Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský – škandalózny návrh zákona o obnoviteľných zdrojoch energie

Minister hospodárstva Malatinský a návrh zákona o obnoviteľných zdrojoch energie | Robert Fico pred týždňom na sneme strany Smer vyzýval svojich členov, aby dávali pozor na škandály a aféry, lebo to je jediné, čo môže stranu Smer rozložiť alebo zničiť. Dlho im to nevydržalo. Neprešiel ani týždeň a v parlamente máme taký škandalózny návrh zákona o …

… obnoviteľných zdrojoch, ktorý ide jednu finančnú skupinu v priebehu nasledujúcich pätnástich rokov obdarovať sumou takmer 300 miliónov eur.

V čase, keď sme schvaľovali štátny rozpočet, ktorým občania budú ošklbávaní stranou Smer, ale jedna vyvolená skupina bude takto obdarovaná, ak by sa strana Smer a pán Fico správal sociálnejšie, tak sme tu mohli mať 300 nových milionárov- eurových. Ak by som to prepočítal na slovenské koruny, tak 9 000 nových milionárov.

A takto to bude darček pre jednu skupinu, ktorá to vôbec nepotrebuje.

Dámy a páni, my sme minulý deň, včera, dlho do noci rokovali o situácii v školstve. A sám som bol prekvapený, že boli takmer všetci poslanci Smeru a s nami veľmi aktívne diskutovali o situácii v školstve. A dnes vidím, že to bola len zámienka, oni sa spoliehali, že nás unavia a že dnes ráno prídeme neskôr do práce, a oni v skrátenom konaní schvália túto lúpež desaťročia. To, že v rozprave zatiaľ minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský vôbec nevystúpil, v tejto chvíli mi už vôbec nevadí.

Ja si myslím, že by bolo adekvátne, keby teraz minister hospodárstva Malatinský odstúpil.

Novela zákona o obnoviteľných zdrojoch od ministra hospodárstva Malatinského je úderom pod pás slovenským výrobcom

Dovoľte mi, aby som sa vyjadril najskôr z odborného hľadiska. Novela zákona od ministra hospodárstva Tomáša Malatinského o obnoviteľných zdrojoch je úderom pod pás slovenským výrobcom obnoviteľných zdrojov, ktorí môžu vytvárať nové pracovné miesta a je to darom pre jednu finančnú skupinu, čo zo stredne dlhodobého hľadiska, znižuje sebestačnosť a ohrozuje alebo zvyšuje riziko energetickej bezpečnosti Slovenska.

Z politického hľadiska je to svojim spôsobom škandál. Na moju otázku, kto pripravoval tento zákon, pán minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský doteraz neodpovedal.

Čiže nevieme, kto je autorom, ale pomohol som si správou agentúry SITA z 10.4. tohto roka, kde sa opisuje telefonický rozhovor medzi pánom ministrom hospodárstva Tomášom Malatinský a pánom Haščákom.  Pán minister hospodárstva Malatinský uviedol, že ho pán Haščák vyzval, aby hovoril rýchlo, lebo práve je v saune.

Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský ignoruje závažné obvinenia opozície

Šimon: Dámy a páni, odznelo na adresu ministra hospodárstva SR Tomáša Malatinského a vlády Roberta Fica, veľa vážnych argumentov. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský sedí na mieste navrhovateľa s plechovou tvárou a opováži sa nereagovať na závažné obvinenia zo strany opozície. Je pravdou, že ten kto mlčí, ten svedčí. Pýtam sa, keď vláda Roberta Fica darovala 25 miliónov euro spoločnosti SCP Ružomberok za to, aby jeho majiteľ Filo sa verejne poďakoval vláde Roberta Fica, že zvyšuje dane občanov tejto krajiny, čo dostane od spoločnosti Penty za takýto finančný darček na Vianoce? Dostane doživotnú dodávku Coca coly naviac?

Dámy a páni, úprimne je treba povedať, že návrh zákona predkladá jeho predkladateľ, ktorým je minister hospodárstva Malatinský. Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský ako predkladateľ a ten, ktorý ho spracoval, má právo návrh zákona vziať späť.

Aký iný dôkaz je potrebný na prepojenie spoločnosti Penta na ministra hospodárstva Malatinského, vládu Roberta Fica a na jeho predsedu než skutočnosť, že spoločnosť Penta už dnes prehlasuje alebo navrhuje, že chce, aby tento návrh zákona bol vzatý späť. Takýto úkon môže urobiť ten, ktorý návrh zákona vypracoval. Toto je pre mňa jasný dôkaz.

Zákon o obnoviteľných zdrojoch energie stranou Smer – pripravená lúpež desaťročia

Chren: Dámy a páni, po tom, čo už kolegovia povedali, len môžem zopakovať, že táto novela zákona o obnoviteľných zdrojoch energie je tak protiústavná, pretože je predložená v skrátenom legislatívnom konaní, ktoré nemá žiadnu oporu. V samotnom zákone o obnoviteľných zdrojoch energie sa uvádza, že nebude mať žiadne finančné vplyvy. To znamená, skrátené legislatívne konanie je neoprávnené. Avšak z tohto miesta, mne ako opozičnému poslancovi zostáva asi len apelovať na tých poslancov, ktorí sedia vo vládnych laviciach.

