Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Podnikateľské prostredie na Slovensku - poďakujme sa Ficovi
Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Poďakujme sa Ficovi – Podnikateľské prostredie na Slovensku je nižšie ako v Kazachstane a Bulharsku

Richard Sulík: Konkurencieschopnosť Slovenska počas vlády Smeru ďalej klesá. Táto tlačová beseda je venovaná najnovšiemu rebríčku konkurencieschopnosti a podnikateľskému prostrediu na Slovensku. Vývoj podnikateľského prostredia na Slovensku považujeme priam za dramatický. Konkurencieschopnosť Slovenska je aktuálne na 78. mieste. Z Európskej únie je za nami už len Grécko.

Treba povedať, že tento proces zhoršovania podnikateľského prostredia na Slovensku je po prvé, dlhodobý a po druhé, má vysokú zotrvačnosť.

Čiže vrátiť späť podnikateľské prostredie na Slovensku na lepšie miesta rebríčka konkurencieschopnosti bude trvať roky. Za nami je už len to spomínané Grécko. Treba ale aj zároveň povedať, že sa Slovensko o sedem miest zhoršilo, Grécko sa o päť miest zlepšilo. Pri tomto tempe zhoršovania podnikateľského prostredia bude Slovensko už budúci rok krajina, kde sa v celej Európskej únii podniká najhoršie. Dúfam, že netreba pripomínať, že práve možnosť alebo kvalita podnikania má vplyv na počet pracovných miest.

Podnikateľské prostredie na Slovensku a Ficove výhovorky

Pred Slovenskom sú už krajiny, ako je Bulharsko alebo Kazachstan. Reakcia Roberta Fica, ktorý sa zmohol akurát na obvinenie riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska, že jeho kroky sú politicky motivované, je smiešna, respektíve bola by smiešna, keby tá podstata nebola taká smutná.

SaS už dlhodobo upozorňuje na zhoršovanie podnikateľského prostredia a na to, že to má priamy súvis s rastúcou nezamestnanosťou. Poprosil by som Jozefa Mihála, aby pripomenul niekoľko krokov, ktoré vláda Roberta Fica urobila a ktoré viedli k zhoršeniu podnikateľského prostredia na Slovensku.

Svetové ekonomické fórum nastavilo zrkadlo diletantizmu Smeru-SD

Jozef Mihál: Jedným z tých faktorov, o ktorých sa hovorí v správe svetového ekonomického fóra, je skutočne zhoršenie podmienok na podnikanie, je premietnuté do legislatívy v oblasti pracovného práva. Vládni poslanci Smeru a Fico však stále hovoria, že zmena Zákonníka práce žiadnym spôsobom neprispela k zhoršeniu podnikateľského prostredia. Správa Svetového ekonomického fóra to jasne vyvracia.

Zákonník práce a narastajúca nezamestnanosť

Zlý Zákonník práce je jedným z dôvodov, prečo na Slovensku narastá nezamestnanosť a prečo sa na Slovensku zároveň zhoršuje podnikateľské prostredie, prečo je Slovensko neatraktívne pre investorov.

Zákon o kolektívnom vyjednávaní a zhoršovanie povesti Slovenska

Dnes máme v parlamente Zákon o kolektívnom vyjednávaní. To je ďalší zákon, ktorý významne zhorší podnikateľské prostredie a zhorší povesť Slovenska ako miesta, nie že vhodného, ale nevhodného na podnikanie.

Zákon o DPH a zvyšovanie administratívnych povinnosti

Ďalšie zákony, ktoré máme teraz v parlamente, napríklad zákon o DPH zavádza kontrolný výkaz DPH, ktorý až neuveriteľne zvýši administratívne povinnosti a byrokratickú záťaž firiem.

Zákon o hmotnej núdzi a vylučovanie živnostníkov zo sociálnych dávok

Ďalej tu máme zákony, ktoré sú vyslovene namierené proti živnostníkom. Napríklad práve prerokovaný Zákon o hmotnej núdzi, ktorý vylučuje zo systému štátnych sociálnych dávok živnostníkov a ich rodiny len preto, že sú živnostníci, len preto, že majú živnosť, bez skúmania ich príjmu.

Sú to ďalšie zákony, zvyšovanie odvodov, zvyšovanie daní, ktoré už cítime aj v podobe takej, že živnostníkov nám ubúda a firmy, noví investori na Slovensko jednoducho neprichádzajú. Ja si nespomínam na žiadnu významnejšiu investíciu.

