Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Kandidát na poslanca do NR SR Alojz Baránik - Interview
Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Interview s kandidátom na poslanca do NR SR Alojzom Baránikom । Parlamentné voľby 2016

JUDr. Alojz Baránik, kandidát na poslanca do NR SR a tímlíder strany Sloboda a Solidarita pre súdnictvo a spravodlivosť, odpovedá exkluzívne pre blog Sulik.sk na otázky, prečo sa rozhodol kandidovať, aké navrhuje zmeny, čím sú …

Parlamentné voľby 2016 - Kandidát na poslanca do NR SR Alojz Baránik

… parlamentné voľby 2016 výnimočné a mnoho ďalších.

Alojz Baránik, kandidát na poslanca do NR SR odpovedá na otázky

Sulik.sk: Prečo kandidujete v parlamentných voľbách 2016?

Alojz Baránik: V parlamentných voľbách 2016 kandidujem takpovediac z egoistických dôvodov. Chcem žiť v krajine, kde  sa darí slušným ľuďom a nie gangstrom, kde policajti naozaj chránia a pomáhajú a nie kašlú na slušných ľudí a prípadne ich otravujú kvôli hlúpostiam, a  kde prokurátor je vážený človek, ktorý bojuje so zločinom a nie ho podporuje, a kde sudcovia sú osobnosti, na ktorých ľudia pozerajú s úctou a nie s opovrhnutím.

Sulik.sk: Čo by ste najviac vyčítali alebo kritizovali súčasnej vláde?

Alojz Baránik: Takmer všetko, ale hlavne to, že odovzdala moc kriminálnikom, pričom členovia vlády a ľudia okolo nich sú sami kriminálnici. Celá spoločnosť sa preto morálne rúti, neplatia žiadne pravidlá, len tie, ktoré slušných ľudí naučili ich rodičia, keď ich vychovávali. Nebyť toho, tak to na Slovensku vyzerá ako niekde v Afganistane, pretože polícia, prokuratúra a súdy sú tu len na to, aby vytvárali zdanie právneho štátu, pričom ale štát tu v skutočnosti je len pre vyvolených – pre mafiu okolo strany Smer.

Sulik.sk: Ak sa po parlamentných voľbách 2016 stanete sučasťou reformnej vlády, ktoré konkrétne veci by ste chceli napraviť/zmeniť k lepšiemu ako prvé?

Alojz Baránik: Je treba urýchlene vymeniť všetko vedenie všetkých inštitúcií, na ktorých spočíva ochrana práv jednotlivca. Do týchto miest si Smer dosadil ľudí, ktorí klamú, kradnú a podvádzajú. Navyše, čo sa nikdy predtým nestalo, je treba dôsledne vyšetriť porušovanie zákonov všetkými osobami na strane polície, prokuratúry a súdov.

Sulik.sk: Dá sa niečo na vláde Smeru pochváliť?

Alojz Baránik: Nedá. Ich jediným programom je kradnúť pre seba a ich „investorov“, teda ľudí, ktorí investovali do ich kampane a teraz za to majú právo byť prisatí na štátnej ekonomike.

Sulik.sk: Ktoré tri zmeny, ktoré strana SaS navrhuje, by dokázali po parlamentných voľbách 2016 v krátkom časovom horizonte zlepšiť bežným ľuďom či rodinám ich ekonomickú situáciu?

Alojz Baránik: Tí, ktorí si nakradli za vlády Smeru, musia ich takéto nečestné príjmy ihneď vrátiť. Polícia musí mať možnosť konfiškovať to, čo bolo nakradnuté. Trestný proces sa aj v tom zmysle musí zmeniť tak, aby fungoval v prospech slušných ľudí, nie kriminálnikov ako doteraz.

Sulik.sk: Ktoré tri zmeny, ktoré navrhujete vy ako timlíder pre súdnictvo a spravodlivosť by najviac ocenil váš volič a prečo?

Alojz Baránik: Zrušenie ovládnutia súdov mafiami, teda personálny reset súdov. Tí, ktorí nemajú morálne vlastnosti potrebné na riadne plnenie si povinností sudcu, musia odísť.

Prokuratúra v súčasnosti funguje len ako PR agentúra vládnej moci a jej právna ochranka. Téza, že prokuratúra má byť nezávislá, je nonsens, ktorý si vymyslel Mečiar na to, aby zabezpečil beztrestnosť sebe a svojim nasledovníkom Dzurindovi a Ficovi. Prokuratúra musí byť orgán, ktorý sa zodpovedá za výsledky svojej činnosti. Generálny prokurátor a špeciálny prokurátor musia byť morálne nespochybniteľné osobnosti, ktoré budú zabezpečovať fungujúce trestné stíhanie. Vzhľadom na prevažujúci profil bežného prokurátora, je málo pravdepodobné, že by sa vedúci prokurátori ľahko hľadali medzi nimi. Je preto potrebné otvoriť prokuratúru iným odborne a morálne zdatným právnikom. Minister spravodlivosti musí mať zásadný dosah na personálnu politiku prokuratúry tam, kde si prokurátori neplnia svoje povinnosti.

Jedným zo zásadných spôsobov, ako dostať prokuratúru do reality, je zavedenie súkromnej žalovateľnosti trestných činov ich obeťami tak, ako tento inštitút u nás fungoval do roku 1950, kedy právny systém u nás ovládli komunisti, teda v prípadoch, kedy prokurátor v trestnej veci nekoná alebo koná nedostatočne.

Sulik.sk: Vyvíjajú podľa vás súčasní slovenskí poslanci dostatočnú aktivitu alebo si jednoducho len chodia odsedieť čas do parlamentu?

Alojz Baránik: Poslanci tzv. tradičných strán sa v parlamente len pretvarujú, že sú oponenti. V skutočnosti si tykajú, sú kamaráti a všetko si vzájomne tolerujú.

Sulik.sk: Ako plánujete z pozície poslanca parlamentu NR SR ostať v kontakte s vašimi voličmi – počúvať ich požiadavky, komunikovať s nimi a informovať ich o svojich aktivitách?

Alojz Baránik: SaS je maximálne otvorená strana, kde pre každého jej funkcionára je otvorenosť svojim voličom a sympatizantom otázkou nielen straníckej politiky, ale aj prejavom záujmu o starosti bežných ľudí. Mám pripravený program pravidelného informovania o mojej činnosti a mojou celoživotnou zásadou je politika otvorených dverí.

Sulik.sk: Čím sú podľa vás parlamentné voľby 2016 výnimočné?

Alojz Baránik: Parlamentné voľby 2016 sú výnimočné tým, že ešte nikdy sa tak otvorene nehovorilo o tom, že vládni politici sa len pretvarujú a že sú na svojich postoch len preto, aby mohli kradnúť. Ak SMER zostane vo vláde, bude to pre nich potvrdením neotrasiteľnosti ich postavenia, bude to úplná pohroma pre slobodný život a ekonomickú situáciu bežných ľudí.

Sulik.sk: Prečo by ľudia mali ísť voliť?

Alojz Baránik: Ľudia by mali ísť v parlamentných voľbách 2016 voliť preto, aby sa mohli zamýšľať, či sa majú sťažovať, alebo byť spokojný so svojou voľbou. Kto nevolí, nezaslúži si slušný štát.

Sulik.sk: Čo by ste odkázali voličom?

Alojz Baránik: Voľte tých, o ktorých viete, že majú morálku, charakter, že neklamú (kto klame, ten kradne).

Viac info o kandidátovi na poslanca do NR SR Alojzovi Baránikikovi

Životopis >>
e-mail: al.baranik@baraniklaw.com

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.