Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Slovenská ekonomika | Fico a Kažimír – diletanti diletantskí daňoví

„S nemým úžasom pozerám, ako sa jeden priemerný právnik hrá na podpriemerného slovenského ekonóma. Tak ako deťom zápalky do rúk nepatria, nepatria ani ekonomické nástroje do rúk diletantom, lebo v oboch prípadoch môžu vzniknúť veľké škody.“ Toto bol pred vyše štyrmi rokmi úvod môjho blogu „Diletant diletantský daňový“.

Odvtedy sa zmenili len dve veci: Po prvé, napáchané škody na slovenskej ekonomike sú dnes oveľa vyššie a po druhé, Robert Fico nie je sám. Pridal sa k nemu minister financií Peter Kažimír, ktorý má problém čítať triviálne grafy. Títo dvaja páni sú tandem na pohľadanie, Pat a Mat v slovenskej ekonomike.

Pamätáte si ako Robert Fico na jeseň minulého roku trhal štátny rozpočet? Bolo to úbohé gesto, na aké sme si za tie roky už zvykli.

Robert Fico trhal štátny rozpočet

Skutočnosť je však tá, že zatiaľ, čo minuloročný rozpočet nakoniec sadol, ten tohtoročný je deravý ako švajčiarsky syr, lebo daňové výnosy budú nižšie ako Ministerstvo financií SR očakávalo. Tento rok o 347 mil. € oproti už zníženému odhadu z februára vo výške 361 mil. €. Celkovo bude tento rok výnos daní nižší o viac ako 700 miliónov oproti pôvodnému štátnemu rozpočtu. Budúci rok má byť situácia ešte horšia (februárové zníženie 708 mil. € a terajšie zníženie ďalších 611 mil. €). Sú to veľké čísla a oháňať sa „lebo kríza“ môže naozaj len diletant.

Výrazný výpadok na daniach bol totiž zrejmý už na jeseň minulého roku, kedy sa štátny rozpočet schvaľoval a Peter Kažimír, človek zodpovedný za štátne financie, nemôže povedať, že nebol varovaný. Bol, a to dôrazne a opakovane.

Lenže socani, zaslepení pomýlenou ideológiou, podľa ktorej treba úspešných trestať vyššími daňami, si nedali povedať a namiešali koktail, ktorý likviduje slovenskú ekonomiku. Nejde totiž len o zrušenie rovnej dane, ale aj o socialistický zákonník práce, zdravotný odvod z dividend, registračnú daň na autá, výrazne vyššie poplatky za stavebné povolenia, zákaz platieb v hotovosti nad 5 resp. 15 tisíc €, opätovné zavedenie pracovnej zdravotnej služby a tak ďalej.

Žiadne z uvedených opatrení samo o sebe nie je likvidačné. Ale ich kombinácia sa ukazuje ako fatálna, uvediem jeden príklad:

Zdravotné odvody z dividend (ktoré za určitých okolností majú svoje opodstatnenie, ale o tom inokedy) sú nastavené s príliš veľkou sadzbou a s absurdne vysokým stropom a v skutočnosti je to daň a nie odvod (aj o tom inokedy). Výsledok je, že daňovníci sa snažia tejto dani vyhnúť, čo je pochopiteľné, lebo nezmyselné a neodôvodnené príkazy a zákazy ľudia neakceptujú. Napríklad sa ukázalo, že ak pri obmedzení rýchlosti na diaľnici je udaný aj dôvod, povedzme ochrana pred hlukom, ľudia takéto obmedzenie oveľa viac dodržiavajú. Ale späť k daniam.

Problém je v kombinácii zdravotného odvodu z dividend a zvýšenej dane z príjmu právnických osôb. Obidve dane, daň z príjmu aj zdravotný odvod z dividend, sa platia z jednej a tej istej veličiny – zo zisku firmy. Kto sa teda chce vyhnúť jednému, či druhému, spraví najlepšie tak, že zníži zisk firmy a takpovediac zabije dve muchy jednou ranou. Štát nedostane zdravotný odvod z dividend a tiež nedostane zvýšenú daň z príjmu právnických osôb. Čo je fatálne, štát nedostane už ani len pôvodných 19 percent na dani z príjmu. Takto vznikajú výpadky na daniach a nie nejakou krízou. Samozrejme, keď sa niekto vyhne tvorbe oficiálneho zisku (napríklad tak, že do zahraničia predáva lacnejšie a rozdiel si nechá vyplatiť na čierno tam), tak sa automaticky znižuje aj HDP – aktuálne odhaduje Ministerstvo financií nárast HDP už len na smiešnych 0,5% a je možné, že to nebude ani toľko.

To, že tieto súvislosti socialisti nechápu, obzvlášť Robert Fico, ktorý celý svoj život žije s verejných zdrojov, nemení nič na veci, že vznikajú škody značného rozsahu – výpadky na daniach sú obrovské,, za tento a budúci rok viac ako dve miliardy eur oproti štátnemu rozpočtu, ktorý si sami zostavili.

Aké je riešenie pre oživenie slovenskej ekonomiky?

Ako úplne prvé, treba tieto socialistické bludy odstrániť, to je zrušiť zdravotný odvod z dividend a opäť zaviesť skutočnú rovnú daň – teda všetky príjmy zdaniť presne jeden krát 19imi percentami. To je okamžité riešenie.

