Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Ďalšia kauza strany Smer | Nezákonné prevody majetku VSS
Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Ďalšia kauza strany Smer | Nezákonné prevody majetku Vojenskej spravodajskej služby – VSS

Richard Sulík: Už si pomaly zvykáme na to, že v týždennom takte sa zjavujú nejaké korupčné škandály a kauzy strany Smer. Je to príznačné pre ich vládnutie, no kauza nezákonných prevodov hnuteľného aj nehnuteľného  majetku Vojenskej spravodajskej služby (VSS), ktorá vyplávala na povrch teraz, je predsa len niečím výnimočná. Je to obyčajné bohapusté …

… rozkrádanie verejného majetku, organizované skupinou dôstojníkov Vojenských tajných služieb a najmä trpené vládnou mocou. Poprosím kolegu Ľuba Galka, aby vás informoval o podrobnostiach tejto ďalšej kauzy.

*****

Ľubomír Galko: Verejnosť má právo poznať pravdu, a preto som sa rozhodol maximálne objasniť skutočnosti, o ktorých som dodnes nemohol hovoriť. Je to zásluhou informácií o dokumentoch, ktoré získal a zverejnil denník SME a ku ktorým sa vyjadriť dnes už môžem.

Nezákonné prevody hnuteľného aj nehnuteľného majetku VSS

Niekedy v druhej polovici roka 2011 som dostal ústne informácie od riaditeľa Vojenskej spravodajskej služby o získaní spravodajských informácií o rozpracovaní vážnych podozrení z nezákonných prevodov hnuteľného aj nehnuteľného majetku Vojenskej spravodajskej služby. Podľa týchto spravodajských informácií mali byť v tomto tunelovaní majetku rezortu obrany namočení aj niektorí vrcholoví predstavitelia oboch tajných služieb a nie len oni.

Spolupráca Vojenského obranného spravodajstva a Vojenskej spravodajskej služby v prípade vyšetrovania korupcie

Jednalo sa o obdobie prvej Ficovej vlády, keď rezort Ministerstva obrany SR viedli smerácki nominanti – František Kašický a Jaroslav Baška. Môj pokyn bol jednoznačný. Rovnaký ako vo všetkých prípadoch korupcie alebo podobného protiprávneho konania – pokračovať v získavaní operatívnych informácií, zadokumentovať celý prípad nezákonných prevodov hnuteľného aj nehnuteľného majetku Vojenskej spravodajskej služby a po jeho zadokumentovaní v prípade, že sa potvrdia, odovzdať tieto informácie orgánom činným v trestnom konaní. Presne tak ako to ukladá zákon o Vojenskom spravodajstve. Na tomto živom prípade nezákonných prevodov majetku Vojenskej spravodajskej služby ďalej spolupracovali obidve služby, tak Vojenské obranné spravodajstvo ako aj Vojenská spravodajská služba.

Expresné odobratie poverenia Ľubomíra Galka viesť rezort ministerstva obrany SR

Niekedy v novembri 2011 som obdržal informáciu o tom, že celý prípad rozkrádania je pred finále. Informácie, ktoré údajne dôstojníci postupne získali, pokladali za tak závažné, že ma požiadali o sprostredkovanie stretnutia buď s ministrom vnútra Danielom Lipšicom, alebo premiérkou Ivetou Radičovou. Toto sprostredkovanie stretnutia som im prisľúbil. Avšak skôr ako som sa stihol v tejto kauze viac angažovať, prišlo k expresnému odobratiu môjho poverenia viesť rezort Ministerstva obrany SR.

