Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Klientela strany Smer-SD | Magic Trading Corporation sa opäť dostáva k peniazom slovenských daňovníkov

Klientela strany Smer-SD – spoločnosť Norberta Havalca, Magic Trading Corporation, opäť získava prístup k peniazom slovenských daňovníkov. Magic Trading Corporation, firma Norberta Havalca, známa z kauzy emisie, ďalej predaja Ministerstvu obrany SR za éry ministra obrany Jaroslava Bašku (Smer-SD), ktoré odsúhlasil – 2 000 nepotrebných …

…kusov prístrojov nočného videnia v hodnote 13 miliónov eur, 400 predražených kusov tempestovaných počítačov za7,8 milióna eur a skúmanie vzoriek komponentov pre projekt vojaka 21. storočia, ktoré stálo slovenských daňových poplatníkov 3,2 milióna eur, ktoré sa dali bežne nakúpiť na internete – táto firma ide opäť skúmať a ide opäť vyvíjať.

Spoločnosť Norberta Havalca, Magic Trading Corporation pod rúškom vývoja a inovácií ide získať ďalších vyše 680 tisíc eur, čoho cieľom je len vytvorenie predpokladov pre vytvorenie komplexu mobilného rádiologického laboratória. V tomto prípade sú v hre eurofondy.

Preto strana SaS vyzýva ministra hospodárstva Tomáša Malatinského, aby preveril nielen inkriminovaný projekt spoločnosti Magic Trading Corporation, ale všetky zo strany Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry. Miesto inovácií v nich totiž môže ísť o inovatívne tunelovanie eurofondov.

*****

Richard Sulík: Musím povedať, že sme rozhorčení, staré tváre sa opäť vracajú, vracia sa aj klientelizmus, ktorému sa tak dobre darilo počas prvej vlády strany Smer. Opäť raz sme svedkami klientelizmu, opäť raz sa vrátil na scénu pán podnikateľ Norbert Havalec, známy z kauzy emisie aj z rôznych iných a jeho firma Magic Trading Corporation. Firma Magic Trading Corporation, Norbert Havalec, získal zákazku, ktorá sa nedá nijako inak nazvať ako magická. Predtým, ako dôjdeme k tejto zákazke, by som najprv poprosil môjho kolegu Ľuba Galka, aby nám priblížil trochu pána podnikateľa Norberta Havaleca a jeho aktivity počas prvej vlády Róberta Fica a jeho strany Smer. Musím povedať, že je škandalózne, že takíto ľudia, čo sa za chvíľku dozvieme, majú na rováši, opäť získavajú prístup k verejným peniazom, k peniazom slovenských daňovníkov.

*****

Šafárenie Jaroslava Bašku (Smer-SD) s peniazmi slovenských daňovníkov

Ľubomír Galko: Všetci ste mali možnosť sledovať moje prvé kroky na rezorte obrany, keď som si posťažoval aj pred médiami, že ktorý šuflík som otvoril, tak z každého šuflíku vypadla nejaká škandalózna zmluva alebo nejaký pochybný obchod.

Jaroslav Baška a 2 000 nepotrebných kusov prístrojov nočného videnia

Prvá vec a prvé zistenie, pri ktorom ma pomaly vystrelo, bolo keď som zistil, že máme na sklade 2 000 kusov prístrojov nočného videnia v hodnote viac ako 13 miliónov eur a požiadavka Ozbrojených síl bola zhruba na dve stovky. To bol prvý prípad ešte z čias môjho predchodcu ministra obrany SR Jaroslava Baška, ktorý pomerne dosť zarezonoval aj vo verejnosti.

Jaroslav Baška a zakúpenie 400 kusov tempestovaných počítačov

Druhý prípad, kedy nezostalo len pri pobúrení, ale kedy som podal aj trestné oznámenie, bolo zakúpenie 400 kusov tempestovaných počítačov s ochranou proti nežiaducemu elektromagnetickému vyžarovaniu. Tieto tempestované počítače boli nakúpené Ministerstvom obrany SR priamo. Bolo ich kúpených 400 napriek tomu, že požiadavka bola len na 300. Za štyristo súprav tempestovaných počítačov zaplatil rezort obrany vyše 11,2 milióna eur. Podobné počítače sa však dali zaobstarať pritom len za takmer 3,4 milióna. Požiadavka z bezpečnostného úradu išla poza chrbát šéfa bezpečnostného úradu, ktorý bol na dovolenke, a keď sa z tejto dovolenky vrátil, tak bol odvolaný. Bol to človek, ktorý niekoľko desiatok rokov pracoval pre služby slovenskej armády.