Následne si treba uvedomiť, že len súkromný sektor dokáže vytvoriť skutočné pracovné miesta a preto treba zlepšiť podmienky pre podnikanie. Avšak nie tak, že zopár vyvolených dostane desiatky miliónov eur na stimuloch, ale tak, že všetkým podnikateľom prestane štát hádzať polená pod nohy. Napríklad opäť zrušiť pracovnú zdravotnú službu, zvýšiť hranice pre povinný audit, zrušiť archivačné povinnosti pre súkromné firmy, zjednodušiť výpočet odvodov a množstvo iných. To sú veci, ktoré nič nestoja, akurát nebude mať zopár úradníkov robotu.

Vieme ako zlepšiť podnikateľské prostredie

Teórie o hraničnom úžitku a progresivite v zdanení v praxi preukázateľne nefungujú, inak by sa teraz Fico s Kažimírom netrápili s výpadkami na daniach a s deravým štátnym rozpočtom. Je to presne naopak – len keď sa bude dariť zamestnávateľom, bude sa dariť zamestnancom. A jediné, čo vie štát urobiť preto, aby sa zamestnávateľom darilo, je rýchle a výrazné zlepšenie podnikateľského prostredia. Prvých viac ako 160 opatrení nájdete tu.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

 1. Chcete vyhrať voľby ????
  Nulová daň pre tých , ktorí zisk preinvestujú do výroby a vysoko progresívna daň , nad 30 % pre tých, ktorý žiju v luxuse , resp. zisk vyvážaju z republiky !! Plus zrušenie všetkých odvodov. Sociálne dávky, dôchodky ….. vyplácať cez rozpočet z daní!
  Aké jednoduché , však ! Chce to len zhodiť klapky z očí !

 2. Júlia says

  Inak nedá mi komentovať všetkých, čo sa vybíjate na tejto stránke. Vaše hlasy sú síce krásne a pravdivé až do špiku kosti, no sú nevypočuté. Myslíte si, že p. Sulík tieto “drísty” číta? Jeho to nezaujíma. Vie len písať a ani tomu neverím, že nemá na to prijatých štyroch asistentov… Vybíjajme sa aj naďalej a nič aj tak nespravíme, lebo MY NEZAUJÍMAME TÚTO VLÁDU. Sú ako pijavice, keď už nie je čo cucať, odpadnú a stanú sa aj kobylkami aby prežili a začnú cucať niečo iné. Krásnu vládu máme ako VZOR, ktorý treba počúvať. Čiže okrádať musíme aj my, keď nás to učia…

 3. Mária says

  Súhlasím s pani Kmeťovou,

  lebo tiež pracujem v účtovníctve, a zásadný problém je v tom že podnikatelia tu 20 rokov neplatia dane, / vopred sa ospravedlňujem tým poctivým, ale tých je ešte menej ako šafránu/, účtovníctvo sa urobí tak, aby žiadne nevyšli, točia sa čierne peniaze
  zamestnancom dajú cez pásku minimálnu mzdu, v tom lepšom prípade aj niečo bokom, takže odvody sa platia z minimálnej mzdy, riešenie nie je zníženie odvodov, ale zákon o preukazovaní pôvodu majetku, aby ľudia museli svoj majetok preukázať zaplatenými daňami, asi by sa veľa ľudí v tomto štáte škrabalo za ušami, kto nepreukáže , majetok zhabať, budeme druhé Švajčiarsko, ako nám kedysi sľuboval istý pán,
  a druhý zásadný problém je v rozkrádaní štátnych financií, kde by možno postačilo uzákoniť trestnoprávnu zodpovednosť vrátane náhrady škody za nehospodárne nakladanie z financiami a majetkom štátu pre všetkých štátnych zamestnancov od najmenšieho úradníčka až po prezidenta.
  A kríza tu bude dovtedy, kým ľudia na Slovensku budú zarábať 400 €, pretože, kým nezarobia, nebude spotreba.
  Celá táto svetová kríza je vlastne spôsobená chamtivosťou podnikateľov, počnúc bankármi, pretože spotrebu nerobí horných desaťtisíc, ale tie milióny ich zamestnancov.

  • Účtovnictvo sa “nerobí” tak aby žiadne dane nevyšli. Ak by tieto komentáre písali podnikatelia (ktorí na to samozrejme čas nemajú, lebo musia zháňať prácu pre Vás, ktorí sa tu dušujete ktorá nová reforma by viedla k zlepšeniu podnikateľského prostredia a reálne ste nepodnikali nikdy…) povedali by Vám že stačí naozaj iba to, aby videli za peniaze odvedené z firmy aj nejakú spätnú hodnotu. Nemôžem zamestnať človeka, ktorému by som dal dobrý plat lebo odvody, dane a celý tento koktail predražených vymáhačských nezmyslov ma ožobračí. IBM dostane stimuly lusknutím prsta, keď chcete vytvoriť prcovné miesta pre sektor s vysokou nezamestnanosťou a prídete na ministerstvo aby Vám v tom pomohli, nevedia nechápu nechcú….

