Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Smer-SD blokuje prešetrenie Grandwood holding, s.r.o.
Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Vládna strana Smer-SD blokuje prešetrenie Grandwood holding, s.r.o.

Podvod Grandwood holding, s.r.o. – V utorok 30. apríla 2013 Ľubomír Galko na mimoriadnej schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky podal návrh, aby minister hospodárstva SR, Tomáš Malatinský (Smer-SD) podal poslancom národnej rady správu a vysvetlil všetky nezrovnalosti a vážne podozrenia ohľadom spoločnosti Grandwood holding, s.r.o.. 83 kolesíkov (poslanci …

… vládnej strany Smer-SD) však túto snahu zablokovalo. Pýtame sa, kto je obeťou podvodu Grandwood holding, s.r.o.? Je to vládnuca strana Smer-SD alebo občania Slovenska?

*****

Richard Sulík: Už dvakrát sme informovali o možnom tunelovaní verejných zdrojov v prípade investičného stimulu pre spoločnosť Grandwood holding, s.r.o.. Medzičasom je zrejmé, že sa jedná o čistý podvod a vie to aj Nato, že dvaja hlavní odberatelia produktov spoločnosti Grandwood, ktorí sú uvedení v žiadosti, sú viac než pofidérni. Jeden z troch hlavných odberateľov je od roku 1998 v likvidácii. Druhý odberateľ má úplne iný predmet podnikania. Tretí odberateľ je priamo prepojený s tureckým konateľom spoločnosti Grandwood a navyše momentálne utlmil výrobu. Aj preto sme sa rozhodli podať trestné oznámenie. Poprosím teraz Ľuba Galka, aby krátko zhrnul doterajší vývoj ohľadne škandálu s investičným stimulom pre spoločnosť Grandwood holding, s.r.o..

Dôvody pre podanie trestného oznámenia v prípade spoločnosti Grandwood Holding s.r.o.

Ľubomír Galko: Vieme, že vláda Smeru pred dvoma týždňami odklepla neznámej spoločnosti bez minulosti, spoločnosti s ručením obmedzeným, Grandwood holding, s.r.o. so základným imaním 5 000 eur štedrý sponzoring 21,3 milióna eur.

  • 12.3.2013 bola podaná žiadosť o štátnu pomoc a následne vláda podpísala s investorom memorandum. Je známe, že sa ukázalo, že sídlo firmy je vedené na adrese obyčajného paneláka v Košiciach.
  • Takisto sme na poslednej tlačovej besede ukázali prepojenie konateľa firmy Grandwood Stanislava Lakatoša na českú nadáciu Smer. Strana Smer podľa nášho názoru nedôveryhodne porozprávala o tomto prepojení a tie pochybnosti naďalej v nás zostali.
  • Nedostali sme odpovede ani na ďalšie znesené otázky – ako má firma Grandwood vyriešené dodávky dreva od Štátnych lesov, ktoré sú ovládané nominantami Smeru, či ich má garantované, či má podmienky rovnako férovo nastavené ako slovenskí podnikatelia.

Neuveriteľné skutočnosti o spoločnosti Grandwood holding, s.r.o.

No však pred pár dňami vyšli najavo ďalšie neuveriteľné skutočnosti o spoločnosti Grandwood holding, s.r.o.. To, že spoločnosť patrí do silnej tureckej podnikateľskej skupiny Jesim textil sa ukázalo ako výmysel. Zistili to Hospodárske noviny, ktoré Turkov kontaktovali. Spoločnosť Grandwood v oficiálnej odpovedi tento dôležitý údaj, ktorý s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou zohral výraznú úlohu pri pridelení investičných stimulov, označila za omyl.

Aby toho nebolo dosť …

V žiadosti o stimuly je uvedené, že medzi hlavných odberateľov Grandwoodu majú patriť Taskinlare, Geny, Sanaj v Tikarete, v Turecku, Hofman Generalfetrentungen vo Švajčiarsku a poľskí Metalchem.

  • Pritom poľský Metalchem sa zameriava na výrobu strojov pre chemický priemysel, s lodiarskym priemyslom nemá nič spoločné.
  • Švajčiarsky údajný odberateľ je od roku 1998 v likvidácii.
  • Tureckú spoločnosť vlastní otec manželky tureckého podnikateľa a konateľa firmy Ridvana Servesa.
  • Podľa vyjadrenia asistentky generálneho konzula Slovenskej republiky v Istanbule, ktorá tlmočila stanovisko obchodnej a priemyselnej komory v meste Sinop, táto firma nie je aktívna, nevyrába.
  • Túto investíciu podľa najnovších zistení spochybnila aj štátna investičná agentúra Sario vo svojom posudku, v ktorom mimo iného uviedla, citujem:

“Nedostatočné skúsenosti žiadateľa s priemyselnou výrobou a s riadením veľkých podnikateľských projektov môžu zvyšovať riziko, že projekt bude neúspešný.”

