Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Minister Jahnátek a pripravované zderstva na slovenských poľnohospodárov a potravinárov

Sulík: Je nešťastím pre slovenských farmárov, že rezort poľnohospodárstva dostal do rúk nominant (minister poľnohospodárstva Ľubomír Jahnátek), ktorý dodnes nepredstavil pozíciu Slovenska voči Európskej únii, v oblasti reformy, takzvanej “Spoločnej poľnohospodárskej politiky” na roky 2014 až 2020. Brusel o tejto spoločnej poľnohospodárskej politike …

… rokuje intenzívne už rok a v najbližších týždňoch majú byť tieto rokovania uzavreté. Od úspešných vyjednávaní práve v oblasti Spoločnej poľnohospodárskej politiky závisí, či slovenskí poľnohospodári budú naďalej diskriminovaní a či Európska únia bude naďalej likvidovať slovenské poľnohospodárstvo. Táto nerovnováha totiž, keď to bude takto ďalej pokračovať sa bude ďalej len prehlbovať a utrpí ním práve slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo.

Čo nás mrzí ešte viac namiesto toho, aby pán minister poľnohospodárstva Ľubomír Jahnátek úspešne vyjednával a vyjednal lepšiu pozíciu Slovenska, tak predkladá návrhy, ktoré slovenskému poľnohospodárstvu ešte viac poškodia. Aktuálne je to zriadenie odbytového fondu, ktoré v konečnom dôsledku zabezpečí rast cien slovenských, len slovenských poľnohospodárskych produktov. Poprosím teraz môjho kolegu Ľuba Galka, aby informoval o podrobnostiach tohto odbytového fondu.

*****

Podpora predaja slovenských potravín a zákon o odbytovom  fonde poľnohospodárskych  a potravinárskych výrobkov

Galko: V rukách držím materiál – Podpora predaja slovenských potravín a zákon o odbytovom  poľnohospodárskych  a potravinárskych výrobkov. Je to úplne nový materiál z dielne Ministerstva pôdohospodárstva, ktorý je súčasťou pripravovanej koncepcie podpory predaja slovenských poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov. Dámy a páni, to, čo sa pripravuje, je čistý tunel. Nejde o nič iné ako o ožobračovanie našich poľnohospodárov a potravinárov.

A aký bude výsledok?

Teplé miestečka pre zopár kamarátov a peniaze pre spriaznené firmy. A čo z toho budú mať ľudia? Nič, len drahšie slovenské potraviny. To je veľmi podivný spôsob podpory domácej produkcie. Pozrieme sa na tento materiál teda podrobnejšie . Cieľom je vraj, citujem: zabezpečenie jednotnej a profesionálnej komunikácie so spotrebiteľom prostredníctvom dostupných marketingových nástrojov.

Odbytový fond poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov – čarovným kľúčom k blahobytu

Čarovným kľúčom k večnému blahobytu a pultom prehýbajúcim sa od slovenských potravín má byť Odbytový fond poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov, ktorý má vzniknúť v Bratislave. Hlavnou činnosťou Odbytového fondu poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov má byť podpora odbytu a marketing, vyhľadávanie príležitosti na zvyšovanie odbytu na domácom a zahraničnom trhu, rozvoj a podpora kultúry, tradície a regiónov.

Dámy a páni, je nehorázne, aby štát vstupoval do marketingu súkromných firiem. A je doslova drzosťou vynucovať si účasť na takýchto aktivitách a ešte podnikateľov nútiť ich aj financovať. Už tieto konštatovania robia samo o sebe túto iniciatívu škodlivou. Všetky tieto výmysly nie sú len administratívnou prekážkou v podnikaní. Stoja reálne peniaze, ktoré musí podnikateľ zaplatiť. A to sa niekde prejaví.

A týka sa to len slovenských výrobkov. Dovážaných výrobkov sa to netýka. A to ani nehovorím o tom, že v návrhu sa riešia také veci ako sankcie za omeškanie platieb, vymáhanie platieb a zároveň aj možnosti odpustenia pohľadávok. To na korupciu priam navádza. A viete kto a akú tu zbytočnosť dámy a páni zaplatí?

Pripravované zderstvo na slovenských poľnohospodárov a potravinárov

No zaplatia ju chudobní slovenskí poľnohospodári a potravinári. A to buď 0,06% z celkových služieb alebo 0,12% poľnohospodári a 0,04% potravinári takisto z celkových tržieb podľa toho, pre ktorú alternatívu sa ministerstvo rozhodne. Povinne všetci a bez výnimky. Bez ohľadu na to, či sa v úvodzovkách na tomto úžasnom projekte budú chcieť zúčastniť alebo nie.

A čo za to dostanú?

Poľnohospodári v podstate nič a potravinári možnosť dať si na niektoré výrobky takzvanú značku kvality a to je všetko prosím pekne. No a čerešničkou na torte v tomto návrhu je to, že ak takto zdieraní poľnohospodári a potravinári nebudú platiť alebo nebudú stíhať platiť načas, zákon pamätá aj na to, formou sankcií. Penále za omeškanie vo výške 0,1 percenta alebo pokuta za neumožnenie kontroly podnikateľa zo strany fondu, ktorý sám financuje, vo výške od 10 000 do 150 000 eur, len smutne dokresľuje bizardnosť celého tohto pripravovaného zderstva slovenských poľnohospodárov a potravinárov.  0,1 percenta denne je 36% ročne, to je prosím pekne úžera.

Strana SaS ponuka našim poľnohospodárom a potravinárom riešenia

Strana Sloboda a solidarita má riešenia. Kľúč pomoci našim poľnohospodárom a potravinárom je jednoznačne vo vyjednávaniach v Bruseli. Je potrebné, aby sa slovenskí vyjednávači zasadili o spravodlivé rozdeľovanie dotácii v rámci Európskej únii.

  1. O dorovnanie platieb na sto percent priemeru Európskej únie, presne tak ako nám to bolo pri vstupe do únie sľubované a nie len na 99% priemeru a aj to len z jednej tretiny, tak ako to teraz  bruselskí úradníci zamýšľajú.
  2. Ďalej je potrebné v domácej legislatíve odstrániť nezmyselné štátne bariéry, ktoré u nás platia vysoko nad rámec pravidiel iných Európskych krajín a tým zjednodušiť prístup slovenských výrobkov.

*****

Minister poľnohospodárstva Ľubomír Jahnátek – zodpovedný za zdražovanie a zánik slovenských potravín

Sulík:  Počuli ste aká ďalšia škodlivá a neodborná iniciatíva pripravovaná ministrom poľnohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom sa chystá. Výsledok bude, že slovenské potraviny zdražejú a bude ich na pultoch v slovenských obchodoch ešte menej, už dnes je podiel slovenských potravín v celkovom predaji len 45%, tu na Slovensku , čím sa radíme medzi  krajiny s najnižším podielom domácich potravín. Toto je len ďalšia rana istoty, tentoraz smerovaná slovenským poľnohospodárom.

Preto Strana Sloboda a solidarita vyzýva ministra poľnohospodárstva Ľubomíra Jahnátka, aby konečne začal sa venovať zmysluplným veciam  a aby vyjednával v Bruseli a vyjednal lepšie podmienky pre slovenských poľnohospodárov a nechodil s takýmito nezmyselnými a škodlivými nápadmi. Veľmi pekne ďakujem.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.