Takže, milé kolegyne a milí kolegovia, poslanci zo strany Smeru, chystajú sa vás tu dnes ohnúť cez koleno. Chystajú sa vás tu dnes znásilniť, aby ste zahlasovali za účelovú novelu zákona o obnoviteľných zdrojoch, ktorá má obohatiť jednu, jedinú finančnú skupinu – Pentu. A ja vás vyzývam, nedajte sa presvedčiť, nedajte sa znásilniť pre podporu novely zákona o obnoviteľných zdrojoch energie, pretože ak to urobíte, už nikdy sa nebudete môcť pozrieť svojim vlastným voličom do očí. Už nikdy nebudete môcť prísť do svojich miest a obcí, z ktorých pochádzate a vysvetliť, že prečo nie sú peniaze na platy učiteľov, prečo nie sú peniaze pre lekárov, prečo nie sú peniaze pre sestričky, prečo sa znižuje rozpočet pre políciu, ale pre finančné skupiny sa nájde dostatok zdrojov v rozpočte vždy, či ide o energetiku alebo o zdravotníctvo.

Tretí zákon v priebehu dvoch týždňov od strany Smer v prospech finančných skupín

Matovič: Ak by som mohol k tomu dodať, tak dnes sa ma jedno médium pýtalo, že čo považujem za naj udalosť tohto roka. Chvíľku som rozmýšľal a potom som bez problémov povedal, že vlastne boli to protesty Gorila začiatkom roka, kedy v mraze desiatky tisíc ľudí chodili na námestia v boji proti tomu, aby politici naďalej rozkrádali Slovensko. Bol to pre mňa symbol opätovného nejakého takého zobudenia sa verejnosti v záujme o veci verejné a mal som veľkú nádej, že po voľbách, ktoré budú, už si politici nedovolia rozkrádať Slovensko tak, ako ho 23 rokov rozkrádali.

Keď som potom videl ako Roberta Fica vyhadzovali na rukách a držal v ruke Coca Colu, považoval som to za vztýčený prostredník týmto ľuďom, ktorí na uliciach začiatkom roka mrzli. Dnes, keď v podstate posledné dva týždne, toto je už tretí zákon, ktorý je v prospech alebo tretí postoj vlády Smer-SD, ktorý je v prospech vyslovene finančných skupín, tak si myslím, že Robert Fico tú colu držal v ruke v deň vyhlásenia výsledkov volieb úmyselne a naozaj to myslel ako vztýčený prostredník voči ľuďom, ktorí na uliciach mrzli za to, aby politici viacej nerozkrádali.

Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský zapieral svoje prepojenie na Pentu

Po voľbách hneď sme sa dozvedeli , že pán minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský má prepojenia s finančnou skupinou Penta a tieto prepojenia dlhšie odmietal priznať. Po pár týždňoch priznal, že priamo pán minister Malatinský, minister hospodárstva vlády Slovenskej republiky, prenajíma svoj vlastný dom majiteľovi finančnej skupiny Penta, pánovi Haščákovi. Čiže ak minister hospodárstva Malatinský vie, že je v takomto priamom konflikte, nikdy si nemal dovoliť predložiť zákon o obnoviteľných zdrojoch energie, ktorý by potvrdil to, že bude robiť vlastne niečo v prospech človeka, ktorému prenajíma svoj vlastný dom.

Dnes minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský na základe schválenia celej vlády predkladá zákon, ktorý vyjde v ústrety iba jednému jedinému človeku na Slovensku. Nájomcovi, ktorý býva v dome pána ministra Malatinského, ktorý vyjde v ústrety skupine Penta, ktorá takýmto spôsobom získa od štátu ročne 27 miliónov eur.

400 miliónov eur – darček strany Smer-SD pre vyvolenú finančnú skupinu Penta

Hovorím ročne. To znamená, za nasledujúce štyri roky, kým nám Smer ešte bude vládnuť, je to vyše 100 miliónov. Ale zábezpeka alebo záruka tam bude, že bude tieto peniaze získavať nasledujúcich pätnásť rokov. Čiže dokopy ide o obrovskú škodu 15 krát 27 miliónov eur, je to 400 miliónov eur a urobili to takým spôsobom, že tieto peniaze sa zoberú malým podnikateľom, ktorí by si postavili svoju malú /…./ elektráreň. Alebo nejaký malý zdroj, nejakú vodnú elektráreň, jednoducho nejakú elektráreň, ktorá by využívala obnoviteľné zdroje.

Týmto strana Smer zoberie a dajú to jednej jedinej vyvolenej finančnej skupine Penta.

Pevne verím, že sa zobudí svedomie u poslancoch Smeru-SD a za návrh zákona o obnoviteľných zdrojoch energie nezahlasujú a ešte lepšie, že sa zobudí svedomie u pána ministra hospodárstva SR Tomáša Malatinského a tento návrh zákona stiahne.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.