 4. Všetci hovoríte len o zvyšovaní daní. Pociťuje to každý z nás, ale problém je asi niekde inde. Naši politici majú krízu morálky a tá sa samozrejme prenáša aj do celej spoločnosti. Kým nebudú funkčné súdy, normálny prokurátori a sudcovia, tak nemôže fungovať ani ekonomika. Politici majú tichý dohovor o neútočení, pretože väčšina z nich má niečo za ušami. Stačilo, aby sa vyšetrilo niekoľko káuz, posadili by vysokopostavených ľudí do väzenia a zrazu by bol dostatok financií pre učiteľov, lekárov, mali by sme kvalitné cesty atď. Prestalo by sa nehorázne plytvať financiami a podstatne by sa zmenšila korupcia. Takže kríza morálky je náš najväčší problém. Nájde sa taká vláda, resp. premiér, ktorý by to zmenil a riskoval možno vlastný krk ?

 5. mpskus says

  politicke strany treba zakazat, su to zlocinecke organizacie, Sulik to asi myslel povodne dobre, ale medzi organizovanymi zlocincami sa pohybovat nevedel a tak aj dopadol, tento system uz nemoze priniest ludom nic dobreho, bude sa to len zhorsovat kym system nepadne a ti hore to dobre vedia, tak rabovacka bude pokracovat kym sa len bude dat
  ” co tam po nejakych ludoch, hlavne ze ja si prilepsim ” heslo nasich poslancov

 6. Keby že zdravotný odvod z dividend nevymysleli, nepresadili a nezaviedli súdruhovia z SaS tak by ten článok nepôsobil až tak komicky.

 7. Beňo says

  Ideme Gréckou cestou. V Plaveckom Štvrtku sa vytvára rozpočet podľa realných čísel predpokládaného výberu daní a poplatkov. Veď aj doma hospodárime a počítame, len s tým čo reálne máme. No Páni z Bratislavy chcu štátny rozpočet udržať pod 3 % deficitom a tak nariadili aby rozpočet obce počítal s tabuľkovým výberom daní a poplatkov.
  Realne, vďaka neprispôsobivým vieme, že sa vyberie 30 000 € , no tabuľkovo podľa počtu obyvateľov 90 000 €. Rozpočet bude len nafúknutá prázdna bublina, a naša vláda sa v predvolebnom roku bude môct pochválit, že sa udržali pod 3 % deficitom. Je to hrozné ako tabuľkovo klamú ľudí a ľudia o tom nemajú ani len potuchy.

 8. Vedieť presne niečo pomenovať (a potom to dokázať aj zmeniť ) je ako nájsť na googlemap cestu na Anapurnu (a potom tam aj vyliezť).

  To prvé mi príde oveľa lahšie 🙂 To druhé sa vždy nepodarí na prvý pokus – no nie je to dôvod neskúsiť to znova!

  Veď aká je iná alternatíva ?

 9. Kmeťová says

  Pán Sulík, robím účtovníčku 25 rokov pre malé a stredné podniky. Mám presne zmapované sociálne chovanie zamestnávateľov , konateľov a majiteľov firiem.
  Pokiaľ sú vysoké dane, peniaze sa budú odlievať inde, ale nezamestnanosť to NEzníži.
  Konateľ odoberie prémie, zníži mzdy, ale na svoje zisky si nesiahne. Takže nech sa na tento problém s vysokými daňami pozriem z akéhokoľvek uhla- toto naozaj nie je dôvod zvýšenej nezamestnanosti, a keby sa dane i dostali na pôvodnú úroveň nezníži sa nezamestnanosť. To čo by pomohlo tak jediná vec: zníženie ODVODOV, pre zamestnávateľa.
  Okrem iného-to, že každý mesiac sa hovorí o menšom a menšom hospodárskom raste. Očakávam, že v novembri to bude tak / mínus / -1%. Trend znižovania hospodárskeho rastu a výberu daní bude pokračovať. Totiš už nie je z čoho brať. Spotreba obyvateľstva bude stále klesať. Ich príjmy zožerie: Nájom, splátky pôžičiek, energie a veľmi málo ostane na inú spotrebu. Slovenský národ málo platený z malými sociálnymi dávkami, predpokladám tak 75% obyvateľstva ,čo nezabezpečuje ani dôstojné prežitie človeka, jednoducho stiahne zo sebou ostatných 25% obyvateľstva, ktoré je na tom lepšie. A nič tomu nezabráni. A takáto politika už vôbec nie.
  Okrem iného, je tu bohatá vrstva a už iba chudobná vrstva. Stredná vrstva je už zlikvidovaná. Tá stredná vrstva, ktorá tým 25% robila sociálny nárazník, riešila spotrebu tovarov a mala iné dôležité funkcie , už nebude. Čím sa zmení celá sociálna vizáž Slovenska.
  Ja moc už ani nechápem na čo sa vlastne hráte politici pri našej nezamestnanosti, žiadnej spotrebe obyvateľstva, korupcii-neriešenej,neschopnosti využiť fondy EU, potravinovej a energetickej nesebestačnosti! To je jedno aká je či aká bola vláda , či sa nám darilo či nedarilo. Či sa dali riešiť kedysi napríklad učitelia , zdravotné sestry a všetko hore spomenuté. Nič sa neriešilo.! A už ani nerozlišujem či je to pravica, či ľavica. Ste už zliaty v jedne farbe : špinavo-oranžovej.
  U Vašej strany kvitujem aspoň trochu zdravý sedliacky rozum, ktorý sa prejavil i tým, že otvotrene ste sa postavil proti eurovalu.

