Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Ministerstvo financií alebo ako v Kocúrkove chytali svetlo

V utorok (11.6.) už po štvrtý raz znížilo Ministerstvo financií SR odhad rastu hrubého domáceho produktu (HDP) a to na zanedbateľných 0,5%. To znamená, že slovenská ekonomika tento rok fakticky neporastie.

Ministerstvo financií SR - Peter Kažimír

Hlavným dôvodom, píše Ministerstvo financií, je „prehlbujúca sa recesia v eurozóne a nevýrazný domáci dopyt.“

Ministerstvo financií našlo vinníka

Tak a máme vinníka. Aké jednoduché. Hospodárstvo nerastie a na vine sú ľudia, lebo málo kupujú, doma aj v zahraničí. Žiaľ, nie je tomu tak. Problémy, ktoré Slovenská ekonomika má, spôsobila socialistická vláda Roberta Fica svojimi neodbornými rozhodnutiami.

Ešte pred rokom odhadovalo Ministerstvo financií rast HDP na 2,6 percenta. K tomu by možno aj došlo, keby celú jeseň 2012 Smeráci neboli páchali jeden ekonomický hriech za druhým pod taktovkou dvoch diletantov, docenta práv Roberta Fica a ministra financií, ktorý má problém čítať jednoduché grafy. A celú jeseň 2012 sme ich upozorňovali, že smrteľný koktail, ktorý namiešali spôsobí veľké škody.

Ingrediencie smrteľného koktailu vlády Smer-SD

Smrteľný koktail spočíva najmä v socialistickom zákonníku práce, v zlikvidovaní rovnej dane, v zdravotných odvodoch z dividend (zavedených spôsobom, že súdnemu človeku postojí rozum) a faktickej likvidácii II. piliera. Výsledok sa dostavil – fakticky nulový reálny rast HDP, 400 tisíc nezamestnaných a nižší výber daní (čoskoro budú nové odhady ministerstva, môžeme sa tešiť).

Kovaní socialisti samozrejme nikdy nepochopia, že reálne pracovné miesta (a s nimi rast ekonomiky a vyššie výnosy daní) vzniknú len vtedy, ak sa bude dariť zamestnávateľom. A tak namiesto toho, aby podnikateľské prostredie zlepšovali, ho zhoršujú (zopár svojim vyvoleným dajú ako kompenzáciu investičné stimuly).

Socialistická ideológia: Trestať úspešných!

Úbohú odbornú úroveň a slepú socialistickú ideológiu (bohatým brať, jedno čo to stojí) vidieť na takzvanej milionárskej dani, ktorú SMER zaviedol k 1. januáru tohto roku. Od januára tohto roku trestá SMER tých hnusných milionárov, ktorý si dovolili byť úspešnejší ako priemerný zamestnanec, daňou z príjmu vo výške 25% uvalenou na príjmy nad 2750 € mesačne. Skratka, čistí milionári treba im vziať, aby bolo z čoho korumpovať chudobu. Okrem toho, socáni vždy radi rozdávali peniaze, ktoré im nepatrili; oni to majú takpovediac v krvi.

Ekonomickí géniovia a sen o výnose dane z príjmu

Každopádne naši dvaja ekonomickí géniovia, Fico a Kažimír, zaviedli 25 percentnú daň na príjmy nad 2750 € mesačne a človek by si mohol myslieť, že aspoň stúpne výnos dane z príjmu fyzických osôb (v zmysle: keď už páchame nespravodlivosť a vyšším marginálnym zdanením berieme ľuďom motiváciu zvyšovať ich príjmy, nech sú aspoň vyššie výnosy). Pozrime sa teda na výnos dane z príjmu za posledné tri roky:

Výnos dane z príjmu za posledné tri roky

Ako vidieť, výnos dane z príjmu posledné roky rástol a v minulom roku dosiahol 2,6% HDP. A aký výnos dane očakáva Ministerstvo financií na rok 2013? Na strane 28 Programu stability je uvedených 2,6%., teda toľko isto, ako minulý rok.

Inými slovami, milionárska daň nezvýši príjmy ani len podľa socánov. Gratulujem Ministerstvu financií SR k tejto vydarenej daňovej politike. Hlavne, že Robert Fico ukojil závisť svojich voličov.