Stretnutie premiérky Radičovej s riaditeľmi Vojenského obranného spravodajstva a Vojenskej spravodajskej služby …a jej prísľub konať

Faktom je, že dokument, ktorý som dnes na Výbore pre kontrolu vojenského spravodajstva videl prvýkrát, obsahuje niektoré skutočnosti, o ktorých som bol informovaný na sklonku môjho pôsobenia na ministerstve obrany aj ústne. A prílohy k tomuto dokumentu vykazujú známky pravosti formulárov listín, ktoré sa vo Vojenskom spravodajstve používajú. Faktom je, že sa mi napriek tej expresnej rýchlosti pri odoberaní môjho poverenia viesť rezort ministerstva obrany počas tých 48 hodín podarilo zorganizovať stretnutie premiérky Ivety Radičovej s oboma riaditeľmi služieb Vojenského obranného spravodajstva a Vojenskej spravodajskej služby a táto prisľúbila konať.

Kde sa stratilo oznámenie premiérky Ivety Radičovej

Či premiérka Iveta Radičová konala a ako konala vo veci nezákonných prevodov hnuteľného aj nehnuteľného majetku Vojenskej spravodajskej služby ste sa mohli dozvedieť dnes z jej vyjadrení v tlači. A na to, kde sa v úvodzovkách stratilo Radičovej oznámenie v tejto veci, ak sa teda naozaj stratilo, je potrebné sa dožadovať odpovede na prokuratúre.

Dámy a páni, máme pred sebou obrysy ďalšieho škandálu. Je to škandál o zneužívaní moci. Je to škandál, ktorý spochybňuje Slovensko v EÚ ako aj dôveryhodného člena NATO. Hodí sa na neho výraz vlastizrada.

Rozkrádania verejného majetku organizovanou skupinou dôstojníkov Vojenských tajných služieb

Vážení občania, dámy a páni, črtá sa pred nami ďalšia Gorila, Gorila 2. Podobnosť s Gorilou 1 je najmä v tom, že sú tu nielen podozrenia z rozkrádania verejného majetku, v tomto prípade organizovanou skupinou dôstojníkov Vojenských tajných služieb, ale aj podozrenia, že sa zahladzovali stopy a zatvárali obe oči na prokuratúre a ďalších vysokých pozíciách v štáte.

Minister obrany Jaroslav Baška (Smer-SD)

Je príznačné, že k rozkrádaniu vo Vojenskej spravodajskej službe malo dochádzať za ministra Jaroslava Bašku, nominanta Smeru. Ministerstvo obrany za jeho vedenia bolo príkladom pre všetkých tunelárov v ostatných zložkách rezortu. To sú tie nezmyselné a trestuhodné nákupy motorových člnov bez motorov, projekt vojaka 21. storočia alebo modernizácia vrtuľníkov po životnosti.

*****

Vyzývame Fica, aby odvolal Glváča z funkcie ministra obrany

Richard Sulík: Ďakujem. Dámy a páni. Je tragédiou Slovenska, že so Smerom sa do rezortu obrany vrátili aj temné vzťahy, pocit beztrestnosti a samozrejme ľudia, ktorí by tento rezort mali obchádzať široko ďaleko, aby z neho niečo nezmizlo. Informáciu denníka SME, že minister obrany Martin Glváč vymenoval podozrivého Ľubomíra Skuhru za šéfa VSS, hoci vedel o existencii týchto podozrení, považujeme za mimoriadne závažné. Pýtame sa, či je to profesionálna chyba alebo znak spolupáchateľstva. Obe možnosti sú však natoľko závažné, že vyzývame premiéra Roberta Fica, aby Martina Glváča odvolal z funkcie a to z toho dôvodu, že Martin Glváč nie je osobou, ktorá bude mať záujem na skutočnom vyšetrení tejto kauzy.

*****

Otázky a odpovede k tlačovej konferencii SaS “Ďalší korupčný škandál strany Smer –  Nezákonné prevody majetku VSS”

Otázka – Martin Pavlík: Technická otázka. Vyzývate premiéra Roberta Fica, aby odvolal ministra obrany SR Martina Glváča. Ak to premiér Fico neurobí, vyšetrovanie nezákonných prevodov majetku VSS bude podľa vás viesť niekam do slepej uličky? Musíte sa odvolať Vy?