  • Ph4rmy says

   “Okrem iného, je tu bohatá vrstva a už iba chudobná vrstva. Stredná vrstva je už zlikvidovaná. ”

   … bohužiaľ toto je celosvetový trend. Dochádza k redistribúcii majetku od chudobných a strednej vrstvy smerom k bohatým. Čoraz menej mladých ľudí si môže dovoliť kúpiť byt a tí, ktorí ešte sú schopní splácať hypotéku, tak v podstate upadnú do dlhového otroctva (ako inak nazvať stav keď pracujete 30 rokov aby ste splatili svoj dlh…). Len v USA je cca 46 miliónov ľudí odkázaných na potravinové lístky (food stamps) , oficiálne makroekonomické ukazovatele ako 7,5% miera nezamestnanosti sú sfalšované (shadowstats.com udáva reálnu neamestnanosť v USA okolo 23%)… Inými slovami kapitalistický systém západných krajín ku ktorým toľko vzhliadame sa rúti do priepasti a stiahne to aj nás…

 10. Vlado says

  V prvom rade chcem podotknúť, že práve keď ste boli Vy p. Sulík došlo k zvýšenej DPH z 19% na 20%, no napriek tomu , že pred voľbami ste sľubovali zníženie. Ťažko sa mi píše , lebo neviem, čo skôr napisať, toľko toho je. V prvom rade by si zaslúžilo zopár politikov trest za vlastizradu , keď rozpredali strategické podniky. V dávnej minulosti pomaly ľudia ani nevedeli , čo je to platiť za vodu , elektrinu , alebo plyn. Bola to zanedbaná čiastka voči výplatám , ktoré dostávali. Dnes tieto položky tvoria značnú väčšinu a potom už sa len ťažko obracia zbytok peňazí, ktorý ostáva ľuďom. Nehovoriac o tom, že väčšina s tých peňazí končí v zahraničí. Ľudia sa skladajú pre zahraničné energetické a telekomunikačné firmy, ktoré vynášajú financie z tohoto štátu do svojich štátov , kde potom môžu mať akúkoľvek sociálnu politiku. Treba sa na toto v prvom rade pozrieť a vrátiť tieto podniky našim ľuďom, Teraz chodí p. Fico doslova žobrať do Bruselu o peniaze, toto je výsledok posledných vlád tohoto štátu. A teraz z iného konca. Predstavte si , že by z nás všetkých boli policajti , vojaci a štátny úradníci, kto by na nás robil? Malý podnikateľ sa musí starať aby vyžil, ako zaplatiť vysokú DPH, ako dať výplaty ľuďom ako zaplatiť odvody…. a štát stále chce len daj,daj,daj, stále máme málo . Podnikatelia doslova bojujú o prežitie v tomto štáte a úradníci a vojaci a policajti sa vytešujú z dobrých platov a výsluhových dôchodkov. Veď komu by nebolo hej , keby v 48 roku života odišiel do dôchodku a dostával 900eur. To by bolo sveta žiť a ešte mať zaplatené aj zdravotné poistenie. Drobný podnikateľ sa tohoto nikdy nedožije, čím viac robí tým mu viac berie štát a dôchodku sa ani nedožije pri tomto strese. Tý čo štrajkujú v okolitých štátoch asi ešte nezažili zderstvo aké je tu , ale keďže my už nevládzeme na nich robiť , tak aj im životná úroveň klesá a preto štrajkujú. Nezastávam sa ani Fica ani Vás p. Sulík , takýto stav ste spôsobili všetci , navyše Fico v živote nerobil v žiadnom podniku ani nemal žiadny obchod žil iba zo štátnych peňazí , preto ľudí neváži a nevie ako je to zarobiť si poctivou prácou a nie rečičkami…. Bolo by tho ďaleko viac , čo by som mohol napísať , ale nemám už ani na to síl… Tento štát čaká do roka a do dňa obrovský krach….

  • Janka says

   Milý pane, zrejme máte mylné informácie o plate štátnych úradníkov na zakladných zložkách…..s 25 ročnou praxou, na poste vedúcej oddelenia, s doktorátom v rukách je môj príjem 520 netto!!! Do dôchodku pôjdem ak dožijem v 63 rokoch s dôchodkom cca 330 eur …..poprosím, nehádžte úradníkov do jedného vreca, aj ja platím tomuto štátu dane, odvádzam poctivú prácu si myslím za neadekvátnu odmenu …….len toľko!

 11. helena says

  Pravicová vláda dostala mandát od voličov, neuvážene ste sa tohto mandátu vzdali, čo je veľká škoda.
  V tom čase ste nepoukazovali na východiská (mám na mysli odborné), keď každý tvrdil, že je “svetová kríza” (ale nie hospodárska !).
  V súčasnej slovenskej politike každý hľadí sám na seba, občan počúva … my sme, … vy ste, je to únavné a nič neprinášajúce.
  Politici zabudli, že sú služobníkmi, zodpovedajúci za svoje rozhodnutia, ktoré určujú smerovanie tejto krajiny, a preto každý verejný činiteľ (politik) by mal voličovi – občanovi skladať účet svojich rozhodnutí a niesť aj zodpovednosť za prípadné omyly (viď česká a iné vyspelejšie politické scény).
  V slovenskej politike sa toho nedožijeme najbližších 100 rokov. Našej krajine chýbajú osobnosti, na významných postoch je kladená politická angažovanosť. Odbornosť, etika a morálka – to už dávno neexistuje, to sa predsa ” nenosí”.

