V deň konania parlamentných volieb tvorí územie Slovenskej republiky jeden volebný obvod a zároveň sa delí na menšie jednotky – volebné okrsky, v ktorých okrsková volebná komisia dohliada na správny priebeh hlasovania.
Predošlý článok >> Volebný systém do Národnej rady Slovenskej republiky
Na čo konkrétne volebné okrsky slúžia a aké funkcie plní okrsková volebná komisia, vysvetľuje bližšie nasledujúci článok.
Na čo slúžia volebné okrsky?
Na čo slúžia volebné okrsky?
Na odovzdávanie hlasovacích lístkov a na sčítanie hlasov voličov utvára starosta obce a primátor mesta, v hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave a v meste Košice starosta mestskej časti (ďalej len „starosta obce“) volebné okrsky a určuje volebné miestnosti v lehote uvedenej v rozhodnutí o vyhlásení volieb. Starosta obce pri určovaní volebnej miestnosti prihliada na čo najľahší prístup pre zdravotne postihnutých voličov.
Koľko voličov zahŕňa volebný okrsok?
Volebný okrsok musí spravidla zahŕňať 1 000 voličov.
Ako sa označujú volebné okrsky?
Volebné okrsky sa označujú poradovým číslom v súvislom číselnom rade arabskými číslami. V hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave a v meste Košice sa volebné okrsky číslujú v samostatných číselných radoch v každej mestskej časti. Poradovým číslom sa volebný okrsok označuje aj vtedy, ak je vytvorený len jeden volebný okrsok.
Aké funkcie plní okrsková volebná komisia
V jednotlivých volebných okrskoch pôsobí tzv. okrsková volebná komisia, ktorá vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky plní aj úlohu garanta ústavnosti a zákonnosti samostatného volebného aktu a prvotného sčítania hlasov. Okrsková volebná komisia teda zabezpečuje správny priebeh volieb. Okrem toho patrí k jej primárnym úlohám tiež dopisovanie voličov v deň konania volieb do zoznamu voličov.
Aké ďalšie funkcie plní okrsková volebná komisia?
- Sčítava hlasy a písomne vyhotovuje zápisnicu o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku v dvoch rovnopisoch. Zápisnicu podpisuje predseda a ostatní členovia okrskovej volebnej komisie. Funkciu odborného poradcu plní zapisovateľ okrskovej volebnej komisie, ktorý zároveň zabezpečuje organizačné a administratívne záležitosti súvisiace s prípravou a priebehom rokovania volebnej komisie.
- Po podpísaní oboch rovnopisov zápisnice o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku vyhlasuje predseda okrskovej volebnej komisie výsledky hlasovania.
- Okrsková volebná komisia bezodkladne doručí jeden rovnopis zápisnice o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku okresnej volebnej komisii.
- Volebné dokumenty následne odovzdá do úschovy obci.
Okrsková volebná komisia ukončí svoju činnosť na pokyn okresnej volebnej komisie.
Člen okrskovej volebnej komisie – ako sa ním stať?
Člen okrskovej volebnej komisie môže byť každý, kto dovŕšil 18 rokov, je spôsobilý na právne úkony a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. Viac informácií o členstve v okrskovej volebnej komisii nájdete v článku Ako sa stať členom okrskovej volebnej komisie.