Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Štátny rozpočet 2013 | Rozpočet strany Smer-SD poškodí slovenskú ekonomiku a ľudí

Richard Sulík: Dnes bude schválený štátny rozpočet 2013, ktorý je postavený na vode. Poprosil by som môjho kolegu Jozefa Kollára, aby k štátnemu rozpočtu povedal pár slov.

Jozef Kollár: O malú chvíľu budeme svedkami toho, že vládna väčšina socialistickej strany Smer-SD pravdepodobne…

… všetkými hlasmi 83 poslancov schváli návrh štátneho rozpočtu na rok 2013. Rovnako aj návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2013 až 2015 v podobe, v akej bol predložený. Musím konštatovať, že štátny rozpočet, ktorý bude teraz schválený, nezmierni dopady ekonomickej krízy na slovenskú ekonomiku a na ľudí na Slovensku. Naopak, dopady tejto krízy výrazne, výrazne prehĺbi.

Je to štátny rozpočet, ktorý sa navyše jedným jediným pozmeňujúcim návrhom predsedu rozpočtového výboru, pána Duchoňa zo strany Smer, korigoval alebo upravoval. Spôsob korekcie tohto návrhu rozpočtu na budúci rok je jasným dôkazom demonštrácie politickej sily vládnej strany Smer.

V tomto pozmeňujúcom návrhu, ktorý bude tiež s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou, o malú chvíľu schválený, vládna strana Smer len konštatuje, že dôjde k výpadku daňových príjmov na budúci rok vo výške 260 miliónov eur. Na strane druhej, nedôjde k žiadnej korekcii výdavkovej strany. Naopak, dôjde k rozpusteniu rozpočtovej rezervy, ktorá bola v pôvodnom návrhu rozpočtu na budúci rok pripravená.

Socialistický experiment premiéra Roberta Fica na Slovensku a ľuďoch

Chcem konštatovať, že je to jasný socialistický experiment, ktorý ide premiér Robert Fico so Slovenskom urobiť.

Premiéra Roberta Fica sme vyzývali opakovane na viacerých tlačových konferenciách, ktoré predchádzali dnešnému hlasovaniu o statnom rozpočte 2013. Roberta Fica sme vyzývali k tomu, aby zastavil socialistické experimenty, ktoré v konečnom dôsledku postihnú úplne všetkých ľudí na Slovensku.

Je pravdou, že socializmus ešte žiadnu krajinu na svete nepriviedol k prosperite a nebude tak tomu ani v nasledujúcom roku a do konca volebného obdobia, do roku 2016 v prípade Slovenska.

Strana Smer ide povyšovať socialistickú ideológiu nad ekonomické zákony

Takže je najvyšší čas tieto socialistické experimenty zastaviť a akceptovať radšej prirodzené ekonomické zákony, skláňať sa pred týmito ekonomickými zákonmi a nepovyšovať ideológiu nad ekonomické zákony, pretože toto sa kruto vypomstí nielen celej krajine, ale naozaj všetkým občanom Slovenska. Chcem na záver povedať, že rozpočet, ktorý bude o malú chvíľu schválený, jasne dokumentuje reformnú prázdnotu socialistickej strany Smer. Ďakujem pekne.

*****

Schválený štátny rozpočet 2013 dokazuje, že Smer nevie čo ďalej so Slovenskom

Richard Sulík: Počuli ste strana Smer ide schváliť socialistický rozpočet, ktorý je postavený na vode. My zo strany Sloboda a solidarita, najmä teda tí, čo sme ekonómovia a vidíme do toho hlbšie, vravíme, že čísla v rozpočte sú nereálne, takto ten rozpočet fungovať nebude. Čo je ale omnoho horšie, to je práve, ako Jozef Kollár spomenul, tá reformná prázdnota. Strana Smer nemá predstavu, čo ďalej so Slovenskom, ako riadiť náš štát tak, aby sa zvyšovala životná úroveň ľudí. Tu by som si dovolil povedať preto, lebo častejšie nám bolo vyčítané, že veď ani my nevieme ako ďalej, tak si myslím, že predsa len vieme.