Kažimírove grafy – Televízia Markíza

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

 1. Videla som, ako sa pán Novotný v parlamente rozčuľoval, že v zdravotných poisťovniach nie sú peniaze na zvyšovanie platov lekárov. V tomto roku boli zvýšené vymeriavacie základy pre odvody, zmenili sa koeficienty, zvýšilo sa percento odvodov z dividend. Kde miznú všetky tieto peniaze, keď po neustálom zvyšovaní odvodov stále čosi chýba? To si ich niekto ukladá na svoje súkromné účty? Aj tak tomu nerozumiem, že niekto, za koho sa neodvádza podľa zákona, žiada zvýšenie platu. Nemali by lekári v prvom rade bojovať za to, aby sa za nich riadne odvádzalo? Nemala by sa vyvodiť trestnoprávna zodpovednosť za to, že ekonómovia nemocníc si neplnia svoje povinnosti?

 2. Nie sú dane a odvody do poisťovní navzájom prepojené? Nie je to tak, že keď sa zvýšia odvody, zákonite sa musí znížiť výber daní? Nie je na tom založený aj odvodový bonus, no v opačnom poradí? Zníži odvody a zvýši výber daní? Neboli pre tento rok zvýšené maximálne vymeriavacie základy na 5-násobok všeobecného vymeriavacieho základu (t.j. priemernej mzdy?) Aj pre nemocenské poistenie, aj keď dávky sa naďalej budú vyplácať len z 1,5 násobku? Nie je to len prelievanie kýblov? Nemali by tie peniaze byť teraz v poisťovniach? Nezvýšil sa aj minimálny vymeriavací základ na 50%? Nezmenili sa koeficienty, na základe ktrorých sa budú platiť od júla vyššie odvody? A potom neskôr ešte vyššie?

 3. filipko says

  Áno, chlapci. Presne takto by vyzerala diskusia medzi pravičiarom a ľavičiarom v kultúrnej krajine. Hádali by sa o postavení štátu, koľko a čo má vlastniť, koľko percent vyzbierať, aké právomoci a zodpovednosť udeliť rôznym inštitúciám a podobne. Ale tu nie sme v kultúrnej krajine. Doterajšia história po ’89 nasvedčuje, že rozdieľ medzi pravicou a ľavicou v týchto regiónoch, je v tom, že pravica, než si nakradne, nechá občanov aspoň trocha nadýchnuť. Ľavica rabuje hlava nehlava do úplného vycicania. V podstate závidím Česku tú katarziu, ktorá tam nedávno prebehla. Dúfam, že sa tam teraz budú báť všetci. Najhorším je to, že na Slovensku sa usmievajú popod fúzy a NEBOJÍ SA NIKTO. A hlavne dostali výbornú lekciu, čoho sa vyvarovať.

  Takže akékoľvek dohady o výbere daní, pri tomto masívnom rozkrádaní, nemá zmysel. Prečo všetci mlčia? Celá opozícia mlčí (okrem SaS), dokonca pri posudzovaní situácie v Česku, relativizuje tieto činy z hľadiska posudzovania ich závažnosti. To je už totálny morálny úpadok!

  Takže nie iba
  – kríza
  – neúmerné zvyšovanie odvodov a daní
  ale aj NECHUŤ platiť dane.
  A myslím, že to je ten hlavný dôvod. Pamätám, keď Mikloš zaviedol svoje daňové reformy, tak sme na jar zistili, že platíme vyššie dane, ako minulý rok. A potvrdili to všetci priatelia, čo tiež mali firmy. Jednym dôvodom bolo to, že zákony sa tak zjednodušili a zrovnoprávnili, že nemalo zmysel dane “optimalizovať”. Ale druhým dychom, všetci potvrdili, že zaplatili radi, lebo vidia, že to niekam Smeruje… 😉

 4. volič SaS says

  Suhlas, pan Sulik.

  Ale podobne vyjadrenia su zo strany opozicie takmer vzdy rovnake. Ja som Vas volil, som zivnostnik. Ale bol som maximalne sklamany z toho, co ste pre zivnostnikov spravili pocas Vasej kratkej vlady. Som rad, ze sa zmluvy zverejnuju na internete. Ale okrem fiskalnej pamate a navrhu zvysit odvody si v podstate na nic ine nepamatam.

