Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Podnikanie na Slovensku 2013 | Smer-SD namiešal pre začínajúcich podnikateľov smrteľný kokteil

Ako vyzerá podnikanie na Slovensku v roku 2013 po opatreniach, ktoré presadila vládnuca strana Smer-SD na čele s Robertom Ficom a jeho ministrom financií Petrom Kažimírom? Podnikanie na Slovensku 2013 vyzerá nasledovne – vyššie dane, vyššie zdravotné odvody, vyššia registračná daň na autá, rozšírenie koncesionárskych poplatkov, až 50 krát vyššie poplatky…

… za stavebné povolenie, rastúci počet administratívnych prekážok a kriminalizácia začínajúcich podnikateľov.

Takto si predstavuje vláda Roberta Fica zlepšovanie podnikateľského prostredia alebo podnikania na Slovensku, ktoré deklarujú vo svojom vlastnom programovom vyhlásení. Je evidentné, že pravidlá pre podnikanie na Slovensku vytvorili ľudia z dielne Smeru, ktorí nikdy nepodnikali, nikoho nezamestnávali, nevedia o reálnom živote a svoje rozhodnutia robia od zeleného stola.

Tieto nezmyselné opatrenia, ktoré demotivujú podnikateľov sa nedajú nazvať inak, ako štátom garantované výpalníctvo.

Je na zaplakanie, že vláda Roberta Fica nevie vytvoriť nové pracovné miesta, nevie pritiahnuť nových investorov, nezamestnanosť sa im zvyšujú zo dna na deň ale táto vláda chce brániť všetkým, ktorí chcú začať podnikať na Slovensku aby neboli odkázaní na štát a na sociálne dávky. To nie je len smrtelný kokteil, ktorým likviduje Robert Fico na Slovensku podnikateľské prostredie, to je politika jednej strany, strany Smer-SD, ktorá likviduje cele Slovensko.

*****

Richard Sulík: Ako je medzičasom známe z istôt, ktoré Robert Fico sľuboval pred voľbami, sa pre občanov vykľuli rany istoty a pre podnikanie a podnikateľov na Slovensku zas strana SMER-SD namiešala smrteľný kokteil. Je to napríklad:

Kokteil strany Smer-SD pre podnikanie a podnikateľov na Slovensku

  • Vyššia daň z príjmu, ktorá pôvodne mala byť len pre subjekty s mimoriadne vysokým ziskom, teraz platí pre všetkých
  • Zdravotné odvody v nezmyselnej výške a s mimoriadne vysokým stropom dividend.
  • Registračná daň na autá.
  • Poplatky za stavebné povolenie pre priemyselné objekty, ktoré môžu byť až 50 krát vyššie.
  • Koncesionárske poplatky, ktoré mali byť zrušené, teraz ich musia naďalej platiť aj firmy.

Ako keby toto všetko nestačilo, pripravili sociálni inžinieri pre podnikanie a podnikateľov na Slovensku ďalšie skvelé opatrenie pod rúškom zamedzenia daňových únikov. Problém je len v tom, že toto opatrenie daňové úniky vôbec nebude riešiť. Zato bude demotivovať ľudí k podnikaniu a k osamostatneniu sa čím bude brániť vzniku nových firiem. Poprosím teraz kolegu Juraja Miškova, aby bližšie povedal o čo ide.

*****

Vláda Roberta Fica kriminalizuje začínajúcich podnikateľov na Slovensku

Juraj Miškov: Vláda Roberta Fica nevie efektívne bojovať s daňovými únikmi a namiesto toho sa rozhodla kriminalizovať začínajúcich podnikateľov na Slovensku. Vláda Roberta Fica, strana Smer-SD, sa rozhodla na každého začínajúceho podnikateľa pozerať ako na potenciálneho podvodníka v oblasti DPH, takzvaného DPH- čkára. Toto nemôžem nazvať inak ako paranojou voči podnikateľom, ktorá zo Slovenska vytvára nie Singapur, ale obraz zaostalej krajiny na úrovni nejakého Burundi alebo Ugandy, čo sa týka podnikateľského prostredia.

My sme tento balík opatrení v parlamente veľmi silno kritizovali, vtedy nás minister financií Peter Kažimír upokojoval. Povedal, že toto nebude využívané často, bude to využívané iba vo výnimočných prípadoch a naozaj len v prípade dôvodných podozrení.

Aká je skutočnosť?

2 000 eur finančnej zábezpeky pri registrácii platiteľov DPH je len začiatok hry …

Skutočnosť je taká, že vykonávací predpis, ktorý stanovilo finančné riaditeľstvo alebo finančná správa, ukladá každému začínajúcemu podnikateľovi na Slovensku, ktorý požiada o registráciu DPH, paušálny poplatok vo výške minimálne 2 000 eur. Prax ukazuje, že to nie je iba 2 000 eur, ale napríklad aj 5 000 eur.