 12. Roman says

  S p. Sulíkom na rozdiel od mnohých tu z Vás v plnej miere súhlasím a sú pravdivé. Som účtovník a ekonomiku tak trochu ovládam, i keď tú “veľkú” štátnu nie, ale dôsledky diletantských rozhodnutí pociťujem osobne-mám účtovnú firmu. Okrem spomínaných blbostí, sa tu v pomernej tichosti ide zavádzať “podávanie daňových priznaní LEN daňovými poradcami” a to vlastne znamená, že my LEN účtovníci sme asi nekompetentný a vedomostne na tak nízkej úrovni, že nemôžeme podávať tieto daňové priznania, alebo JE ZA TÝM ZAS NIEČO INÉ? Takže asi všetci dobre tušíme, že ja za tým čosi úplne iné. Toto je ešte väčší lapsus, ako povinný pracovný zdravotný audit a povinnú registratúru.

  Ale hlavne chcem reagovať na zmienky viacerých z Vás tu prispievajúcich, ktorí obviňujete Sulíka a SaS z “pádu vlády”. Ste na omyle. Vládu podrazili a zložili vlastní partajníci premiérky. NIKTO INÝ. Spôsobili si samopád vlády, ako si teraz Fico robí samovyšetrovanie káuz.

  Aj tu sa ktosi sťažoval na to, že politici nás všetkých klamú, veľa sľubujú a potom nič nedodržia a robia si po svojom. SaS od začiatku sa k Eurovalu, či už dočasnému alebo trvalému stavali negatívne a odmietavo. A keď to vyjadrili aj pri hlasovaní, teda NEZAKLAMALI ani v tejto pre nich ťažkej chvíli, tak sú zrazu zlí a tí čo pred voľbami tak isto odmietali eurovaly, teraz zrazu otočili, čiže zaklamali a sú ale práve tí dobrí. Premiérka ešte večer pred hlasovaním poslala SMS-ku, že hlasovanie nespojí. Ráno bolo zrazu všetko iné. Takže zas klamal ktosi iný a nie SaS. Takže prosím ak chcete tu mať politikov, ktorí neklamú a ktorým záleží na Slovensku a Slovákov, tak voľte vždy tých, ktorí si za svojim slovom stoja v každom okamihu.

  A ešte pre porovnanie, v Nemecku pred týmto našim hlasovaním mali presne rovnaký problém, ale tam p. Merkelovú ani len nenapadlo, aby spojila hlasovanie o eurovale a dôvere vlády. A euroval s pomocou opozície bol schválený. Prečo to nemohol prebehnúť u nás obdobne? Veď Fico by si nebol dovoliť nehlasovať ZA eruroval. Takže euroval by bol aj tak schválený a vláda by nepadla. Takže kto nesie najväčšiu vinu?

  Keby SaS hlasovali za dôveru, tak by im zas všetci vyčítali, že sú rovnakí ako všetci ostatní politici a že im vždy išlo len o kreslá, keď im zrazu euroval nevadil.

  Takže práve pre túto zásadovosť a preto, že na SaS ešte nikto nanašiel ani jeden korupčný skandál, ale naopak, oni ich vytiahli na svetlo veľmi mnoho a neustále objasňujú nové, ich budem voliť. Pre mňa je zásadovosť, pravdivosť a odmietanie korupčných praktík na prvom mieste. A o odbornej a hlavne ekonomickej rozhľadenosti a odbornosti p. Sulíka nepochybujem.

 13. Jozef says

  Fico o.i. sľuboval zdaniť boháčov, najmä cez novú daň z (luxusných) nehnuteľnosti.
  Najskôr to odložil na rok 2014 a teraz na rok 2015, to sa už ale priblížia voľby a daň nebude, lebo stranícki sponzori – majitelia najdrahších nehnuteľností mu to nedovolia.
  To oni riadia tento štát.

 14. barisova says

  kriza,kriza,kriza-NIEJE! ,ROBITE JU VY. NAS OBCANOV NUTITE ZIVORIT.Podniky aj ked ryzuju,tak platy drzia pri zivotnom minime,len aby nemuseli odvadzat vyssie dane STATU.Pani zabudli ste,ze cim ste vyssie tym aj zodpovednost rastie?. Chovate sa k nam ako rodicia,ktory maju deti rozdelene na milsie a tie druhe,ktore sa mozu snazit avzdy bubu len dubane.Je mi zle,ked si pomyslim,ze pri odchode do dochodku bude zo mna bezdomovec.Clovek musi SKAPAT v praci kym je zamestnany.Ludia okolo mna umieraju este pred 62.roka zivota.!Tak o com to je?VY hore sa zaoberate len sami sebou! Preco populacia starne?Aku sancu maju mlady ludia? Ziju u rodicov,z tych platov aj ked su zamestnani,tak hypoteku nevladzu splacat.Chodte medzi ludi ak sa nebojite,rieste pomahajte kde treba.My ako obcania .sledujeme politiku,chyba tam TOLERANCIA A ZODPOVEDNOST,ktoru VAM VSETKYM zverili volici.A kriza nebude ,ked zacnete rozumne HOSPODARIT zo zverenymi PROSTRIEDKAMI. MY sme nuteni.!!!