 5. A veď ide byť dokonaná zmena sociálneho systému, ktorá začala niekedy v 80-tych rokoch. Od júla by mali mať lepšie zarábajúci umelci povinnosť platiť odvody aj do sociálnej poisťovne. Možno to vytrhne našu ekonomiku trochu z biedy? Na športovcov už došlo? Alebo sa ešte stále uvažuje o vyplácaní renty? Tí platia riadne odvody zo svojich príjmov? Nedávno sa kdesi písalo, že niektorí majú miliónové príjmy. Z tých odvodov by poisťovne mali byť zasypané peniazmi. Alebo odvádzajú do zahraničia? Odtiaľ budú dostávať dôchodky a zvyšovať tak nákupmi ekonomiku u nás?

 6. Milan says

  Keby túto planétu chcela tajne infiltrovať a zničiť nejaká vyspelá mimozemská civilizácia, vyzeralo by to presne ako to, čo robí naša slovenská vláda.

  A teraz neviem, či je to vtipné alebo smutné.

 7. Ja si len posťažujem.

  Ako je možné, že nám vládnu totálni diletanti? Prečo národ uprednostňuje bábätká v helikoptére miesto výsledkov?

  Veď aj totálny magor vie, že keď sú výsledky zlé, tak za to niekto môže. Je do očí bijúce, že najneúspešnejší právnik asi na svete nevie riadiť krajinu. Kto ho preboha podporuje?

  Tých hlúpych strieľať alebo čo???

  A prečo za takéto výsledky nie je vyvodená zodpovednosť? Vlastizrada. Krádež. Neschopnosť.

  My potrebujeme odborníkov na čele štátu, nie politikov. Richard, drž sa. Kým sa tento sprostý systém nezmení, máš môj hlas.

 8. Peter says

  No, o Kažimírovi a jeho “genialite” si ilúzie nerobím, ale – všetky tieto naháňačky vinníkov za súčasný stav Slovenska mi pripomínajú chlapa, ktorý roky predával zariadenie bytu a jedného rána sa divil, prečo spáva na dlážke v holobyte.
  Takže, ak hľadáme vinníkov, tak sú to všetci, ktorí roky plnili štátny rozpočet výpredajom majetku štátu z dôvodu vlastnej neschopnosti spravovať tento majetok a podieľať sa na jeho prosperite. Lebo heslo – štát je zlý vlastník – je heslom neschopných ľudí, ktorí nevedia pracovať, alebo nemajú schopnosti na funkcie, do ktorých sa vnútili …

  • Iste, ja súhlasím, v živote by som si nedovolil tvrdiť, že predtým sme prdeli fialky. No bohužiaľ je zase faktom, že títo diletanti miesto rozhodnutí, ktoré by mali škody napáchané nimi, aj pred nimi zmierňovať, prijímajú rozhodnutia, ktoré robia ešte väčšiu škodu.

  • Juraj says

   Opatrne s tým nadávaním na výpredaj majetku. Netuším, či sa nedal predať lepšie ale pointa je v tom, že štát nemá spravovať žiaden majetok a nemá čo ani vlaszniť akúkoľvek podnikateľskú firmu. To nikdy nedopadne dobre. Nie pre neschopnosť ľudí ale preto, že to jednoducho fungovať nemôže. To je systémová chyba, ktorú by nezachránil ani zbor nobelistov. Jednoducho jedine súkromné clastníctvo výrobných prostriedkov môže uabezpečiť bohatstvo. Samozrejme v primeranom prostredí, kde o úspechu rozhodujú zákazníci a nie politický vplyv. Tento crony kapitalizmus je iba rodný brat reálneho socializmu.

   • dušan says

    ja zas tak úplne nesúhlasím, niektoré podniky by si štát nechať mal, ale v momente ich zlých hospodárskych výsledkov by vedenie malo byť automaticky vymenené. Jak futbalový tréner. A ešte by pomohlo, keby neúspešné vedenie muselo vrátiť všetky svoje odmeny a platy. Potom by sa tam snáď udržali len tí schopní manažéry, a veľmi opatrne by si volili pod seba podriadených, skôr dlhodobo skúsených odborníkov, než kamarátov. Keď ako súkromný podnikateľ spravím bankrot, tiež mi súd nariadi vrátiť všetky dlhy (môj brat), tak prečo v štátnych podnikoch to neplatí? Pán Sulík, máte môj hlas. Len nespravte chybu, ktorú som videl u Dzurindu. Najväčšiu časť svojho času a energie venoval kritike a slovným súbojom opozície, miesto toho, aby povedal, ako by to riešil on, a prečo. To je podľa mňa jediný spôsob ako pritiahnúť pravicového voliča. Prajem dvojciferný výsledok