Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Prevod tranzitného plynovodu z SPP | Fico spravil presne to ..
Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Prevod tranzitného plynovodu z SPP | Premiér Fico označoval za krádež presne to, čo včera spravil

Vláda Róberta Fica včera odsúhlasila prevod tranzitného plynovodu z SPP na dcérsku spoločnosť Eustrim. Je to, po prvé, ten istý prevod tranzitného plynovodu, ktorý pred voľbami Róbert Fico označil za nebezpečný a ohrozujúci záujmy Slovenska. Po druhé, ide o ten istý prevod tranzitného plynovodu z SPP do Eustrimu, ktorý Róbert Fico vo svojej volebnej kampani …

… presne dva dni pred voľbami 2012 zneužil na dehonestovanie svojich oponentov. Náhlu zmenu názoru a včerajšie odsúhlasenie  prevodu tranzitného plynovodu z SPP do Eustrimu vláda Róberta Fica odôvodňuje tým, že prevod tranzitného plynovodu z SPP urobený v marci bol pripravený zle, čo nie je pravdou. Veľké predvolebné klamstvo Róberta Fica tak vyplávalo na povrch. Otázka znie: Kde majú občania istotu, že im Fico neklame v otázke kúpy materskej spoločnosti SPP?

Preto vyzývame Fica, aby umožnil opozícii kontrolu nad prevodom tranzitného plynovodu z SPP na dcérsku spoločnosť Eustrim.

*****

Richard Sulík: Dnes by sme chceli ilustrovať, akým podlým a zákerným spôsobom viedol Róbert Fico (Smer-SD) predvolebnú kampaň v roku 2012. Nemám na mysli jeho sľubované istoty, z ktorých sa neskôr vykľuli rany istôt, ale skutočnosť, že dva dni pred voľbami označoval za krádež presne to, čo včera spravil.

Vláda Róberta Fica včera odsúhlasila prevod tranzitného plynovodu z SPP

Konkrétne to znamená, že vláda včera odsúhlasila prevod tranzitného plynovodu z SPP na dcérsku spoločnosť Eustrim. Presne toto Róbert Fico označil dva dni pred voľbami za úplnú stratu vplyvu. Je to čisté klamstvo, sme už u Róberta Fica zvyknutí , ale myslíme si, že treba zakaždým nanovo a nanovo upozorniť na to, že náš premiér Róbert Fico klame. Klame vždy vtedy, keď má k tomu príležitosť. Politika Róberta Fica je plná klamstiev. Dovoľte nám prosím vás teraz pustiť jedno video, ktorým by sme radi ilustrovali, o čo konkrétne ide.

*****

Fico pred voľbami 2012 označil pripravovaný prevod tranzitného plynovodu z SPP za veľmi nebezpečnú transakciu

Fico: Zdá sa nám veľmi čudné a nebezpečné, ak prakticky najvýznamnejší slovenský podnik, ktorý je v rukách zahraničných majiteľov, zvoláva dva dni pred parlamentnými voľbami mimoriadne zasadnutie valného zhromaždenia, a to aj so súhlasom predstaviteľov štátu Slovenskej republiky. Najmä považujeme za veľmi nebezpečné a ohrozujúce v záujme Slovenska, o čom toto valné zhromaždenie akcionárov má zajtra 8. marca rozhodovať. Je tu návrh, aby zajtra valné zhromaždenie akcionárov SPP odsúhlasilo prevod majetku z SPP akciovej spoločnosti na dcérsku spoločnosť Eustrim. My si ctíme záväzky, ktoré Slovenská republika má z rozhodnutí medzinárodných inštitúcií, ale nemôžeme súhlasiť s tým, aby majetok v hodnote 1,8 miliardy eur, ktorý je v rámci SPP akciová spoločnosť, kde má štát väčšinu, pokiaľ ide o akcionárov a nemá väčšinu, pokiaľ ide o predstavenstvo , bol presunutý do dcéry a v tejto dcérskej spoločnosti štát úplne stráca vplyv nad tým, čo sa s týmto majetkom bude robiť. Čiže keby sa menšinoví akcionári SPP, nemeckí a francúzski akcionári, rozhodli ďalej posúvať tento majetok z dcéry niekde na iné spoločnosti, už na to nebudú potrebovať súhlas štátu. V tomto je to nebezpečné. Splňme si záväzky, ale nie tak, že štát na základe nejakého rozhodnutia a mimoriadneho valného zhromaždenia príde o kontrolu nad majetkom 1,8 miliardy eur vrátane príslušenstva. A to, čo teraz hovoríte, je len potvrdením, že pán Miškov sa vlastne priznal k tomu, že on to chcel urobiť. Keby sme nekričali, začali sme v pondelok veľmi jasne o tom hovoriť, tak pravdepodobne zajtra potichu prebehne valné zhromaždenie SPP a štát príde v podstate o kontrolu nad majetkom 1,8 miliardy eur.