Richard Sulík: No, pozrite, evidentne tu robíme z capa záhradníka preto, lebo minister obrany SR Martin Glváč vedel o týchto závažných podozreniach. Napriek tomu vymenoval Ľubomíra Skuhru za šéfa VSS, ktorý je v tom namočený, do veľmi dôležitej pozície. Chceme teda v prvom rade dúfať, že Robert Fico, ktorý teda má plné ústa o tom ako tá jeho vláda je čistá a nemá žiadne korupčné kauzy, tak sa minule búchal do pŕs, že tu naozaj bude konať do troch minút ako tiež už verejnosti prisľúbil. Keď sa tak nestane, tak samozrejme zvážime, aké sú ďalšie možnosti.

Otázka – TA3: Pán Galko, chcel by som sa spýtať, Vy ste mali tieto informácie o nezákonných prevodoch majetku VSS, respektíve rozkrádaniu verejného majetku organizovanou skupinou dôstojníkov Vojenských tajných služieb. Prečo ste mlčali až doteraz. Len za to, že ste nemohli, lebo predsa sú to už takmer dva roky, nemohlo sa informovať skôr alebo konať aspoň v nejakých indíciách, aby sa tento prípad objavil a takto náhle sa cez média v podstate dostal až von? Ďakujem.

Ľubomír Galko: V žiadnom prípade som o tom nemohol informovať, pretože práve vtedy, keď som bol odvolaný z rezortu ministerstva obrany alebo keď mi bolo odobraté poverenie, tak tento prípad rozkrádania verejného majetku organizovanou skupinou dôstojníkov Vojenských tajných služieb bol pred finále. On bol predtým ako mal byť celý zadokumentovaný a to, že som sprostredkoval to stretnutie s Ivetou Radičovou bol krok, ktorý bol v tom čase ten najdôležitejší. Ak si vyhľadáte moje mediálne vyjadrenia v tom čase, keď ma odvolali z rezortu ministerstva obrany SR, tak ja som ten prvý deň povedal, že som prekvapený, že pani premiérka Iveta Radičová nemá záujem o vyšetrovanie korupcie na najvyšších miestach. Myslel som prípad nezákonných prevodov hnuteľného aj nehnuteľného majetku VSS a na základe toho ma vtedy pani premiérka Radičová oslovila a podarilo sa to stretnutie sprostredkovať. Takisto si viete vyhľadať jej mediálne vyjadrenia, ja si ho pamätám veľmi presne, keď premiérka Radičová povedala, to že som bol z rezortu Ministerstva obrany SR preč, že pán minister, už teraz pán poslanec Galko môže pokojne spávať, vec bola postúpená orgánom činným v trestnom konaní a bude riešená. Čiže bolo by absolútne kontraproduktívne a bolo by to veľmi nekorektné z mojej strany, keby som nejakým spôsobom dával médiám informácie alebo verejnosti informácie, že takáto vec je riešená a že sa prešetruje. Dnes vidíme, že pravdepodobne sa rozkrádanie verejného majetku organizovanou skupinou dôstojníkov Vojenských tajných služieb ani neprešetruje. Ja pevne verím, že napriek tomu, že kolega Fedor sa tu dnes rozohňoval nad tým, že unikli ďalšie materiály, ktoré vykazujú únik utajovaných skutočnosti, no viete, niekedy, keď sa ukáže, že zlyhávajú najvyššie bezpečnostné orgány v štáte, že nekoná prokuratúra, tak niekedy možno musia aj tie triesky lietať a ja som presvedčený, že práve to, že sa tento dokument o nezákonných prevodoch majetku VSS zjavil, tak môže pomôcť k tomu, že tento škandál, lebo ja som presvedčený o tom , že toto je megaškandál, bude vyšetrený. Pretože teraz môže nastúpiť tlak verejnosti, môže nastúpiť tlak médií a neviem si predstaviť ako by toto teraz vláda Roberta Fica chcela zamiesť pod koberec, aj keď jej sa v minulosti podarili aj väčšie kúsky.

Otázka: Pán Galko, možno ste nemuseli informovať tesne po tom, ako došlo teda k sprostredkovaniu tohto stretnutia s premiérkou, ale odvtedy uplynulo dosť času, kedy ste sa mohli do toho nejakým spôsobom zapojiť, keď ste tieto informácie poznali, nie?