Ja tu mám konkrétny príklad jedného začínajúceho podnikateľa, ktorý nemá žiadnu negatívnu podnikateľskú históriu, ktorý sa rozhodol podnikať, ktorý nechce visieť na štáte, ktorý sa chce postaviť na svoje vlastné nohy a štát mu stanovil výška zábezpeky pri registrácii platiteľov DPH 5 000 eur, ktorú musí zložiť na účet štátnej pokladnice.

Páni a dámy, neviem, či si uvedomujete, koľko je 5 000 eur pre žiadateľa o registráciu za platiteľa DPH, pre začínajúceho podnikateľa.

Ja by som rád uviedol môj osobný príklad. Keď som začínal, tak môj kapitál tvoril možno niečo cez 2 000 eur, ktorý som získal predajom starého ojazdeného auta, za ktoré som nakúpil prvé dva použité počítače a nejaké zariadenie kancelárie. V prípade, že by mi v tom čase Daňový úrad uložil takúto výšku finančnej zábezpeky pri registrácii platiteľov DPH, nikdy podnikať nezačnem. Jednoducho 2 000 alebo 5 000 eur finančnej zábezpeky pri registrácii platiteľov DPH je tak vysoká suma pre každého mladého začínajúceho podnikateľa, tak vysoká bariéra, že jednoducho túto bariéru tento začínajúci podnikateľ nevie prekonať.

Vláda Roberta Fica nevie vytvoriť nové pracovné miesta ale bráni ľuďom postaviť sa na vlastné nohy

Kladiem si otázku, čo je cieľom týchto opatrení, či je naozaj cieľom znechutiť všetkých, ktorí chcú začať podnikať na Slovensku, ktorí sa chcú starať sami o seba, ktorí chcú stáť na vlastných nohách a zamestnať ich vo firmách. Neviem v akých, pretože sme svedkami naozaj veľmi vysokej nezamestnanosti. Nové pracovné miesta nevznikajú. Neviem, či ste videli nejakú tlačovku v poslednej dobe, kde by vláda Roberta Fica ohlasovala príchod nových investorov alebo vznik nových pracovných miest. Čiže jediná možnosť, ktorá potom týmto ľuďom zostáva, že ostanú zavesení na štáte, ostanú zavesení na sociálnych dávkach a skončia v sociálnej sieti.

Takže aby som to zhrnul, vláda Roberta Fica namiesto toho a deklaruje to dokonca aj vo svojom vlastnom programovom vyhlásení, že bude zlepšovať podnikateľské prostredie na Slovensku, tak robí pravý opak. Konkrétne opatrenia, ktoré sme uviedli, smerujú jednoducho k tomu, že čoraz menej ľudí na Slovensku bude mať chuť podnikať a budú podnikateľov zo Slovenska vyháňať.

*****

Keď sa nebude dariť podnikaniu na Slovensku, nebude mať kto zamestnávať ľudí

Richard Sulík: Ja by som na záver rád dôrazne upozornil Roberta Fica, že smrteľný kokteil, ktorý namiešal spolu s jeho ministrom financií Petrom Kažimírom naozaj likviduje na Slovensku podnikateľské prostredie. Keď sa nebude dariť podnikateľom, nebude mať kto zamestnávať ľudí.

Možno že práve toto Robertovi Ficovi vyhovuje, lebo čím viac sociálnych prípadov, tým má on viac voličov, ktorým môže narozprávať, nasľubovať nejaké istoty, ale toto krajinu neposunie dopredu.

Pravidlá pre podnikanie na Slovensku tvoria ľudia, ktorí nikdy nepodnikali ani nikoho nezamestnávali

Bohužiaľ musíme konštatovať, že o týchto pravidlách, ktoré ste napríklad teraz práve počuli, rozhodujú ľudia, ktorí v živote nepodnikali a v živote nikoho nezamestnávali, ktorí jednoducho nevedia ako to v reálnom živote chodí, ktorí robia svoje rozhodnutia od zeleného stola. Toto je to, čo zaťaží v ekonomike oveľa viac ako nejaká kríza v Európe.

Existuje veľa príkladov alebo iných opatrení, ktoré by mohol štát robiť na to, aby zamedzil daňovým podvodom, je to napríklad daňová lotéria, ktorú my máme aj v našom programe alebo je to vyberanie licencií oveľa rýchlejšie, nie najprv sa trištvrte roka alebo rok sa dívať, že niekto ani len nepodáva daňové priznanie a DPH a potom to začne riešiť. Tam nech jednoducho sú daňové úrady oveľa rýchlejšie, oveľa flexibilnejšie, ale riešenie predsa nie je postihovať paušálne všetkých, ktorí chcú začať podnikať.

Presne toto je ten smrteľný kokteil, ktorý namiešala strana SMER a ktorý nakoniec pocítime úplne všetci, lebo ako jedným z prvých následkov bude nezamestnanosť, ktorá už aj tak je na Slovensku vysoká, bude ďalej rásť. Veľmi pekne vám ďakujem.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.