*****

Prevod tranzitného plynovodu z SPP do Eustrimu, ktorý Fico označil za ohrozujúci záujmy Slovenska – včera sám odsúhlasil

Martin Chren: Ako ste sami videli, dva dni pred voľbami Róbert Fico kritizoval prevod tranzitného plynovodu z SPP do Eustrimu, ktorý včera vláda schválila. Dva dni pred voľbami zneužil Róbert Fico zákerne a podlo túto tému vo svojej volebnej kampani a včera to sám odsúhlasil. V zásade my nekritizujeme ten krok, pretože dobre vieme, že kvôli európskym nariadeniam a smerniciam to urobené byť muselo. Avšak vadí nám, že je niekto schopný byť tak zákerný svojou povahou, že takúto legitímnu záležitosť zneužije na dehonestovanie svojich oponentov.

Vláda Roberta Fica zakrýva zmenu svojho postoja k prevodu tranzitného plynovodu za nesprávne pripravený prevod

Chcel by som zdôrazniť ešte jeden bod. Vláda Róberta Fica sa tvári, že tak, ako mal byť prevod tranzitného plynovodu z SPP urobený v marci, bol pripravený zle a že oni včera zmenili podmienky a už ho urobili správnym spôsobom, aby štát nestratil kontrolu. To nie je pravda. Ani v jednom prípade by štát nestratil kontrolu nad týmito aktívami tranzitného plynovodu. Vláda vypustila len dymovú clonu, aby sa snažila ako keby zakryť alebo ospravedlniť ten podvod, ktorý Róbert Fico spáchal. Tvári sa, že znížením pravidla z 20 na 5% majetku spoločnosti, o ktorom musia rozhodovať všetci akcionári, niečo zmenila a posilnila vplyv štátu. Reálne to ale pravda nie je, pretože hodnota tranzitného plynovodu vždy bola väčšia než 20% aktív spoločnosti Eustrim alebo dokonca aj celej skupiny SPP.

Veľké predvolebné klamstvo Róberta Fica, ktoré vyplávalo na povrch

Čiže je tu jedno veľké predvolebné klamstvo Róberta Fica, ktoré vyplávalo na povrch tak, ako sme očakávali, no a dúfame, že si každý dokáže urobiť obraz o tom, čo Róbert Fico tvrdí a akým zákerným spôsobom vedie svoju volebnú kampaň.

*****

Juraj Miškov: Ja by som tak zľahka nadviazal a premostil na Martina.

Kde majú občania istou, že im Fico neklame v otázke kúpy materskej spoločnosti SPP?

Nuž, ak pán Fico klamal vtedy, dva dni pred parlamentnými voľbami, kde majú občania istou, že im neklame dnes. Že neklame napríklad v otázke kúpy materskej spoločnosti SPP, ktorú má štát podľa informácií, ktoré máme k dispozícii, kúpiť za 60 miliónov eur (materskú spoločnosť, kde je vytváraná strata namiesto toho, aby bol vytváraný zisk). V situácii, kedy štát zvyšuje dane, keď štát zvyšuje odvody, zaťažuje podnikateľov, zaťažuje živnostníkov, nemá na zvýšenie platov pre lekárov, sestričky, učiteľov, v tejto situácii nám Róbert Fico prezentuje kúpu materskej spoločnosti SPP za 60 miliónov eur ako dobrý nápad. Kde majú občania istotu, že im neklame aj dnes?

Opozícii by mala byť umožnená kontrola nad prevodom tranzitného plynovodu z SPP do Eustrimu

Preto by som chcel vyzvať pána Fica, ak chce naozaj dokázať, že kúpa takejto materskej spoločnosti SPP je pre štát výhodná, aby umožnil opozícii kontrolu nad takýmto obchodom – aby nominoval zástupcov opozície do pracovnej komisie, ktorá má pripraviť tento obchod -rovnako, ako bol pán Fico súčasťou alebo za opozíciu bol súčasťou privatizačnej komisie v časoch privatizácie SPP. Ďakujem.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.