 15. Samuel Urban says

  Ja tým p. Sulík plne súhlasím a preto Vám nikdy neodpustím čo ste spolu spáchali a pádom vlády potopili nádeje všetkých slušných ľudí na Slovensku. Boľšekovi ste dali moc a to sa neodpúšťa. Odosobnite sa už konečne prosím . Všetci.

  • Zdravím Vás, Samuel. Chcel som nepísať to isté inými slovami. Netreba, súhlasím s Vašim odkazom.
   Pána Sulíka som si vážil a dvakrát som ho volil. Už nebudem, ako mnohí. Mrzí ma, že konštruktívne nápady ostali len nápadmi, lebo nebola vôľa sa dohodnúť. Srdcom som pravičiar, ale za našu pravicu sa hanbím. A aj keď som si vedomý, že nevoliť znamená nechať voliť väčšinu, pýtam sa, na čo?

  • Kunktator Stator says

   Pán Urban, hlasoval som v posledných voľbách za SaS, aj keď nemám tú sebranku v obzvláštnej láske (gayov povážujem za chorých ľudí, ateistov nechávam na Posledný súd, aby tam sa dozvedeli pravdu, ak to nechceli na tomto svete). Bolo to z vďaky, že boli dosť odvážni povedať, že Gréci nech sami sa dostavajú z toho, do čoho sa dostali vlástnym pričínením. SaS sa vspriečila vliezť do bruselského zadku, ako to po nej chcela FBI(Falošná Blondína Iveta), dosadená podtatranským cigančokom Dzu Ronďošom, pasovaným za “nevšedný politický talent” ešte v KDH jej mudrcom na večné časy Janičkom Mračnogurským, chtívym to prezidentského kresla až dnes.

 16. No, pekne sa to počúva, to je všetko. Sú to bezmocné reči. Život nijako neuľahčia. Chce to sústredené aktivity na získanie voliča a nie vysvetľovať niečo socanom. Začínam to vnímať ako masírovanie si ega – ja skvelý ekonóm im to poviem do tváre a mám pravdu. A život ide ďalej ako pred tým. Chce to aktivitu o získanie voliča a nie rečniť pred hluchou stenou!!!

 17. Lubomir Gavalier says

  Nooo, dvaja blogeri predomnou a pár aj iných pochopili a napr. bloger PETER je neandrtalec v názore na jemu nezrozumitelný problem !!! Ale presne to čo hovorí Sulik je síce pravda a každý normalný človek to VIE !!! Ale problem je v tom že Sulik a jeho družina majú úplne iné povinosti, a to politicky problem vyriešiť – no momentalne vlastnou vinou sú v ofsajde a môžu viesť len a len tzv. pivné reči o tom ako by to malo byť. Jednoznačne su na vine !!! A diletant Fico nie je diletant ale velmi pracovitý bolševik, ktorý zo svojou družinou pomaly ale isto bolševizujú Slovensko a ide im len o jedno, … mať MOC. Nič iné ich nezaujíma – to všetko okolo je len hra a divadielko!!! To si Sulik aj zo svojou družinou ešte stále nepochopil ?????????????????????? …………………..

 18. Na Slovensku to je tak … že politik program a impulz na rozprúdenie diskusie o ňom odbije linkom na PDF dokument. A myslí si, že to stačí. Už vidím, koľko čitateľov jeho link otvorí a koľko začne teraz písať po verejnosti o tom, čo chce SaS robiť. Blogeri sa pretrhnú, že dostali PDFko a začnú písať o tom, čo asi tak chce SaS, aby vzbudili záujem ostatných svojich spoluobčanov, načo by to mal robiť politik, nech sa trhajú voliči a sympatizanti ňe. Načo robiť nejakú tieňovú politiku, ňe. Richardovi stačí presne to isté, čo dnes tak sviežo vytkol Fickovi – reči o svetovom mieri a večnom blahobyte a … nižších daniach… No tak si pripomeňme, ako “znižovali” – Ficová daň, zdravotné odvody z dividend zaviedla vláda I. Radičovej v roku 2010, ten truhlík Ficko ich len ráčil ešte zdvihnúť, ale Riško, kto mu dal náboje do ruky, kto mu tú daň “vymyslel”??!! Kto chcel sociálne odvody? Kto mu dal ďalšie náboje s mizernou voľbou prokurátora?? Zrušenie paušálnych výdavkov, ktože to zavádzal??? Pripomeňme si pár míľnikov “článkom”:

  aktualne.atlas.sk/z-dividend-sa-maju-platit-zdravotne-aj-socialne-odvody/ekonomika/slovensko-a-ekonomika/

  Tak čítajme to “pdfko s programom”, ako bolo krásne presadzované, je to tam krásne pokope, zabavíme sa. A ten amaterizmus Mihála, ktorý raz bol pravičiar a o dve hodiny ľavičiar, to škoda hovoriť.