Ľubomír Galko: Myslím si, že nie, pretože sú kauzy, ktoré sa vyšetrujú či už na Generálnej prokuratúre alebo na Špeciálnej prokuratúre. Takisto aj čo sa týka Policajného zboru oveľa dlhšie obdobie, ako sú dva roky a ako iste viete, tak ja som sám podal viac ako dvadsať trestných oznámení, čiže si myslím, že ja osobne som v pozícii ministra obrany pomerne dosť zahltil či už Generálnu prokuratúru alebo Policajný zbor a bol som pripravený, a stále som pripravený kedykoľvek vypovedať ku ktorémukoľvek trestnému oznámeniu a zatiaľ je veľmi málo tých trestným oznámení, ku ktorým ma zavolali. Takže nevidel som a ani nevidím, myslím si, že to moje konanie bolo naprosto správne. Dôležité je to, že sa dnes začína ukazovať, že pravdepodobne Generálna prokuratúra v tejto veci vôbec nekonala.

Otázka: Aj napriek tomuto všetkému, čo ste povedali, si myslíte, že začnú konať? …pod koberec tak ako Gorila a ďalšie kauzy, ktoré na Slovensku sú?

Ľubomír Galko: Áno, tak to je už na nás všetkých. To je už na nás politikoch, je to na médiách a je to na verejnosti, aby sme vytvorili ten tlak, pretože pokiaľ sa tu budú takéto kauzy zametať pod koberec a pokiaľ sa budú nechávať vo funkciách ľudia, ktorí sú podozriví z trestnej činnosti, tak má Slovensko nasmerované do obdobia najtemnejšieho mečiarizmu a to snáď nikto z nás nechce.

Richard Sulík: No, ja si myslím, že je to do veľkej miery aj na médiách. Keď porovnáte počet káuz, ktoré teraz plávajú, pomaly v týždennom takte na povrch počas vlády Roberta Fica a keď porovnáte, ako to bolo počas vlády Ivety Radičovej, tam tiež boli kauzy, ale dali sa zrátať na jednej ruke. Ale tu to máte naozaj v týždennom takte. Možno, že sa dostaví aj nejaká apatia, ale ja si myslím, o to viac treba na to upozorňovať, že táto vláda má rozkrádanie a tunelovanie vo svojej DNA. Toto si myslím je veľmi dôležité. Áno, aj my sme mali kauzy, jednu, dve, tri, teda vláda Ivety Radičovej, strana SaS nemala žiadne korupčné kauzy, ale o tých sa teda písalo hodne. No, keby sa teraz o každej jednej písalo toľko, koľko sa písalo povedzme o daňovom úrade alebo platinových sitkách, tak to by boli noviny asi plné len o rozkrádaní a o korupčných kauzách.

Otázka: Pán Galko, vidíte Vy nejaký súvis medzi týmto vyšetrovaním tohto prípadu rozkrádania verejného majetku organizovanou skupinou dôstojníkov Vojenských tajných služieb a úniku informácií, ktorého cieľom bolo vašu osobu akoby odpratať v tom čase? Je tam nejaký súvis podľa Vás?

