-komponentu likvidačné. O G-komponent (zavedenie poplatokov výrobcov elektriny za prístup do …

… sústavy na Slovensku) sa už začal zaujímať i Brusel. Riaditeľ Direktoriátu B generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre energetiku Klaus-Dieter Borchardt už stihol odoslať predsedovi ÚRSO Jozefovi Holjenčíkovi list, v ktorom žiada vysvetlenie vo veci G-komponentu.

Politika Roberta Fica (zavedenie G-komponentu) vedie Slovensko k ďalším vopred prehraným súdnym sporom, presne ako v zdravotníctve, kde už Slovenská republika súdne spory prehrala.

Strana SaS sa preto rozhodla podať podnet na Generálnu prokuratúru ohľadom zastavenia platnosti vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa stanovuje cenová regulácia v energetike.

Vyhláška o cenovej regulácii v elektroenergetike

Richard Sulík: Dnes vstupuje do platnosti vyhláška o cenovej regulácii v elektroenergetike. To je dôvodom si pripomenúť, že ako chaoticky vládne Robert Fico. Možno je to preto, že sa zaoberá len horizontom svojho volebného obdobia a nerozmýšľa, čo bude potom, keď toto obdobie skončí a možno, že ani len toľko. Jeho opatrenia sú nesystémové a chaotické.

Energetická politika Roberta Fica

Energetická politika Roberta Fica je rovnako chaotická ako je chaotická jeho daňová politika alebo jeho postup v zdravotníctve, kde najprv zakazuje zisky, to sa ukáže ako nesprávne, potom chce ísť spätne vykúpiť poisťovne a tak ďalej. Výsledok tejto chaotickej politiky v energetike je ten, že napriek pekným rečiam Roberta Fica máme jedny z najvyšších cien elektrickej energie v Európe.

Toto je veľmi povážlivé, keď zohľadním najmä fakt, že Slovensko je najchudobnejšou krajinou Eurozóny. Poprosím teraz môjho kolegu Karola Gáleka, ktorý je tím lídrom pre energetiku v strane Sloboda a solidarita, aby vás oboznámil s bližšími skutočnosťami. Nech sa páči, Karol.

Zavedenie G-komponentu – platba za prístup výrobcu do sústavy

Karol Gálek: Dnešná tlačová konferencia sa týka novej vyhlášky o cenovej regulácii v elektroenergetike. Takým najzávažnejším opatrením, ktoré prichádza na trh, je takzvaný G-komponent alebo teda platba za prístup výrobcu do sústavy. Tento komponent výrazne znevýhodňuje slovenských výrobcov elektriny, ktorí dodávajú elektrinu, či už do prenosovej alebo distribučnej sústavy. Všetci výrobcovia fungujú na spoločnom trhu s Českou republikou alebo s Maďarskom, ktorí takíto G-komponent zavedený nemajú.

Následky zavedenia G-komponentu

Jedným z následkom zavedenia takéhoto G-komponentu môže byť taktiež zníženie ceny Slovenských elektrárni alebo v podstate všetkých výrobcov elektriny.

Vieme veľmi dobre, ako momentálne prebieha debata medzi Slovenskými elektrárňami a vládou Slovenskej republiky. Nemajú voči sebe nejakú veľkú vzájomnú dôveru a v minulosti už prebehli viaceré rokovania, napríklad medzi Rosatomom a Slovenskými elektrárňami o odpredaji ich podielu, avšak nedohodli sa na cene a toto môže byť aj jeden z dôvodov zavedenia takéhoto G-komponentu, aby sa znížila cena Slovenských elektrárni. Súčasne však treba povedať, že Slovenská republika má stále 34%-ný podiel v Slovenských elektrárňach, a teda dochádza aj k zníženiu hodnoty toho nášho podielu.

G-komponent a hlavný dôvod jeho zavádzania

Takým hlavným dôvodom, prečo je zavádzaný tento G- komponent, je zníženie ceny elektriny pre konečného spotrebiteľa a predovšetkým pre podnikateľov, ale v takej menšej miere aj pre domácnosti.

Z krátkodobého hľadiska sa to pravdepodobne naozaj prejaví znížením, keďže ten G- komponent alebo teda o tú platbu za prístup do sústavy pre výrobcov budú znížené distribučné poplatky. Ale na druhej strane je toto opatrenie veľmi krátkodobé.

Pokiaľ my znevýhodňujeme slovenských výrobcov, ktorí napríklad zastavia investície do nových výrobní alebo zastavia akékoľvek rekonštrukcie výroby elektrickej energie, prípadne odstavia niektoré elektrárne, ako sú napríklad už avizované Vojany, zo strany Slovenských elektrární dôjde k poklesu sebestačnosti Slovenskej republiky v oblasti výroby elektriny. A samozrejme, v prípade elektriny fungujeme na klasickom trhu a keď dôjde k zníženiu dopytu, môže dôjsť aj k následnému nárastu samotnej ceny.

Výrobcovia elektriny budú podávať súdne žaloby na štát

Samozrejme, z tohto pohľadu očakávame aj, že výrobcovia elektriny budú podávať súdne žaloby na štát. Takisto to môže dopadnúť aj v prípade navrhovaného poplatku alebo takzvaného zdanenia slnečných elektrárni, ktoré v minulosti boli veľmi štedro podporované práve počas prvej vlády strany Smer.

Väčšina majiteľov týchto elektrárni už medzičasom stihla svoje podiely odpredať a teda takéto zdanenie dodatočné už bude postihovať nových majiteľov, ktorým sa veľmi výrazne zmenia ekonomické podmienky návratnosti. V prípade týchto majiteľov je takisto možné očakávať, že podajú ďalšie súdne žaloby na Slovenskú republiku.

Zastavenia platnosti vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví

Strana SaS sa z tohto dôvodu rozhodla prostredníctvom mojej osoby podať podnet na Generálnu prokuratúru ohľadom zastavenia platnosti vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa stanovuje cenová regulácia v energetike.
To, čo tým sledujeme, je predovšetkým, aby Slovenská republika nemusela zbytočne doplácať na nekoncepčné a netransparentné rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, Ministerstva hospodárstva a v konečnom dôsledku Roberta Fica a tejto vlády.

Politika Roberta Fica v oblasti energetiky

Richard Sulík: Politika Roberta Fica v oblasti energetiky (zavedenie G-komponentu) a nielen v oblasti energetiky, ale teraz práve tam, je nesystémová a chaotická. Je to politika od prípadu k prípadu. Slovalco, kde stanovili maximálny strop pre odvod do fondu pre atómové elektrárne, tak to je opatrenie, ktoré pomôže fakticky len tejto jednej spoločnosti.

To isté sa stalo v prípade US Steel. Fotovoltaika je úplný chaos, kde najprv vláda Roberta Fica stanovila tieto mimoriadne štedré podmienky, rozdala to svojím kamarátom, mecenášom, tí na tom dobre zarobili, predali to a teraz to idú zdaniť.

Politika Roberta Fica nás vedie k ďalším súdnym sporom

A to je totálny chaos, vedie nás k súdnym sporom presne ako v zdravotníctve, kde Slovenská republika nejaké tie súdne spory už prehrala.

Vyzývame Roberta Fica, aby prestal s takouto politikou preto, lebo spôsobuje výrazné škody Slovensku, ktoré možno nepocítime dnes alebo o pol roka, pocítime ich o päť rokov, keď on už sa bude niekde zašívať v Grasalkovičovom paláci, ale bude to naozaj problém pre našu krajinu.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.