  Vy, milí politici si myslíte, že my, vaši voliči nemáme pamäť ani rozum. Drahé energie – ako ste ich znížili??? A teraz tu trepete, čo by ste znížili a odbijete nás aj celú diskusiu o vašom programe jedným linkom na PDFko?? Riško, preber sa, mňa, ako tvojho voliča už takým suchým rožkom neopiješ. Navyše, správanie SaS po tom, čo sme do nej vložili kopec nádejí i roboty, že to bude niečo iné a je to to isté, čo ostatné Gorily, to nám tak neuveriteľne poriadne kure…sky otvorilo oči, že zabudni, že s takými žvástami podobnými tým smeráckym nás presvedčíš, či už Ty alebo iný “pravicový” šašo. Tu už nie sú voliči, ktorí vám na prázdne žvásty skočia. To ukázali voľby 2012 a “prieskumy” a reakcie ľudí, vašich voličov to dokazujú naďalej, aj keď sa vy cítite nedocenení “národom”. Len vy žijete v čase ľahko získanej slávy z roku 2010. Ale tie časy sú PREČ, už pochopte. Láskavo Riško budete musieť rozpísať program dopodrobna, presne rozviesť diskusiu nie čakať, že o tom za vás budú písať z vášho PDFka iní, nie nie. VY, TY začnite vysvetľovať, ukazovať výpočty a láskavo zniesť kritiku, či tie vaše všehomíra objímajúce sľuby rovnaké ako fickové za niečo stoja, alebo skončia ako v 2010 s presne rovnakou výhovorkou – lebo koaličníci, lebo fico, lebo kríza. Ak neviete presvedčiť dostatok ľudí, alebo dostatok koaličníkov, tak ste asi toľko užitoční, čo oni… Morálne žvásty ani prázdne kecy, ktoré neústia do výsledku nás už nezaujímajú. Ani neustále kecy o Fickovi, na to sú tu novinári, aby popisovali Ficka, vy ste na to, aby ste prinášali alternatívny PROGRAM a PONÚKALI ho aktívne a vierohodne.

  Ani iné kecy … pre euroval ste boli ochotní povaliť vládu (čo mi vôbec nevadilo), ale pri Gorile ste tíško mlčali??? Žereme vám to všetko… Tie dva roky dali nám, vašim voličom takú sprchu, že vy sa z toho len tak nejakým PDF a rečičkami nedostanete…

  A Riško … pozdravuj Mihála, ktorý si robí z SaS reklamu na svoj biznis. To je správna cesta, ako lákať voličov, len tak ďalej. Ale to je možno vaša ponuka – SaS ponúka, ako ofajčiť nejaké dane a to je všetko 😎 Česť práci súdruhovia.

 19. Ano pan Sulik suhlasime urcite vsetci, ze opratrenia ktore ste vymenovali: zrušenie rovnej dane, ale aj o socialistický zákonník práce, zdravotný odvod z dividend, registračnú daň na autá, výrazne vyššie poplatky za stavebné povolenia, zákaz platieb v hotovosti nad 5 resp. 15 tisíc €, opätovné zavedenie pracovnej zdravotnej služby a tak ďalej dusia Slovensku ekonomiku. Ale chyba mi jednoznacne vyjadrenie opozicie, ze po svojom pripadnom nastupe k moci by vsetky tieto zle opatrenia bez vynimky zrusila. Preco to ludom nehovorite? Preco nepoviete: ano zvolte nas a my zrusime nezmyselny registracny poplatok za nove auta a tak dalej…. Nikto z opozicie to zatial jasne nepovedal. Ved uz aj pocas Vasej vlady Miklos pripravoval zvysenie odvodov. Aby to totiz nakoniec nedopadlo tak, ze vacsinu tych nezmyselnych poplatkov aj tak pripadna nova vlada necha v platnosti (naco sa oberat o peniaze, ked nevolu volicov si uz odniesol Fico and spol.). To jasne vyhranenie mi tu proste chyba…

 20. Jozef Gregor says

  Dobre pises, Richard, velmi dobre. Su to veci zrejme. Problem je, ze odkedy si pravidlene ranajkoval s Kocnerom nie si doveryhodny. A este je tu jeden problem – co ak je Fico a spol. naozaj nasadeny a plateny niekym – inou mocnostou, ci skupinou, za ucelom oslabenia a podkopania slovenskej ekonomiky???

 21. Pavol says

  Pan Sulík SaS a SDKU sú všetkemu na vine táto vláda je totiš ich dielo…mali sa dohdnúť,vysloviť vlade I.Radičovej dôveru a nebolo by tu to čo je teraz…

 22. Peter says

  opatrenia Sulika – “rovna dan”, “milionarska dan”, jeho “Mihal”, zvysovanie DPH neboli o nicom inom, ako o zvyseni dani pre beznych ludi.
  Tak dokaze robit politiku – hocikto.

  Sulikove emaily su nekorektne v tom, ako sa snazia manipulovat volica SaS.

 23. hungarian owl says

  Problemom je ale, ze ked aj danu situaciu ludia chapu a vedia, kto je na vine, daju hlas pravicovej strane, tak pravicova strana (spolu s predstavitelmi ostatnych pravicovych stran) odovzdaj moc zas len lavicovej strane. Kde je ten pes zakopany?
  Stalo to za to vadit sa mesiac, potom nedvihnut ruku za euroval, ktory sa o dva dni schvalil tak-ci-tak?

 24. Martin says

  Súhlasím Richard.