Ľubomír Galko:  Pozrite, no predmetom tejto tlačovej besedy nie je to, aby sme špekulovali nad tým, že čo bolo zrovna tým spúšťačom, prečo som musel byť do 48 hodín odprataný z rezortu ministerstva obrany SR. Ja som mal vtedy rozrobené tri veci, tri veľké veci a nezákonné prevody hnuteľného aj nehnuteľného majetku Vojenskej spravodajskej služby -VSS bola jedna vec. Druhá vec bola známa kauza Partizán a Saratov, rekonštrukcia budov v Trenčianskych Tepliciach, ktorú sme vtedy uzavreli a kde beží aj dnes trestné stíhanie  a tretia záležitosť, ktorú som vtedy ukončil, tak bolo zadokumentovanie Mokisu a to sa týkalo v podstate možných pochybení ešte pri verejnom obstarávaní v roku 2005. Tieto informácie som potom samozrejme ja postúpil premiérke Ivete Radičovej. Dnes naozaj nie som tu na to, aby som ja špekuloval nad tým, že čím som viacej s prepáčením, slušnejší výraz, keď mi poradíte, nahneval obrovské množstvo nečestných ľudí, to nie je teraz dôležité. Dôležité je to, aby v prípade, že toto sa ukáže ako pravdivé, aby vinníci boli potrestaní. Ja ešte jedenkrát zdôrazním to, čo povedal Richard a čo by som bol veľmi nerád, aby zaniklo. Viete tie korupčné škandály alebo rôzne tunely môžu vyplávať na povrch aj po niekoľkých rokoch, to môže aj po troch, po štyroch, po piatich. Z histórie máme mnoho prípadov, ale tu je vážne podozrenie, že minister obrany SR Martin Glváč kryl trestný čin. Ak sa ukáže, že on vymenoval do čela Zlúčeného vojenského spravodajstva človeka, o ktorom mal informáciu, že je podozrivý z tunelovania vlastnej služby, že je podozrivý prakticky z vlastizrady, tak ja toto pokladám za obrovské zlyhanie nominanta strany Smer. Pred niekoľkými týždňami minister obrany SR M. Glváč aj vás informoval o tom, že kolujú určité utajené materiály. Ešte vám ďakoval, že je veľmi rád za to, že ich nezverejňujete. Nás potom na Výbore pre kontrolu vojenského spravodajstva informoval o týchto materiáloch veľmi vágne, veľmi povrchne, s tým spôsobom, že v podstate všetko, čo je v tých materiáloch, nie je pravdivé, ale niektoré informácie u niektorých objektov, že sú pravdivé. To znamená, že ak sa ukáže, že toto boli tie materiály, ktorými on disponoval, že sú totožné s tým, čo teraz vlastne dostal denník SME, tak ja toto pokladám za obrovskú katastrofu, pretože vymenovať človeka, ktorý je podozrivý z trestnej činnosti, za riaditeľa služieb je to isté, ako keby ste ho tam dali na to, aby ten možný trestný čin zakryl, aby ho nejakým spôsobom zahladil, aby zničil stopy a to by sa stalo snáď v histórii Slovenskej republiky na rezorte obrany po prvýkrát.

Otázka – Kirinovič: Môžem ešte predsa jedno. Spomínali ste, že máte viac informácií a môžete už teda v úvodzovkách hovoriť, o akú sumu tam konkrétne išlo? O koľko teda to konanie mohlo pripraviť štát? Koľko peňazí, konkrétne? Ďakujem.

Ľubomír Galko: Pán Kirinovič, ja som dnes bol maximálne ústretový aj k vám médiám, aj k verejnosti. Povedal som vám naozaj všetko, čo som povedať mohol a všetko, čo som povedať chcel. Nemôžem povedať sumu, o akú sa tam jedná, pretože tým by som už porušil zákon o ochrane utajovaných skutočností a to nie je koniec koncov podľa môjho názoru, toto nie je to hlavné. Hlavné je to, že Tajné služby pracujú v prostredí dôvery verejnosti, tam sa obrovské množstvo krokov vykonáva v inom režime ako na nejakom inom rezorte  alebo v nejakej inej štátnej inštitúcii a zlyhanie vrcholných predstaviteľov v takejto inštitúcii, v Tajnej službe je mimoriadne, mimoriadne závažná skutočnosť, bez ohľadu na to, či sa tam jedná o stovky miliónov alebo desiatky miliónov alebo státisíce.

*****

O nezákonných prevodoch hnuteľného a nehnuteľného majetku Vojenskej spravodajskej služby VSS, respektíve o rozkrádaní verejného majetku organizovanou skupinou dôstojníkov Vojenských tajných služieb, Vás budeme bližšie informovať, keď sa objavia nové aktuálne informácie.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.