Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Predseda parlamentu Pavol Paška, strana Smer, porušovanie parlamentných pravidiel a ich sponzori

Boli sme svedkami toho, že Smer si myslel, v osobe predsedu parlamentu Pavla Pašku a v osobách 83 poslancov, že pre nich žiadne pravidlá neplatia. Sme svedkami prvej kapitulácie strany Smer v tomto parlamente v tomto volebnom období. Mysleli si, že pravidlá pre predkladanie zákonov v skrátenom legislatívnom konaní je možné len na základe pochybnej …

… judikatúry Ústavného súdu SR, podľa ktorej má byť všetko nakoniec konvalidované hlasovaním, obchádzať, ignorovať a že je možné v tomto parlamente naozaj čokoľvek.

Predseda parlamentu Pavol Paška a strana Smer si myslia, že pre nich žiadne pravidlá neplatia

Prvý krát sme to zažili, keď nám sem prišli zmeny v 2. pilieri v skrátenom legislatívnom konaní. Zmeny boli pretlačené napriek veľkým protestom opozície cez Národnú radu SR. Teraz sme to zažili znovu. Som rád, že opozícia výrazne povedala nie a že ukázala svojim prístupom, aj dnešným rozhodnutím predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi a celej politickej strane Smer, že neboli splnené podmienky na skrátené legislatívne konanie. Tým pádom sme boli zavádzaní, klamaní a spolu s nami celé obyvateľstvo Slovenskej republiky.

Dúfam, že toto bude dvihnutým prstom pre predsedu parlamentu Pavla Pašku a stranu Smer, že pravidlá platia aj pre nich.

Že pravidlá sú na to, aby sme ich dodržiavali a že sú tu na to, aby zákon, ktorý má mať svoje pripomienkové konanie prejsť vládou a má mať svoje tri čítania, takýmto spôsobom aj prešiel. Keď si pozriete, akým spôsobom by to vyzeralo, tak by sme sa dopracovali presne k tomu, že zákon, ktorého rozpravu dnes prerušíme, by na Januárovej schôdzi podľa normálnych pravidiel prechádzal už do svojho druhého a tretieho čítania a všetky pravidlá mohli byť dodržané. Ale predseda parlamentu Pavol Paška a vládnuca strana Smer si myslia, že pre nich tieto pravidlá neplatia.

Smer bude mať šancu vysvetliť svojím sponzorom, že si nemôžu dovoliť všetko

Ale vás chcem upozorniť na materiál, ktorý bol prerokovávaný na poslednom zasadnutí vlády ako nezaradený, kde bolo v návrhu na zníženie dane z predajov z dvora, v dôvodovej správe napísané, že nezavedením takéhoto zníženia dane z pridanej hodnoty môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd a to najmä sociálnych práv. Nezavedením dane z pridanej hodnoty by totižto prišlo k výraznému zníženiu zamestnanosti v určitých regiónoch, ktoré už teraz majú značný počet sociálne vylúčeného obyvateľstva. Toto je žart, ktorý dúfam, že po dnešku, už do národnej rady nepríde.

V zásade sa stane jedna vec, dúfam, na vianočných večierkoch predstavitelia strany Smer budú mať šancu vysvetliť svojím sponzorom, že si naozaj nemôžu dovoliť všetko. My sme im túto šancu dali, budú mať celé sviatky pokoja a mieru, aby v pokoji a miery vysvetlili svojím sponzorom, že sú veci, ktoré im jednoducho neprejdú. Ďakujem.

Jediný pozmeňovák, o ktorom nás pán predseda parlamentu Pavol Paška informoval, že by mal prísť v januári, je pozmeňujúci návrh, ktorý bude posúvať účinnosť tohto zákona. To znamená, o žiadnych alternatívnych riešeniach oproti tomu paškvilu, ktorý je teraz prediskutovávaný v rokovacej sále, sme nepočuli.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.