Jaroslav Baška a prípad vojaka 21. storočia

No a tretí prípad, ktorý chcem spomenúť a ktorý naozaj si myslím, že sa veľmi zapísal do histórie skvelých biznisov smeráckeho ministra obrany SR Jaroslava Bašku. Bol to prípad vojaka 21. storočia. Keď Ozbrojené sily Slovenskej republiky šesť rokov skúmali výstroj, skúmali výzbroj a výsledkom tohto, v úvodzovkách výskumu, bolo niekoľko vzoriek komponentov, ktoré sa dali bežne nakúpiť na internete. Celá táto sranda stála slovenských daňových poplatníkov 3,2 milióna eur, prakticky 100 miliónov korún v starej mene a ja som bol ten, ktorý tento pochybný výskum a obchod zastavil. Samozrejme, aj v tomto prípade bolo podané trestné oznámenie.

Magic Trading Corporation (Norbert Havalec), opäť získava prístup k verejným peniazom.

Dnes sme sa dozvedeli, že firma Magic Trading Corporation, firma Norberta Havaleca, ktorá predala 2 000 kusov nepotrebných prístrojov nočného videnia v hodnote viac ako 13 miliónov eur, či 400 kusov tempestovaných počítačov predražených o 7,8 milióna eur, ale aj tento úžasný výskum vojaka 21. storočia, o ktorom som hovoril, ide opäť skúmať, ide opäť vyvíjať. Ja by som poprosil môjho kolegu Juraja Miškova, aby vás oboznámil s touto ďalšou aktivitou.

Juraj Miškov: Bolo by to celkom vtipné, keby to nebolo také smutné. Slovensko je dlhodobo na chvoste inovatívnej výkonnosti. Slovenská republika dlhodobo vynakladá najmenej peňazí na inovácie a v rebríčkoch inovatívnosti obsadzuje už tradične posledné miesta.

Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský (Smer-SD) – inovatívne tunelovanie eurofondov?

Pán premiér Fico pred nejakým časom (myslím, že to bolo na kontrolnom dni na Ministerstve hospodárstva), dal úlohu ministrovi hospodárstva SR, pánovi Tomášovi Malatinskému, aby sa inováciám venoval. Následne na to pán minister Tomáš Malatinský predstavil (aspoň teda veľmi stručne) nástroje, ktoré majú viesť k zvýšeniu inovačného potenciálu Slovenska.

Medzi nástrojmi, ktoré minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský predstavil, boli dva nástroje, ktoré sme pripravili ešte za nášho vedenia ministerstva a to sú inovačné klastre a inovačné valčre. Takisto odznela informácia, že na inovácie pôjde oveľa väčší objem finančných prostriedkov predovšetkým z eurofondov, ktoré je potrebné vyčerpať. Rozumný cieľ, ktorý je možné iba podpísať, sa pretavil do absurdnej realizácie, ktorej výsledkom je tento projekt. Ja som si ten projekt veľmi rýchlo prebehol a sú tam veci, nad ktorými sa rozumnému človeku musí pozastaviť rozum. Cieľom tohto projektu nie je vytvorenie komplexu mobilného rádiologického laboratória, cieľom tohto projektu je len vytvorenie predpokladov a východísk pre vytvorenie tohto komplexu. Prosím pekne za nejakých 680 000 eur.

Neobstojí ani argument, ktorý veľmi často používa vláda Róberta Fica, vláda Smeru a to je podpora vytvárania nových pracovných miest. V prípade tohto projektu bude vytvorených šesť nových pracovných miest. Keď si to tak veľmi ľahko rozpočítame, tak 100 000 eur na jedno novovytvorené pracovné miesto.

Hrozím sa toho, že medzi projektmi, na ktoré Ministerstvo hospodárstva, Tomáš Malatinský, v prípade podporenia inovácií uvoľňuje peniaze, sú ďalšie projekty ako je tento projekt a preto by som chcel vyzvať pána ministra, aby okamžite zriadil ministerskú kontrolu v prípade týchto projektov. A takisto upozorniť, možno aj ministra financií, aby skontrolovali všetky projekty, ktoré sa týkajú inovácií, či sa medzi nimi nenachádzajú ďalšie podobné perfídnosti. Ďakujem veľmi pekne.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.