 25. Jano Juhás says

  So všetkým čo píše pán Sulík o diletantoch diletantských daňových je O. K. Bohužiaľ, pán Sulík pre stromy nevidí les (nie je sám).
  Na tom, že sa tu môžu diletanti producírovať a kaziť vzduch má svoj podiel viny aj pán Sulík. Neviem odhadnúť mieru viny, no to v tejto chvíli nie je podstatné. Celá bývalá koalícia a dnešná opozícia je za to zodpovedná.
  Kedy už budeme schopní otvorene hovoriť aj o pre nás nepríjemných témach a problémoch pán Sulík?

 26. Danka says

  úplne súhlasím, pán Sulík, lebo tu sa platí aj daň z dane, o podnikateľskom prostredí ani nehovorím. Úplným paškvilom je zase ten pracovný zdravotný audit. Preto som aj zrušila živnosť, pracovala som ako SZČO, sama na seba, bez zamestnancov, a ešte aj ja by som si mala platiť tento audit ? To už fakt nevedeli vymyslieť väčšiu somarinu. A to nehovorím o výške odvodov, výpočte dôchodku, zdaňovaní. Sám to, ako podnikateľ, a ekonóm poznáte veľmi dobre. Akosi tí dvaja páni pozabudli na staré židovské porekadlo – keď neprší, aspoň kvapká, ale pravidelne. Človek nemusí byť ani ekonómom , stačí zdravý sedliacky rozum – čím nižšia daň, tým ľahšie ju každý zaplatí. A hlavne, ak má istotu, že sa použije tam, kde je treba, a že neskončí zase vo vreckách nenažratých politikov . Preto každý špekuluje, ako sa ich plateniu vyhnúť, títo dvaja páni fakticky učia a nútia ľudí podvádzať a klamať, aby platili buď žiadne, alebo len minimálne dane. A potom sa čudujú, že peňazí niet. Ale na niečo sa však nájdu – viď medializované 3 mil. eur na konzultácie, ako” vyrobiť” len jednu zdravotnú poisťovňu. Táto vláda len rozhadzuje tam, kde by mala šetriť, a ak šetrí, tak na nesprávnom mieste. Pôsobí to na mňa dojmom, že ľudia už neveria nikomu a ničomu, pretože stále sa im predkladalo a predkladá toľko klamstiev, že ak im niekto povie pravdu / hlavne takú, ktorá bolí /, jej neveria. Toto je zámerné oblbovanie národa, ktorý sa spamätá, buď, až bude naozaj neskoro, alebo vôbec. Je mi to všetko veľmi ľúto, kam táto krajina speje.

 27. František Ciganek says

  Pozorne som si preštudoval váš návrh opatrení ako oživiť slovenskú ekonomiku,ale všetko je len predstava odtrhnutá od reality,sú tam síce zaujímave myšlienky,ale na zmenu systému nemajú rozhodujúci vplyv, riešenie je niekde úplne inde to však nie je na
  debatu po internete jedno však môžem povedať s určitosťou,mal ste možnosť niečo zmeniť bol ste v dosť vysokej pozícii,ale ste sám prišiel na to,že pri súčasnom politickom spektre
  je akákoľvek zmena nemožná,je tu však zaujímave riešenie ako to zmeniť a netreba byť ani politik,v krátkom čase sa ho dozviete.
  S pozdravom
  František Cigánek

 28. Juraj says

  Viete kto to mysli s týmito obcanmi seriózne a naozaj mu na ich budúcnosti záleží tak nemôže zotrvavat naďalej na parlamentnej demokracii pretože je úplne jedno aká vláda tu bude. Každá bude ovládaná finančnými skupinami. Tieto su produkzom globalizacie tak v ekonomike ako aj v politike. Toto je dnes uz celosvetovy problem. Posunom vpred je zatial priama demokracia. Zatial nikto nic serioznejsie voči bežným ľudom ktorí to tu vsetko financuju a financovať budu nevymyslel. Strana ktora to s bežnými ľudmi mysli seriózne si da dnes do programu zavedenie priamej demokracie.

 29. Juraj says

  Na Slovensku je to so vsetkym tak, ale ludia si sami zvolili.

  Zoberme si take Kosice a futbalovy klub MFK, MFK je zadlzene po usi a mesto tiez, ale MFK ziada mesto o peniaze lebo uz nitko iny im nepozicia a mesto zas dobre vie ze nema peniaze na financovanie MFK, ale na druhej strane mesto chce zanechat ligu v KE, takze si znova pozicia, Statu chybaju stamiliony do rozpoctu ale stat bude ten kto pravdepodobne pozicia mestu, ktore pozicia MFK, ale na druhej strane kedze statu chyba vela penazi, lebo sa tiez zadlzil tak uz tlaci na samospravy ze im zoberie pravomoc o rozhodovani ako nakladat z peniazmi, takze Mesto bude musiet platit statu este viac, ked zrazu uz ani mestu nikto nebude chciet pozicat a stat uz nebude viac dopovat peniazmi samospravy teda mesta, tak obyvatelom KE rozposlu postou oznamy ze zrazu treba viac platit za nehnutelnosti, cestu, vzduch a ktovie co vsetko ich este napadne, takze MFK budu zachranovat ludia co ani nevedia co je futbal, to iste plati pre mesto a to iste plati pre stat