Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Kúpa SPP a.s. - Robert Fico zavádza občanov Slovenska
Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Kúpa SPP a.s. – Robert Fico zavádza občanov Slovenska

Richard Sulík: Táto tlačovka je venovaná predaju SPP a.s., respektíve kúpe SPP a.s. (Slovenský plynárenský priemysel, a. s.) a musíme hneď úvodom konštatovať, že jedná sa o klasický tunel, na aký sme od sociálnych demokratov, vládnucej strany Smer-SD zvyknutí. Najprv treba povedať, že predaj plynu domácnostiam je stratový a naopak tranzit plynu, distribúcia plynu sú ziskové.

Doteraz si zisky aj straty delili štát a súkromné sektory rovnako v pomere 51 ku 49. Preto aj bolo možné straty vykryť ziskami z iných oblastí.

Róbert Fico chce zmeniť ziskovú SPP a.s. na neziskovú

Zmena, ktorú robí teraz Robert Fico v SPP a.s. spočíva v tom, že zisky sa naďalej budú deliť v pomere 51 ku 49, avšak straty už bude v plnom rozsahu znášať štát. Toto je čisté svinstvo. Štát nezíska stopercentný podiel nad žiadnou ziskovou spoločnosťou, ani na tej rúre, čo ide krížom cez Slovensko, ani na distribúcii plynu, ani na skladovaní plynu. Štát získa stopercentný podiel len na tom, čo je stratové. Skupina SPP ako celok dodnes zisková je, lebo mala možnosť vzniknuté straty pri predaji plynu domácnostiam vykrývať práve ziskami iných spoločností.

Fico pripravuje čistý tunel

Toto už v budúcnosti nebude možné a tým pádom Robert Fico kupuje prázdnu deravú schránku, navyše stratovú. Preto je kúpa SPP a.s. tak, ako ju pripravuje Robert Fico,  čistý tunel. Konkrétna zmena vlastníckej štruktúry nie je úplne jednoduchá, preto by som poprosil môjho kolegu Karola Gáleka, nášho tímlídra pre energetiku, aby vám ju v krátkosti objasnil.

Každoročne straty SPP a.s. budú v plnej výške znášať slovenskí ľudia

Karol Gálek: Schéma momentálneho fungovania SPP a.s., (Slovenský plynárenský priemysel, a. s.) je veľmi jednoduchá.

Pod SPP priamo spadá predaj plynu regulovaným ako aj neregulovaným subjektom. Potom sú tu dcérske spoločnosti, ktoré sú zodpovedné za tranzit, distribúciu, ako aj skladovanie plynu. Tak ako aj Richard Sulík správne povedal, dnes máme straty, ktoré sú vymenované v SPP a.s. pokrývané zo ziskov týchto troch dcérskych spoločností.

Po novom nám vznikne spoločnosť, nové SPP a.s., ktoré bude mať na starosti tranzit, distribúciu a skladovanie. Tu bude mať manažérsku kontrolu naďalej investičná skupina TPH. Sú to vlastne hrozienka z koláča, ktoré sú očistené o stratu, ktorú bude v plnej výške znášať SPP a.s. vo vlastníctve štátu. V praxi to znamená toľko, že napríklad aj tí, ktorí plyn neodoberajú, zaň budú platiť vo forme daní.

Dôvody vznikajúcich strát SPP a.s.

Richard Sulík: Strata SPP a.s., ktorá vzniká pri predaji plynu domácnostiam, vzniká z dvoch dôvodov.

  • Po prvé, dlhodobá – je to v roku 2008 uzavretá zmluva na dvadsať rokov, kde sú vysoké jednotkové ceny, ale aj veľké množstvo zároveň.
  • Po druhé, je to kvôli regulačnej politike Kurso.

Robert Fico zavádza občanov Slovenska

Robert Fico zavádza, keď tvrdí, že kúpou tejto prázdnej deravej a stratovej schránky bude môcť ovplyvňovať ceny plynu na Slovensku, na to má Kurso. Po druhé, takzvaný Leks SPP, kde je potrebná väčšina vlastníkov v ústavenstve na to, aby mohli predložiť nejaký cenový návrh.

Kúpa SPP a.s. je Ficov klasický model tunelovania

Súkromní investori si vyberú hrozienka, zoberú si tie ziskové časti a stratové časti prenechajú daňovníkom. Robert Fico síce dá lacnejší plyn, ale zároveň vytiahne tieto peniaze ľuďom z vrecka iným spôsobom, a to cez vyššie dane. Budeme mať ďalší štátny podnik, kto chce vedieť, čo to znamená, si môže pozrieť na fungovanie Karga, kde jednoducho sa šafári, plytvá, tuneluje, kradne a tento štátny podnik bude dobrý akurát na zamestnanie nejakých kamarátok, priateliek, ich sesterníc, sestier, neviem koho všetkého.

Pokiaľ Robert Fico potrebuje nejakú zašiváreň pre svoje priateľky, tak radšej mu tolerujme, že to bude robiť na Úrade vlády a nie, že bude kvôli tomu kupovať SPP a.s., toto bude asi tisíckrát drahšie.

Ficove argumenty neobstoja

Rovnako neobstojí ani argument, že Robert Fico vyjedná lepšie ceny s Gaspronom ako sú dnes. Po prvé Slovensko bude výrazne menší odberateľ, ako to bolo doteraz a po druhé, Gaspron nie je predsa nejaký klub troch milosrdných, čiže keď budú nižšie ceny, tak to bude len za nejaké iné ústupky, na ktoré opäť raz Slovensko môže doplatiť.

Vyzývame Roberta Fica na zverejnenie zmluvy o odkúpení SPP a.s.

Preto vyzývame Roberta Fica, aby sa držal odporúčaní ministerstva financií, ministerstva hospodárstva, ktoré už v minulosti túto kúpu SPP a.s. označili za nevýhodnú a po druhé, aby zverejnil návrh zmluvy, respektíve Zmluvu o odkúpení SPP a.s., aby verejnosť videla, čo sa tu vlastne deje. Veľmi pekne vám ďakujem.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.