Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Štátny rozpočet - socialistický experiment vlády SMER-SD
Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Štátny rozpočet – socialistický experiment SMER-SD | Fico a Kažimír naviedli Slovensko na Grécku cestu

Ak logicky pripustime, že štátny rozpočet je koncentrovaným vyjadrením hospodárskej politiky vlády, tak predložený štátny rozpočet strany Smer-SD na cele s Robertom Ficom a ministrom financií Petrom Kažimírom práve naviedlo Slovensko a ich občanov nevynímajúc svojich vlastných voličov, na grécku cestu. Svojou hospodárskou politikou nám Robert Fico …

… a minister financií Peter Kažimír ide navýšiť v nasledujúcich troch rokoch hrubý verejný dlh Slovenskej republiky o 16,5 miliardy eur, čo je nárast o viac ako polovicu. To znamená, že v rokoch 2013 až 2015 porastie dlh Slovenska rýchlejšie, ako sme boli toho svedkami v tých najbujarejších časoch v Grécku.

Slovensko však okrem rekordného nárastu verejného dlhu a nárastu Fico uradníkov čaká ročný pokles nových pracovných miest zo 46 000 na 1 300. To je spôsob, ako vyzerá boj Fica a vládnucej strany Smer-SD s nezamestnanosťou na Slovensku.

Navyše odborná úroveň Róberta Fica a ekonómov strany SMER-SD alebo zavádzajúce konštatovania ministra financií Petra Kažimíra najlepšie vyjadruje hodnotiaca správa rady pre rozpočtovú zodpovednosť prirovnávajúcu úsilie ozdravovania verejných financií medzi bývalou a súčasnou vládou.

Otázkou ostáva, či ide o socialistický experiment vlády SMER-SD alebo o nieco viac.

Pretože naordinovane negatívne opatrenia Slovenskej ekonomike stranou Smer-SD, Róbertom Ficom a ministrom financíi Petrom Kažimírom nielenže môžu výrazne poškodiť Slovensku ekonomiku, ktorú už začali poškodzovať, ale svojou rýchlosťou a rozsahom sa to začína nakláňať k úmyselnému zadlžovaniu a rozvracaniu domácich verejných financií.

*****

Richard Sulík: Strana SMER-SD povýšila socialistickú ideológiu na odbornosť

Štátny rozpočet je vždy koncentrovaný vyjadrením hospodárskej politiky vlády. Tento rozpočet je rozpočtom socialistickej vlády. Socialistickú ideológiu SMER povýšil na odbornosť. Socializmus ešte žiadnu krajinu na svete nepriviedol k prosperite.

Rád by som poukázal na príklade ako je Severná a Južná Kórea alebo Západné a Východné Nemecko, kde v podstate z rovnakých východzích podmienok sa behom niekoľkých desiatok rokov dostavili úplne odlišné situácie.

Strana Smer môže výrazne poškodiť slovenskú ekonomiku

Socialisti (Smer-SD) svoj rozpočet vysvetľujú tak, že je kríza, že slovenská ekonomika je závislá od zahraničného dopytu, na ktorý nemáme vplyv. To je síce pravda, ale o to viac platí, že je veľkou chybou robiť kroky, ktoré ešte viac zhoršia podnikateľské prostredie a ktoré znížia konkurenciu schopnosť Slovenska, ktoré znížia pružnosť trhu práce a ktoré zo Slovenska urobia najhoršie miesto na podnikanie, minimálne v regióne Veštín.

Musíme tiež zohľadniť, že niektoré efekty, niektoré dynamické negatívne efekty sú veľmi ťažko predvídateľné.

Zvyšovanie daňových sadzieb Peterom Kažimírom (Smer-SD) viac peňazí do rozpočtu neprinesie

Po prvé, zvýšenie daňových sadzieb nemusí priniesť do rozpočtu viac daní v absolútnom objeme, ja osobne som presvedčený o tom, že tých 455 miliónov, ktoré si minister financií Peter Kažimír (Smer) naplánoval ako vyšší prínos daní, ktoré neskôr revidoval na nejakých 370, že toto číslo jednoducho splnené nebude.

No a druhý negatívny dynamický efekt, to je ten, to je tá negatívna kombinácia jednotlivých dopadov, to je ten smrteľný kokteil SMERu. Máme socialistický Zákonník práce, máme vyššie dane, máme vyššie poplatky, máme registračnú daň, koncesionárske poplatky boli opäť zavedené a tak ďalej. Každé jedno z tých opatrení by Slovenská ekonomika zrejme uniesla, ale v kombinácii môžu nastať tak silné negatívne synergické efekty, že Slovenská ekonomika môže byť výrazne poškodená.

