Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Korupcia na Slovensku | Sulik.sk
Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Korupcia na Slovensku

Richard Sulík: Ficova vláda len predstiera boj s korupciou na Slovensku, ale nemyslí to vážne. Vidia to všetci úradníci, podnikatelia, policajti, prokurátori, sudcovia. Korupcia na Slovensku sa drasticky rozšírila v obchodných vzťahoch medzi súkromnými firmami a štátom. Nikto sa nebojí trestu za korupciu preto, lebo pravdepodobnosť, že bude postavený …

… pred súd a riadne odsúdený, sa blíži k nule. Kritická situácia na Slovensku ohľadom korupcie a spravodlivosti má už aj medzinárodný rozmer. V tejto súvislosti boli v posledných týždňoch zverejnené dve významné analýzy, jedna od Svetového ekonomického fóra a druhá od spoločnosti Erstenjank. Ja by som teraz poprosil mojich dvoch kolegov, ktorí sa v strane SaS venujú boju proti korupcii na Slovensku, súdnictvu a spravodlivosti, aby vás o týchto štúdiách informovali.

Problém slovenského súdnictva

Alojz Baránik: Slovensko sa v štúdii Svetového ekonomického fóra, ktorá je o globálnej konkurencieschopnosti 144 krajín vrátane Slovenska, umiestnilo na veľmi nízkych priečkach v oblasti inštitucionálnych parametrov. Tak napríklad zo 144 krajín sa Slovensko umiestnilo na 140. mieste, v oblasti výkonnosti súdov pri rozhodovaní súkromných sporov. Takisto sa umiestnilo Slovensko na 140. mieste zo 144 krajín v oblasti výkonnosti súdov pri rozhodovaní v správnych veciach, teda veciach týkajúcich sa sporov so štátom. Je teda možné urobiť záver, že problém slovenského súdnictva nie je v tom, žeby bolo málo peňazí, ale jednoducho vedenie súdnictva nie je dobré.

Boj proti korupcii na Slovensku

Andrea Filt: Dámy a páni, dovoľte aj mne pár poznámok ku korupcii na Slovensku. Ako už spomenul Richard, z najnovšieho reprezentatívneho prieskumu poradenskej spoločnosti Erstenjank vyplýva, že slovenskí manažéri patria k najskorumpovanejším v Európe a zamestnanci slovenských firiem k najväčším pesimistom. Takmer štvrtina zamestnancov tvrdí, že ak by ich firma dodržiavala protikorupčný kódex, znížila by sa tak jej schopnosť konkurovať iným. To znamená – čisté firmy zaostávajú v konkurencieschopnosti za tými nečistými, ktoré sa neštítia korupčných praktík.

Respondenti zo Slovenska ďalej uviedli, že korupcia a úplatkárstvo sú až v zarážajúcich 84%-tách prípadov bežné v ekonomickom živote. S týmto číslom sme skončili ako tretí spolu s Gréckom v poradí najskorumpovanejších krajín v Európe.

Uvedené údaje sú katastrofálne a ťažko sa počúvajú každému slušnému občanovi, zamestnancovi, podnikateľovi  aj politikovi. Ale ešte zarážajúcejšie pôsobí, že vládnuca strana Smer-SD, najmä jej predseda, premiér tohto štátu, už roky slovne bojuje proti korupcii na Sloevnsku, bojuje prostredníctvom sloganov, marketingu a pritom nevie objasniť ani vysvetliť nahrávky s podozrivým obsahom a trvá to už roky.

Slovenským občanom, vrátane 30 tisícov demonštrantov proti Gorile, premiér doteraz zamlčal, či bol alebo nebol v byte, kde mohlo dôjsť i k dojednávaniu korupcie.

Dobrou správou však je, že s korupciou na Slovensku, jednak prípadovou, ale aj systémovou, sa zatočiť dá. Teda zlepšenie je reálne. Ak sa to podarí, bude to znamenať aj ďalšie napredovanie nášho Slovenska a dosiahnutie prosperity. Vyžaduje si to však odvahu, odhodlanie, systematické úsilie a nasadenie mentálne i morálne inak nastavených politikov a ľudí vo verejnom živote.

Štúdie ohľadom korupcie neveštia pre Slovensko nič dobré

Richard Sulík: Počuli ste o dvoch štúdiách, ktoré neveštia pre Slovensko nič dobré, ktoré Slovensko radia medzi najhoršie priečky v korupcii celosvetovo, a to je skutočná hanba.

Robert Fico predstiera boj s korupciou, pritom on a jeho strana Smer je vlastne plodom korupcie, viď peniaze zohnané vlastnou hlavou na rozbeh strany Smer. Najnovšie sa Robert Fico vyhovára na nedostatok peňazí a vlastne tvrdí, že nie je možné bojovať proti korupcii preto, lebo by sa museli znížiť dôchodky. Toto je perfídne a podlé tvrdenie a samozrejme, že sa nezakladá na pravde.