Vládna strana Smer-SD blokuje prešetrenie Grandwood holding, s.r.o.

Dámy a páni, v utorok tento týždeň som na mimoriadnej schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky podal návrh, aby minister hospodárstva SR, Tomáš Malatinský  (Smer-SD) podal poslancom národnej rady správu a vysvetlil všetky tieto nezrovnalosti a vážne podozrenia ohladom spoločnosti Grandwood holding, s.r.o.. 83 kolesíkov (poslanci vládnej strany Smer-SD) však túto moju snahu zablokovalo.

Trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu subvenčného podvodu

Dnes som na úrade Špeciálnej prokuratúry podal trestné oznámenie pre podozrenie z páchania trestného činu subvenčného podvodu. Kto vyláka od iného dotáciu, subvenciu, príspevok alebo iné plnenie zo štátneho rozpočtu, ktorých poskytnutie alebo použitie je podľa všeobecne záväzného právneho predpisu viazané na podmienky, ktoré nespĺňa, a to tým, že ho uvedie do omylu v otázke ich splnenia, podľa trestného zákona spácha subvenčný podvod.

O rozkrádaní verejných zdrojov vládnucou stranou Smer-SD budeme informovať verejnosť prostredníctvom médií

Robert Fico a Tomáš Malatinský, naši Smeráci (Smer-SD), bojovníci proti kríze. Ako nám teraz môžu znieť reči Roberta Fica, že z krízy sa treba preinvestovať. Svoju slávu v bielych košeliach pred kamerami na Východnom Slovensku si už užili. Namiesto toho, aby sa pred tie kamery postavili znova, aby si chlapsky priznali, že celú v úvodzovkách pomoc Vranovčanom spackali a idú to dať celé urýchlene do poriadku, zahájili bobríka mlčania. Ono to totiž môže byť celé inak. Všetky tie vyššie uvedené prepojenia, všetky pozície v tomto škandále vyvolajú naozaj oprávnené podozrenie, že bol odhalený pripravený drevený tunel s viacerými východmi vedúcimi k Smeru. Nie taký ako ten pamätný 800 metrový medzi Vyšným Nemeckým a Užhorodom, cez ktorý pašovali pašeráci cigarety, ale taký, v ktorom sa chodí v bielych košeliach, jednoducho Smerácky. Tomuto škandálu vládnej strany Smer sa budeme venovať aj naďalej a o ďalších krokoch budeme prostredníctvom médií informovať verejnosť.

Otázky a odpovede k téme “Strana Smer-SD blokuje prešetrenie Grandwood holding, s.r.o.”

Faktická pripomienka: Ja by som k uvedeným faktom o strane Smer a Grandwood holding, s.r.o ešte pridal jeden dôležitý a to, že záväzok mesta Vranov nad Topľou, konkrétne predkupné právo spoločnosti Grandwood na odkúpenie celého pozemku v rozlohe takmer 80 tisíc metrov štvorcových za jedno euro, považujeme za ďalšiu formu investičnej pomoci a očakávame, že Najvyšší kontrolný úrad sa touto skutočnosťou bude tiež zaoberať. Zároveň je pre mňa prekvapením, že po zverejnení faktov o predpokladaných odberateľoch poradcovia ministra hospodárstva, ktorí sa venujú investičným stimulom na Ministerstve hospodárstva SR, nezastavili predloženie tohto materiálu na rokovanie vlády.

Richard Sulík: Dámy a páni, počuli ste, aký je toto tunel, ako očividne sa tu ide kradnúť. Takéto tunelovanie verejných zdrojov bolo za našej vlády nemysliteľné a teraz sa opäť rozmáha. Priamo zodpovedný za tento stav je Robert Fico. Robert Fico, ktorý síce dokáže v červenom plášti podpisovať zmluvy, urobiť tisíc klikov a ktorý dokáže sa producírovať v Modrom z neba, ale nemá najmenšiu snahu obmedziť takéto tunelovanie, ktoré sa rozmáha počas jeho vlády. Žiadosť o investičný stimul spoločnosti Grandwood putuje na rokovanie vlády a vyzývame Roberta Fica, aby táto žiadosť nebola schválená, aby on osobne takúto nehoráznu žiadosť o investičné stimuly neschválil. Veľmi pekne Vám ďakujeme.

Otázka – Tlačová agentúra Slovenskej republiky: Chcel by som sa spýtať, to trestné oznámenie ste kvalifikovali, tú podstatu a teda voči komu, proti komu by malo smerovať?

Ľubomír Galko: Vzhľadom k tomu, že tých skutočností, ktoré sme aj popísali je pomerne rozmanité množstvo, takisto je veľmi veľa prepojení. Trestné oznámenie je na neznámeho páchateľa a kópiu tohto trestného oznámenie Vám kolegyňa po skončení tlačovej besedy rozdá, ono je pomerne dosť podrobne popísané, takže budete môcť aj odtiaľ ešte čerpať.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.