Štátny rozpočet 2013 by mal zohľadňovať trendy – strana Smer-SD ani nevie ktoré

Strana Smer-SD, ktorá vládne, musí zohľadniť niektoré trendy, ktorým sa jednoducho nebude dať vyhnúť, ktoré budú tak, či tak.

  1. Je to po prvé, výrazná zmena demografie obyvateľstva. Budeme mať stále viac dôchodcov, stále menej pracujúcich. Toto je holý fakt. O to je väčšia škoda, že súdruhovia zo Smeru zrušili 2. pilier.
  2. Po druhé, rómska populácia sa bude rozrastať. Tu teda čakáme na riešenie, ktoré predloží strana Smer spolu s ich koaličným partnerom Igorom Matovičom, aby mohla začať odborná diskusia. My sme riešenia predložili.
  3. Po tretie, bude silnieť vplyv Európskej únie. Toto je holý fakt, ktorý treba takto brať. O to dôležitejšie je, aby slovenské záujmy boli v Bruseli náležite zastupované. Nielen v oblasti priamych platieb, ktoré platíme všade, ale napríklad aj v oblasti poľnohospodárstva, kde môže prísť najbližších sedem rokov k likvidácii slovenského poľnohospodárstva.
  4. Ďalej treba rátať s tým, že eurokríza, kríza eura bude naďalej pokračovať. Krajiny, ktoré sú v problémoch dnes, budú v problémoch i o pár rokov. Toto je jednoducho fakt. Treba rátať s tým, že na Slovensko budú chodiť na základe zmlúv o eurovale, nové a nové platby a respektíve nové a nové vystavovanie záruk.
  5. No a treba rátať s tým, že konkurencia okolitých krajín bude narastať. Tu je obzvlášť veľká škoda, že strana Smer sa v duchu svojej ideológie rozhodla zrušiť rovnú daň, lebo to bola jednou z konkurenčných výhod, zatiaľ čo iné krajiny rovnú daň po vzore Slovenska skopírovali, my ju ideme rušiť a navyše ešte ideme zdvíhať sadzby.

Toto sú trendy, ktoré jednoducho treba zohľadniť, pri ktorých vychádzať je nevyhnutné.

A teraz otázka, čo ďalej so Slovenskom?

Vravíme na to, aby sa zvýšila životná úroveň obyvateľstva, lebo to pokladáme za jeden z hlavných cieľov. Je nutné zvýšiť počet pracovných miest, respektíve znížiť nezamestnanosť a to ide len tak, keď sa zlepší podnikateľské prostredie, nijak inak. Toto bohužiaľ súdruhovia zo Smeru nie sú schopní pochopiť.

Predložený štátny rozpočet stranou Smer na rok 2013 je ako tápanie v tme

Treba zabezpečiť základnú mieru solidarity a to poriadne, jednoduchým systémom, bez rozbujneného sociálneho štátu. Nie že by sme ľuďom nechceli dožičiť, ale preto, lebo naša spoločnosť nebude mať na to, aby ufinancovala štedrý a zle nastavený sociálny štát.

Tu sme už dávnejšie predložili projekt, ktorý sa volá Odvodový bonus. Tu ma mrzí, že strana Smer ako prišla do vlády, zrušila odvodovú reformu.

Treba riešiť rómsku problematiku, to som už spomenul, treba sa stať sebavedomým členom Európskej únie, to znamená, zastupovať a hájiť záujmy Slovenska a potrebujeme takisto štíhly, efektívny a vyrovnane hospodáriaci štát.

Toto sú hlavné body, ktorými by sa Slovensko malo uberať a bohužiaľ, musíme konštatovať, že predložený štátny rozpočet, ktorý teda zíva tou reformnou prázdnotou, tieto body vôbec, ale ani žiadne iné, nezohľadňuje. Predložený štátny rozpočet stranou Smer na rok 2013 je takto také tápanie v tme a prešľapovanie na mieste. Veľmi pekne ďakujem.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.