My nepotrebujeme ani nové zákony, ani nové informačné technológie, my potrebujeme konečne potrestať, exemplárne potrestať tých, ktorí sa korupcie na Slovensku dopustili a samozrejme, ryba smrdí od hlavy, treba začať veľmi vysoko a to je vlastne problém v našej spoločnosti.

Otázky a odpovede na tému “Korupcia na Slovensku”

Otázka – Macejková Dnes: Dobrý deň, k téme Ústavný súd – či by ste nám dali reakciu na to, čo ona v podstate, mám pocit, pridelila spis už na základe nového zákona, ten ešte nie je účinný, vlastne ani prezident ho nepodpísal. Vy ako vidíte tento jej krok?

Richard Sulík: No, tu tiež veľmi dobre vidieť ako si títo ľudia ctia zákony. Respektíve ako sa cítia byť nad zákonom. Ako si myslia, že pre nich nejaké pravidlá, ktoré platia pre bežných ľudí, tak pre nich neplatia. Samozrejme, je to neprípustné, aby konali podľa zákona, ktorý ešte nie je v platnosti. Je to rovnako neprípustné ako napríklad keď si prezident nesplní svoju ústavnú povinnosť.

Otázka: Aké zákony, novely pripravujete v priebehu tohto roka pokiaľ ide o boj s korupciou na Slovensku? A čo si myslíte, na ktorej osi by mohla nastať tá hlavná zmena, aby sa to pohlo dopredu, čo je prvoradé pre riešenie problému korupcie, s ktorým dvadsať rokov si nevieme rady.

Richard Sulík: No, my si nemyslíme, že teraz treba predkladať nejaké množstvo zákonov na to, aby sa zlepšila korupcia, respektíve zlepšila vymožiteľnosť práva a znížila korupcia na Slovensku. To, čo treba robiť je dôsledne potrestať tých, ktorí sa ku korupcii dostali a na to existujú zákony, aj prostriedky. Len bohužiaľ, sudcovia si zmýlili nezávislosť so svojvôľou a rozhodujú ako sa im zachce. Respektíve veľakrát pod evidentným vplyvom nejakých iných vecí, ja by som to takto kulantne opísal. To, čo môže spraviť táto vláda s Robertom Ficom na čele, je začať dôsledne uplatňovať existujúce zákony voči ľuďom, ktorí sa korupčného konania dopustili. Na druhej strane presne vieme, čo bolo pri vzniku strany Smer, peniaze zohnané vlastnou hlavou. V podstate dá sa povedať, strana Smer-SD je plodom korupcie a preto počas tejto vlády netreba očakávať žiadne významné zmeny. Skôr naopak, naďalej postupné zhoršovanie v rôznych rebríčkoch korupcie. Dnes sme tu predstavili dva. Jedine, ako sa dá dospieť k zmene, je voliť takých politikov, ktorí to s bojom proti korupcii na Slovensku myslia vážne. Voliť také strany, ktoré nemajú žiadne korupčné škandály, napríklad SaS.

Otázka: Chcela som sa spýtať, že okrem, predpokladám, že je to SaS a okrem tejto strany ešte ktoré strany by ľudia teoreticky mohli voliť, keďže z toho spisu Gorila je jasné, že tam boli vlastne všetci politici.

Richard Sulík: No pozrite, svet nie je iba čierny a biely. Myslím si, že treba rozlišovať aj medzi tým, či nejaká strana má jeden, dva korupčné prípady do roka alebo desať, dvadsať alebo sto. Toto je veľmi dôležité, my, napríklad naša vláda, ona nebola snehobiela, ale bola sto možno tisíckrát belšia ako tá terajšia. A ja si myslím, že dôležité je, aby si toto ľudia uvedomili a preto je aj tá dnešná tlačová beseda, kde treba jednoducho ľuďom vysvetliť, že vôbec nie je jedno, kto je pri moci z pohľadu korupcie preto, lebo momentálne je pri moci strana, ktorá boj proti korupcii na Slovensku vôbec, ale vôbec neberie vážne. Dokonca podľa včerajších vyjadrení Roberta Fica sa veľmi perfídnym spôsobom skrýva za nedostatok peňazí a vlastne vysvetľuje, že nemôžeme bojovať proti korupcii, lebo by sme museli znížiť dôchodky. To je hlúposť na entú, väčšiu som v posledných týždňoch, mesiacoch teda určite nepočul.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

  1. V správach RTVS zaznievajú informácie, že školskí odborári znovu oranizujú štrajk učiteľov na jeseň. Neviete, do úborov akých farieb oblečú tentoraz učiteľov? Do červenej? Alebo do modrej? Naposledy boli v žltej. Vyrokovali si už učitelia u odborárov, aby im preplatili náklady na zdravotné poistenie, ktoré im vzniknú štrajkovaním? Nemohol by pán Ondek vyrokovať vyššie platy pre učiteľov aj sám, podobne ako zástupkyňa pôrodných sestier s pani ministerkou Zvolenskou? Neušetrilo by sa na úboroch a zástavkách?