Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Rodičovská dovolenka a práca na dohodu 2013 | Fico trestá mamičky
Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Rodičovská dovolenka a práca na dohodu 2013 | SMER-SD trestá mamičky

Vládnuca strana SMER-SD, strana Róberta Fica, začala trestať mamičky, ktoré si počas rodičovskej dovolenky privyrábajú prácou na dohodu. Ak mamičky počas rodičovskej dovolenky budú pracovať na dohodu, štát za ne prestáva platiť dôchodkové poistenie. Tomu, čo Róbert Fico a jeho strana SMER-SD pre ľudí namixovali, je venovaná nasledujúca …

…tlačová beseda s Richardom Sulíkom a Jozefom Mihálom.

Richard Sulík: Neodborné rozhodnutia strany SMER-SD spôsobili takmer 15% nezamestnanosť

Dnešná tlačová beseda je venovaná nezamestnanosti, ktorá stále rastie a dôvodom, ktoré túto rastúcu nezamestnanosť spôsobili. Ako je známe vo svete, momentálne sa celosvetovému hospodárstvu nedarí, je kríza, respektíve blížiaca sa kríza, ale pomery na Slovensku a najmä zlé rozhodnutia politickej strany SMER-SD, Róberta Fica, tento stav ešte viac zhoršujú. Preto má Slovensko jednu z najväčších nezamestnaností v Európe, táto nezamestnanosť ďalej rastie.

Upozorňovali sme na množstvo chybných ekonomických rozhodnutí, ktoré Róbert Fico s jeho stranou SMER-SD urobili a dôvod by sa dal zhrnúť do jednej vety a to je: systematické zhoršovanie podnikateľského prostredia. Preto, lebo keď je podnikateľské prostredie zlé, tak zamestnávatelia nielen že nebudú tvoriť pracovné miesta, ale práve naopak, budú tieto miesta škrtať. To je úplne jednoduchá a zásadná ekonomická súvislosť.

Problém je nielen v množstve zlých rozhodnutí, ale veľakrát aj kombinácia týchto rozhodnutí, ktoré sú doslova smrteľným kokteilom pre ekonomiku a trvalo to len pár týždňov, dva alebo tri mesiace a prvé výsledky týchto neodborných zásahov vládnucej strany SMER sa dostavujú.

Musím konštatovať, že táto nezamestnanosť bude ďalej rásť a bude rásť ešte hodnú chvíľu. Je to spôsobené najmä zlými, neodbornými rozhodnutiami a riešeniami strany SMER-SD. Ja by som teraz poprosil môjho kolegu Jozefa Mihála, aby uviedol dva konkrétne príklady, kedy štát trestá, doslova trestá, aktivitu občanov a tým vlastne ešte viac zvyšuje nezamestnanosť, respektíve ženie ľudí do čiernej práce. Takže poprosím ťa, nech sa páči.

Jozef Mihál: Strana SMER začala trestať aktívne mamičky na rodičovskej dovolenke

Dovoľte teda, aby som povedal dva konkrétne príklady, kedy štát kvôli zlým zákonom, nespravodlivým zákonom, bude nútiť ľudí, aby sa vlastne vyhýbali aktivite a ak pracujú, aby to bola čierna práca. V obidvoch prípadoch ide najmä o mladé rodiny, o ženy, ktoré sú na rodičovskej dovolenke.

Rodičovská dovolenka a dôchodkové poistenie

Ako asi viete, štát platí dôchodkové poistenie za matky, ktoré vychovávajú malé dieťa a sú na rodičovskej dovolenke. V období rodičovskej dovolenky za ne platí dôchodkové poistenie štát zo základu 471 eur, z toho teda vyplývajú aj budúce dôchodkové nároky pre tieto matky. Po novom roku, ak takáto mamička počas rodičovskej dovolenky bude pracovať na dohodu a mnoho takýchto mamičiek si potrebuje a chce zlepšiť svoj príjem, povedzme 100-eurovým príjmom na dohodu, ak bude pracovať na dohodu, štát za ňu prestáva platiť dôchodkové poistenie, čo pre ňu znamená nižší dôchodok v budúcnosti – ak je sporiteľkou v 2. pilieri, tak priamo na svojom dôchodkovom účte bude vidieť, že jej bude pribúdať menšia suma. Štát na takýchto mamičkách, ktoré sú aktívne a ktoré si vylepšujú príjem v rodine prácou na dohodu, chce šetriť na nesprávnom mieste. Dôsledkom teda bude to, že vyšší dôchodok budú mať také matky, ktoré nepracujú, práci sa vyhýbajú, respektíve pracujú na čierno, budú mať vyšší dôchodok ako matky, ktoré počas starostlivosti o dieťa sa snažia zlepšiť rozpočet v rodine prácou, či už v zamestnaní alebo na dohodu.

Zdravotné poistenie počas rodičovskej dovolenky

Druhý príklad sa týka zdravotného poistenia. Znova štát platí zdravotné poistenie za veľkú skupinu takzvaných poistencov štátu. Znovu uvediem príklad matky na rodičovskej dovolenke. Štát platí zdravotné poistenie za mamičky, ktoré sú na rodičovskej dovolenke a nepracujú. Novinkou od tohto roka je ale to, že štát za poistencov štátu platí len v prípade, ak nemajú vlastný príjem vyšší za rok ako 2 918 eur. To znamená, že ak nejaká mamička počas rodičovskej dovolenky bude pracovať, napríklad na dohodu niekoľko mesiacov v roku a zarobí si viac ako 2 918 eur v súčte za celý rok, tak štát za ňu nebude platiť zdravotné poistenie a v čase, kedy táto mamička nebude na dohodu pracovať (povedzme pol roka bude pracovať, pol roka pracovať nebude), v čase, kedy pracovať nebude, si bude musieť doplatiť zdravotné poistenie ako samoplatiteľ v sume 55 eur za jeden mesiac. Za pol roka by to bola suma vyše 300 eur. Takýmto spôsobom štát trestá pracujúce mamičky.

Richard Sulík: Róbert Fico a strana SMER-SD trestá ľudí, ktorí si chcú privyrobiť

Strana Smer na čele s Róbertom Ficom pripravujú také opatrenia, ktorými trestajú aktivitu ľudí. V podstate, či už v prípade mamičky, ľudia, keď sú aktívni, keď si chcú privyrobiť, tak vlastne si znižujú svoj budúci dôchodok. Toto je úplne rukolapný dôkaz, že pri takto nastavených pravidlách sa oplatí nepracovať. To je asi to najhoršie, čo môže vláda spraviť, vytvorí také podmienky, kedy sa oplatí nepracovať. Toto presne robí socialistická vláda Róberta Fica, ktorý nasľuboval istoty, ale je to akurát výsledok, že trestá aktivitu. Preto vyzývame stranu Smer a najmä ich predstaviteľov, aby neboli „ješitní“, aby si priznali, že spravili jednu dosť závažnú chybu a aby prijali novelu, ktorú predkladá do parlamentu Jozef Mihál. Znenie novely nájdete aj na našej webovej stránke. Veľmi pekne vám ďakujem.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.