Novela obchodného zákonníka a povinnosť 5 000 € pre založenie s.r.o.-čky

A napokon Novela obchodného zákonníka, ktorá zavádza povinnosť tvrdo zložiť 5 000 euro do banky tomu, kto chce založiť s r.o.–čku. Drobní podnikatelia jednoducho tieto peniaze nemajú.

Čiže to je ďalší zásah proti podnikateľom a bude to znamenať, že Svetové ekonomické fórum v budúcnosti prehodnotí podnikateľské prostredie na Slovensku v náš neprospech a klesneme ešte nižšie.

Svetové ekonomické fórum: byrokracia 20%, korupcia 19%, Zákonník práce 14%

Ľubomír Galko: Tri najhlavnejšie dôvody tohto obrovského poklesu v rebríčku Svetového ekonomického fóra sú prebujnená byrokracia, tam je to 20%, korupcia na Slovensku 19% a zlý Zákonník práce 14%.

Korupcia na Slovensku, Fico a Smer-SD

Dovoľte mi povedať pár slov ku korupcii na Slovensku, ktorá nás zachvátila naozaj v nevídanej forme. Žiaľ musím konštatovať, že táto jednofarebná vláda Smeru je nielen zdrojom korupcie, ale je aj nositeľom korupcie a je podporovateľom korupcie na Slovensku.

Korupčné kauzy vládnej strany Smer

Nedá sa za túto krátku chvíľu vymenovať všetky korupčné kauzy a všetky škandály, ktoré sa na nás valia v súčasnosti dennodenne zo strany vlády Smeru, či už je to na ministerstve hospodárstva alebo na ministerstve vnútra, na ministerstve školstva alebo na ministerstve obrany. Tam je asi zbytočné rozprávať o korupcii, lebo tam sa tuneluje a mizne prakticky všetko, čo nie je prišroubované.

Korupcia na Slovensku v praxi

  • Nakupujú sa tu drahé kvety a drahé koňaky, pričom školy nemajú peniaze pre učiteľov.
  • Zadáva sa reklama na české vianočné kapre, pričom naši poľnohospodári nemajú peniaze na osivo a na krmivo.
  • Nakupujú sa luxusné lietadlá, brutálne predražené masky, odpredávajú sa ubytovne vopred vybraným záujemcom za nízke ceny a naši vojaci nemajú peniaze na to, aby mohli cvičiť  a nemajú peniaze na náboje.
  • Zriaďujú sa tu všelijaké regionálne obstarávacie agentúry kdesi v Horných, Dolných Plachtinciach a od týchto nečestných úmyslov sa ustúpi až vtedy, keď média na tieto prípady prídu a na tieto prípady upozornia.

Žiaľ, musím konštatovať, že súčasný maximálne arogantný prístup k moci zo strany vlády Smeru nám nedáva vyhliadky do budúcnosti, že ranking v rebríčku Svetového ekonomického fóra Slovenská republika vylepší.

Svetové ekonomické fórum a Robert Fico 

Richard Sulík: Rebríček Svetového ekonomického fóra je len potvrdením toho, že socialisti dokážu vládnuť len v peknom počasí. Robert Fico dokáže šaškovať v červenom plášti v železiarniach, dokáže sa priživovať na ľudskom nešťastí v Modrom z neba, dokáže urobiť tisíc kľukov a iné veci, ktoré sú bezpochyby hrozne dôležité pre premiéra, ale Robert Fico nemá páru o podnikaní, dôsledkom čoho sa mu podarilo aj s jeho vládnou stranou Smer-SD dostať podnikateľské prostredie na Slovensku v rebríčku Svetového ekonomického fóra pod úroveň Bulharska, Kazachstanu a zanedlho to bude pod úroveň samotného Grécka.

Robert Fico žil celý život iba z verejných peňazí

Robert Fico v živote žiadne hodnoty netvoril, celý život žil iba z verejných peňazí, respektíve z tých peňazí, ktoré zohnal vlastnou hlavou a takto to potom v našej krajine vyzerá. Možno aj preto by si mali ľudia uvedomiť najbližšie, keď budú voliť, či chcú istoty alebo či chcú pracovné miesta. Oboje súčasne totiž možné nie je.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.