Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Rómska reforma | Vláda poctivo ignoruje reformu takzvanej rómskej otázky

Predstava riešenia rómskej reformy podľa splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Petra Polláka a ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka – pred dvoma mesiacmi sme videli pôsobivé mediálne vystúpenie, kde bok po boku stáli predstavitelia Smeru a v tejto oblasti koaličný partner Obyčajní ľudia. Ambíciou ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka a poslanca Petra Polláka bolo …

… odštartovanie takzvanej komplexnej rómskej reformy. Medzitým stihli za tých niekoľko týždňov predstaviť jednu oblasť, konkrétne oblasť školstva. No a podstatná otázka, ktorá momentálne vyvstáva je tá, že čo sa v tejto oblasti deje.

No, problém je ten, že nič.

Reálne nedochádza k predstavovaniu žiadnych konkrétnych opatrení ohľadom rómskej reformy. To, čo sme videli pred niekoľkými týždňami, to bola naozaj iba tlačová konferencia o nejakých zámeroch odštartovania takzvanej komplexnej rómskej reformy. Avšak v parlamente nie sú zo strany splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Petra Polláka, respektíve ministra vnútra Roberta Kaliňáka predložené žiadne konkrétne legislatívne zámery. Jednoducho v oblasti reformy takzvanej rómskej otázky sa nedeje nič.

My to vnímame tak, že je to len akési mimikry a vytváranie zdania, že sa v rómskej reforme sa niečo robí.

SaS predložila 30 riešení rómskej problematiky – Kaliňák a Pollák však usilovne mlčia

Medzitým strana SaS predstavila niekoľko konkrétnych návrhov ohľadom riešenia rómskej otázky. Aj sme tie návrhy predložili do parlamentu a dokonca sme ponúkli aj splnomocnencovi a celému tomuto tímu 30 kompletných komplexných riešení na riešenie tejto oblasti rómskej problematiky. Doteraz sme nedostali žiadnu odpoveď. Čo nás až tak nemrzí.  Mrzí nás to, že žiadne konkrétne návrhy v parlamente z oblasti rómskej reformy nie sú, až teda na tie, ktoré predkladá predovšetkým moja kolegyňa Lucia Nicholsonová.

Strana SaS vyzýva Kaliňáka a Polláka – ak nemajú návrhy na odštartovanie rómskej reformy aby akceptovali tie, ktoré im predkladá SaS

Vyzývame teda ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka a poslanca, splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Petra Polláka, ak nemajú vlastné legislatívne návrhy na odštartovanie rómskej reformy, aby akceptovali tie, ktoré predkladáme. My sme im ponúkli spoluprácu aj prostredníctvom našich expertov a odborníkov. Táto ponuka naďalej platí. Ak si jednoducho nemáme myslieť, že to celé je len obyčajné divadlo, tak si myslíme, že je najvyšší čas konať. Ak spracované konkrétne návrhy na riešenie rómskej otázky alebo rómskej reformy nemajú, ponúkame im my naše vlastné.

*****

Pollák a Kaliňák – pompézne oznámenie reformy takzvanej rómskej otázky

Nicholsonová: Hneď na úvod chcem nadviazať na Daniela Krajcera, že splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák a minister vnútra Robert Kaliňák nastúpili s takou pompéznosťou a nazývali to, že reforma takzvanej rómskej otázky. Prakticky sme ale boli svedkami jednej tlačovej besedy, kde predstavili riešenia v oblasti vzdelávania, ktoré ani náhodou neboli komplexné. Pretože tá vzdelávacia časť veľmi presahuje do tej sociálnej oblasti. Pretože vzdelávanie a tie sociálne dávky, ktoré sú na to naviazané, sú prepojené. To znamená, ani v tejto oblasti sa nedá hovoriť o nejakej komplexnosti.

Reforma takzvanej rómskej otázky však – neexistuje

Odvtedy je ticho a začínam mať pocit, že buď im nejde o žiadne riešenie alebo žiadne riešenia jednoducho nemajú a reforma takzvanej rómskej otázky neexistuje. Tieto pochybnosti sú podľa mňa o to opodstatnenejšie, keďže tím pre takzvanú rómsku reformu zatiaľ nič nepresadil a nič nenavrhol. Podľa medializovaných informácií sa už tím pre takzvanú rómsku reformu rozpadáva. Podľa dostupných informácií ho opúšťajú dve veľmi zvučné mená, pán Barcinčin a pán Michal Vašečka, renomovaný sociológ. Čo mne osobne je veľmi ľúto.

Veľmi dobre viete, že Smer-SD má v parlamente 83 poslušných pánov poslancov, ktorí schvália úplne všetko, čo príde. Problém ale je, že nič v tejto oblasti rómskej reformy neprichádza. My sme tu už mali obrovské komplexné novely veľmi radikálneho zamerania, ktoré prinášali lepšie či horšie zmeny a proste ten klub hlasuje ako jeden kolesík. Ja vôbec nerozumiem tomu, že čo im stojí v ceste, aby predložili komplexnú legislatívnu normu vo vzťahu teda k takzvanej rómskej otázke.

Strana SaS predkladá najviac legislatívnych zmien vrátane zmien o takzvanej rómskej otázke – parlament však kontinuálne všetko zamieta

To slovíčko komplexnosť mne už začína trošku prekážať, pretože parlament ako keby volá po tej komplexnosti, ale pritom odmieta všetko, čo prinášajú iné poslanecké kluby. V tomto smere musím povedať, že asi najviac tých legislatívnych zmien prinášame my. Ja vám len zrekapitulujem, čo všetko už parlament odmietol, keď hovoríme o takzvanej rómskej otázke.

Strana SaS predložila:

  1.  reformu dávok v hmotnej núdzi
  2. zákon o príspevku na bývanie
  3. chceli sme podmieniť získanie vodičského preukazu ukončením základného vzdelania
  4. bezplatné dobrovoľné sterilizácie pre ženy so sociálne vylúčených spoločenstiev

Všetky tieto veci boli odmietnuté a ich hlavný argument bol ten, že neboli komplexné, ale oni ani nemali byť komplexné. Teraz si ale predstavte, že by schválili každý jeden z týchto návrhov zákonov, tak určite by sme dnes boli ďalej ako to, kde sme. Pretože my sme sa napriek tomu, že je tu nejaký tím a že tu je nejaká reforma takzvanej rómskej otázky, napriek tomu sme sa neposunuli absolútne nikam, čo mi je úprimne ľúto.

Starna SaS sa ale nevzdáva nádeje.

Ja na túto schôdzu predkladám ďalšie dve veci z toho nášho 30 bodového balíka. Riešime pomôcky pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia zadarmo, ktoré by sa mali stať majetkom školy, aby boli neprenosné. Riešime tiež podmienenie získania nároku na bezplatný obed tým, že deti skutočne do tej školy budú chodiť a neprídu sa do tej školy iba najesť.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.