Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Odmietnutie zrušenia poslaneckej imunity | Hrubé porušenie dohody koaličných strán

Tlačový brífing SaS je venovaný hrubému porušeniu dohody koaličných predsedov politickych strán, Mikuláša Dzurindu, Jana Figeľa a Belu Bugára, týkajúci sa nepodporenia a zrušenia poslaneckej priestupkovej imunity. Hovorí Richard Sulík: Dámy a pani, dobrý deň prajem. Dovoľte mi informovať vás o hrubom porušeni dohody koaličných predsedov strán …

20. októbra 2011 sme podpísali dohodu predsedov štyroch politických strán, ktorú vam teraz moja kolegyňa rozdá. Je tu podpis Mikuláša Dzurindu, Jana Figeľa a Belu Bugára.

Táto dohoda hovorí o tom, že politická strana SaS, podporí štátny rozpočet, to sa stalo včera – štátny rozpočet prešiel. Zároveň hovorí o tom, že bude zrušená priestupková imunita. Na decembrovej schôdzi, ako bezprostredne následujúci bod po schválení štátneho rozpočtu. Garantujeme hlasy poslancov, poslaneckych klubov. Toto je napísané čierne na bielom a podpísané štyrmi predsedami politických strán.

Presluhujúci politici ukazali, ako im záleží na zachovaní poslaneckej priestupkovej imunity.

Bohužiaľ, práve sme boli svedkami toho, že vyslovene metódami spred roku 1989, bolo vyradených niekoľko desiatok poslaneckých návrhov a medzi nimi aj jasná dohoda na zrušení poslaneckej priestupkovej imunity. Presluhujúci politici dokázali, že nie sú schopní žiadnych zmien, že nie sú schopní sa držať dohodu.

Mňa osobne to veľmi mrzí, obzvlášť preto, že som mal pochybnosti, či tieto podpisy budú platiť, lebo som ubezpečený tými ľuďmi, ktorí sú tu podpásaní, že ako si ja predstavujem politiku. Veď to je nemysliteľné, aby predseda politickej strany z papiera, kde je jeho podpis, spravil obyčajný zdrap. Sme mimoriadne sklamaní ľuďmi, ktorí mali byť dávno na politickom dôchodku.

Novinár: Aké ponaučenie si z toho porušenia dohody koaličných predsedov strán zoberiete?

Ponaučenie je také, že je už najvyšší čas týchto pánov vymeniť, ktorí si už ani vlastne slovo nevážia, ktorí si z úst spravia to, čo sa zvykne hovoriť. Mňa to veľmi mrzí, myslel som, že dá sa kultivovanie fungovať aj keď nezdieľame rovnaké názory. To ponaučenie, ktoré si zoberieme je, že dohody budeme zrejme robiť tak, že najprv budú plniť oni a potom my, lebo títo páni dávno zabudli, že človek má meno iba jedno.

Televízia JOJ – dobrý deň prajem, Jana Krescanko Divaková, ja mam dve otázky.
Prvá – či to teda grémium definitívne (…) , lebo my zatiaľ túto informáciu nemáme, že sa bude teda strihať tento program ? Druhá otázka – keď hovoríte , že podpisy zjavne neplatia, pod tým pod čím sa podpísali títo páni, to znamená, že nebudú platiť ani pod prípadnou koaličnou zmluvou budúcou?

Podpisy predsedov strán, Dzurindu, Figeľa a Bugára nemajú hodnotu ani len papiera

No neviem teraz takto odpovedať, ale fakt je, že podpisy predsedov politickych strán, Dzurindu, Figeľa a Belu Bugára, ktoré sú na tom papieri, ktorý držíte práve v rukách, nemajú hodnotu ani len toho papiera. Čo sa týka tej vašej prvej otázky, to je tak, že na grémiu taký návrh padol. Strana SaS nesúhlasila s takýmto postupom a preto bolo hlasovanie v pléne. V pléne sa ukázalo, že kto s kým drží, no tak poslanci za Smer, Most, SDKU a SNS hlasovali spoločne. Aj KDH – časť KDH odhlásili vyradenie niekoľko desiatok poslaneckých návrhov s programu. Stalo sa to už po niekoľký krát. Mimo toho, že nedodržali dohodu, ktorá je na papieri, tak toto vyradenie naráža aj na ústavné práva poslancov. Na návrh, padol návrh poslanca (..) , aby ústavný výbor preskúmal, či taký postup je v súlade s ústavou. O tom sa ani len nehlasovalo, predsa NR nedal o tomto hlasovať. Aj toto považujem za hrubé porušenie rokovacieho poriadku.

TA3 (…)

Ako som vravel, v tomto momente ich podpis nemá hodnotu ani len toho papiera, na ktorom sa nachádza. Považujem to za veľké sklamanie. Neviem teda, ako chcú čokoľvek v budúcnosti niekomu sľúbiť, lebo toto zostane navždy silným mementom. Čo sa týka toho návrhu, navrhol to pán poslanec Paška. Ja len k tomu dodám , že zrušenie priestupkovej imunity si určite žalajú všetci títo ľudia, ktorí stoja za nami. Zrušenie priestupkovej imunity si určite želáte aj vy všetci novinári a predpokladám, že aj vlastne drvivá väčšina slovenskej verejnosti. Týmto, ako to bolo odsunuté , vlastne Pavol Hrušovský vrátil pomery Národnej rady SR pred rok 1989.

Denník Sme – chcem sa spýtať aj medzi vami sú niektorí poslanci, ktorí tam majú poslanecké návrhy, tak chcete sa obrátiť na ústavný súd, lebo ten je jediný ktorý by mohol (…)

My samozrejme zvážime ďalší postup. Uplynulo len niekoľko minút od tej udalosti. Chceli sme to len oznámiť verejnosti, akým hrubým spôsobom nedodržali slovo a v podstate, že hodnota slova predsedov politickych stran, Mikuláša Dzurindu, Belu Bugára a Jana Figeľa je takmer nulová. Ale naše kroky a reakcie si chceme premyslieť, nevidíme dôvod (…)

TASR – vaši koaličný partneri hovoria, že vy ste boli práve ty prví, ktorí porušili túto dohodu. Je tu napísané – na interné hlasy poslancov a poslaneckých klubov a z vášho poslaneckého klubu, vlastne v tom čase ste mali 21 poslancov a traja z nich nehlasovali.

No to, že traja poslanci, ktorí už dnes sú v strane Obyčajný ľudia, z poslaneckého klubu odídu, to je známe už trištvrte roka. Odídu vtedy, keď budú mať svoju stranu založenú, to je známe. Preto aj tu na tejto dohode je napísané, že poslanecký klub podporí, respektíve ja som sa podpísal za stranu SaS, že mi podporíme. Poslanecký klub SaS v čase hlasovania mal 18 poslancov, všetci do jedného hlasovali za štátny rozpočet – to po prvé. Po druhé – štátny rozpočet prešiel, lebo dohoda bola naplnená. Zrušenie poslaneckej priestupkovej imunity nemá ani len šancu na prejdenie, alebo prijatie, alebo odmietnutie, lebo nebude ani len prerokovaná, čo je ešte hrubšie nedodržanie, alebo porušenie existujúcejj dohody ako len neschválenie.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.