Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Keď socani bojujú proti čiernemu alkoholu

Z pohľadu daňových únikov je čierny alkohol (a samozrejme aj čierne cigarety) vážny problém, o tom niet pochýb. Socialistickú vládu treba pochváliť, že sa tento problém snaží riešiť. Neboli by to však socani, keby v tom nebola nejaká štátna zákazka a keby štát ďalej nebujnel. Aby socani utlmili tlač falošných známok na alkohol a tabak, rozhodli sa, že tie oficiálne známky bude tlačiť Mincovňa …

… Kremnica. Áno, čítate správne, Mincovňa Kremnica, ktorá razí mince a doteraz nič netlačila, má vyrábať náročný tlačiarenský produkt. To je ako keby ste si dali slepé črevo vyoperovať očnému lekárovi.

Oficiálne známky čierny alkohol neriešia

Problém ale ani dnes nie sú oficiálne známky, ale predsa tie falošné. Akejkoľvek logike sa vymyká úvaha, že tí, ktorí dnes tlačia falošné známky s tým prestanú len preto, že tie oficiálne zrazu tlačí štát. Hlavným argumentom ministra financií Petra Kažimíra je, že štátom tlačené známky sa budú ťažšie falšovať, respektíve tie falošné bude možné ľahšie rozoznať. S tým by sa dalo súhlasiť, ale ako dokazujú skúsenosti z Čiech, hĺbkotlačový stroj nie je to správne riešenie. Česká Státni tiskárna cenin tlačí známky na hĺbkotlačovom stroji a aj tak to nezabránilo 40-im mŕtvym, ktorí v Čechách zomreli na čierny alkohol.

Nehovoriac o tom, že aj najmenší hĺbkotlačový stroj má asi štvornásobnú kapacitu oproti reálnej potrebe. To ale nikoho netrápi, veď z cudzieho krv netečie. Hlavne, že to je obstaranie za cca 3,5 milióna Eur a z toho predsa kuká slušná provízia. To je cena za samotný stroj, k tomu príde nejaké rezačky, počítačky hárkov, baličky… Júúúj, čistá radosť.

Minister financií Kažimír: Známky z Kremnice budú stáť dvojnásobok

A keďže všetko čo štát robí, je horšie alebo drahšie (väčšinou oboje) ako keď to robí súkromný sektor, budú známky z Kremnice podľa ministra financií Kažimíra stáť asi dvojnásobok. Dnes má totiž výrobca liehu štyroch dodávateľov známok na výber a výrobca cigariet dvoch.

Riešenie je pritom iné:

  1. Po prvé by štát mal zvyšovať požiadavky na bezpečnostné prvky ochranných známok, ktoré by boli podmienkou pre vydanie licencie na tlač známok. To však nerobí.
  2. A po druhé, mal by výrobcov kontrolovať, napríklad náhodnými kontrolami, fyzickou prítomnosťou povedzme colníka, zabudovaním bezpečnostných kamier a pod. To sa však nedeje rovnako.

A tak, namiesto lacných a funkčnejších riešení, ideme za milióny eur budovať štátnu tlačiareň. Možno zlikvidujeme funkčné a dane platiace súkromné tlačiarne cenín, ale také niečo socanov ešte nikdy netrápilo.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

  1. Marek says

    hmm, a ja som myslel ze win-win situacia je znizit radikalne spotrebnu dan z alkoholu, ci nie?