Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Odkaz liberálneho voliča

Zisk jedného mandátu, i keď sme dúfali v dva, je pre SaS potešujúcim výsledkom, za ktorý našim voličom hovoríme jedno obrovské ĎAKUJEME. Je to pre nás povzbudením i záväzkom súčasne, niečo ako reštart SaS.

Odkaz liberálneho voliča

Liberálny volič nechce žiaden „Mogelpackung“

Bližší pohľad na volebné výsledky však skrýva v sebe aj niekoľko ďalších zaujímavých poznatkov. Napríklad ten, že liberálny volič nechce žiaden „Mogelpackung“, práve naopak, chce presne vedieť, koho svojím hlasom podporí. Tu vidím dôvod, prečo ultrakonzervatívny politik Škripek prekrúžkoval liberálneho politika Viskupiča. Liberálni voliči jednoducho nechceli riskovať, že nakoniec pomôžu Škripekovi do europarlamentu, bolo ich teda pomenej a práve tým Škripekovi dopomohli k mandátu.

S Jozefom Kollárom je to podobne

Napriek masívnej kampani sa nenašlo dostatok voličov, ktorí si boli ochotní risknúť, že svojím hlasom nepodporia Janu Žitňanskú, a tak sa Žitňanská prekrúžkovala. Navyše, jasne sa ukázalo, že koncept liberálnej platformy v konzervatívnej strane je mačkopes, ktorý liberálny volič neoceňuje a ak sa Lipšic svojich „liberálov“ rýchlo nezbaví, môže sa NOVA vďaka Procházkovi dostať do existenčných problémov.

Predpoklady sa potvrdili

Mimochodom, obidve uvedené prekvapenia sa črtali už v našom prieskume (bol zverejnený aj na HNonline) a písal som o nich na našom webe eurovolby2014. sk. Som rád, že tieto predpoklady sa potvrdili, lebo pre SaS z toho všetkého vyplýva, že cesta k etablovaniu jasne čitateľnej liberálnej strany je správna, i keď je hodne čo zlepšovať.

Pár slov k volebnej účasti

Na záver pár slov k volebnej účasti, ktorá bola strašidelne nízka. Nechcem rozoberať prečo a začo, ale chcem všetkých, ktorí voliť neboli upozorniť, že blížime sa k stavu, keď o výsledku volieb rozhodnú členovia strán, ich rodiny a tí, ktorí nejakým spôsobom z politiky profitujú. Politici síce rozprávajú, ako veľmi si želajú vyššiu účasť, ale opak je pravdou. Im z podstaty veci vyhovuje, ak si o výsledku volieb rozhodnú viac-menej sami. Jedným opatrením by sa však účasť zvýšiť dala, a to konaním volieb cez týždeň, povedzme vo štvrtok. Určite bude pre množstvo ľudí komfortnejšie odvoliť cestou z roboty a dôchodcom môže byť jedno, v ktorý deň sa volí. A keďže by toto opatrenie mohlo zvýšiť volebnú účasť, stavím sa, že v našom parlamente neprejde.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

 1. Jozef says

  VOlic ani nemusi byt liberalny staci ak aspon minimlane pouziva zakladne vnemove a orientacne organy.

  To kam smeruje EU sa nemoze beznemu obcanovi vobec pacit ked vidi ze EU uz davno nepropaguje zaujmy ludi a ani sa nejedna o politiku kde sa bju strany o to ktory navrh z poziadaviek ludi prijat. Nie vobec tu sa jedna o samostatnu “vladnucu organizaciu” ktora systematicky oslabuje slobodu kazdeho jedneho z nas a presadza pomalicky lae postupne rozne obmedzenia na to bay mohli z ludi spravit kontrolovane dojne kravy.

  Napada ma pre danu skupinu hyen ale akekolvek ich dalsie opisovanie by porusilo pravidla tohto fora..

  Je to tak tazke zacat presadzovat a robit riesenia v prospech ludi? Alebo tu budeme stale doplacat zdravim, slobodou a vsetkym na chutky megakorporacii, chemickeho, energetickeho, farmaceutickeho , ropneho a xy priemyslu. Mi to pride ako : oo dostal som napad ako otrhat ludi aby si to nevsimli .. hej? Ano len musime zaviezt tento zakon a snad si to nevsimnu .. a je tu nove nariadenie skovavajuce sa pod ruskom “vacsej bezpecnosti konzumentov” ako im zasa odobrat svojvolne pesovanie, vyrabanie, pohybovanie, podnikanie atd ..

 2. volič says

  Nízka účasť je ale aj dôsledok “úspešného” naprávania volebných zákonov z čias V. Mečiara. Koľkokrát už bolo sľúbené, že jeden volebný obvod sa zruší, že väčšiu váhu dostane hlas voliča, atď?
  Ináč gratulujem k mandátu, a dúfam, že váš hlas nezanikne v štekote psov vrhajúcich sa na normované baltické tresky, osvetlené úspornou ortuťovou žiarivkou, ktorá je napájaná garantovanou cenou solárnej energie.