Róbert Fico a jeho klamlivý hospodársky rast Slovenska

Takisto hospodársky rast, ktorým sa Robert Fico oháňa, to je zrejme jediné číslo, ktoré môže vytiahnuť, že Slovensko teda bude mať najvyšší hospodársky rast, druhý najvyšší, ďakujem pekne. Po druhé, najvyšší rast v Eurozóne, no je to veľmi klamlivé, treba sa pozrieť trochu aj na pozadie. Po prvé, hovoríme o najchudobnejšej ekonomike celej Eurozóny, to znamená z veľmi nízkej úrovne zdvihnúť ekonomiku povedzme o 2 percenta, je ďaleko ľahšie ako z veľmi vysokej úrovni. Po druhé, ekonomický rast v jednom roku nikdy nejde na vrub opatrení v tom roku, ale je tam vždy nejaká zotrvačnosť.

Naordinované negatívne opatrenia slovenskej ekonomiky Kažimírom a Ficom

To, že Slovensko zaznamená budúci rok ešte ekonomický rast, to môže byť, ale máme veľké obavy pre rok 2014, lebo aj tam platí, že tie opatrenia, dokým sa prejavia, majú nejakú zotrvačnosť a tie negatívne opatrenia, ktoré Robert Fico a Peter Kažimír naordinovali slovenskej ekonomike a ktoré budú platné v plnom rozsahu od 1. januára 2013 sa prejavia až v ďalšom roku, až v roku 2014 a tu vidíme veľmi nepekné vyhliadky pre Slovensko.

Slovensko čaká rekordný nárast verejného dlhu a Fico úradníkov

No a do tretice, hospodársky rast na úrovni 2% je nízky na to, aby reálne vytváral pracovné miesta. Jediný, kto na Slovensku vytvára pracovné miesta, je štát, to znamená, opäť nám stúpne počet úradníkov, avšak nestúpne počet ľudí zamestnaných v súkromnom sektore. Len tí úradníci sú platení z našich daní,  respektíve v tomto prípade už ani len to, preto lebo štát sa zadlžuje a čaká nás rekordný nárast verejného dlhu a k tomu by som poprosil viac Jozefa Kollára.

*****

Jozef Kollár: Ako vyzerá boj Roberta Fica a strany Smer-SD s nezamestnanosťou na Slovensku

Ja by som chcel na úvod skonštatovať, že poznáme veľakrát opakovanú vetu Roberta Fica o tom ako ide bojovať s nezamestnanosťou. No socialistická vláda strany SMER-SD si na rok 2013 do rozpočtu napísala úplne rovnakú mieru nezamestnanosti, aká bude na konci tohto roka, čiže s mierou nezamestnanosti sa neudeje na Slovensku medziročne absolútne nič.

Zo 46 tisíc nových pracovných miest na 1 300

Tu je opäť dobre pripomenúť, že v roku 2011 bolo na Slovensku vytvorených viac ako 46 tisíc nových pracovných miest, v tomto roku to už bude menej ako 4 000, čiže menej ako desatina a na budúci rok, dobre počúvajte sa má vytvoriť v Slovenskej ekonomike 1 300 nových pracovných miest a preto niet divu, že s nezamestnanosťou sa neudeje, ako som povedal, takmer nič.

Sociálne experimenty Fica a Kažimíra na slovenských ľuďoch

A k tomuto konštatovaniu ešte zohľadníme fakt, že medziročne dôjde k zmrazeniu reálnych miest na Slovensku, tak potom je holou pravdou, nespochybniteľnou pravdou, že ľudia na Slovensku doplatia na tieto sociálne experimenty vyššou mierou ako to bolo pri zvýšení dane z pridanej hodnoty o jeden percentuálny bod. Iste si všetci dobre pamätáte, že Robert Fico konštatoval v médiách, konkrétne v Slovenskej televíznej relácii povedal, že ak sa zdvihne DPH o jeden percentuálny bod, tak že koncová cena pre spotrebiteľa sa zvýši o 4, možno 5% a citujem Fico hovorí, lebo sa dvihne o jeden percentuálny bod cena múky, cena energie a potom ten rožok na konci bude drahší o viac ako 4, možno 5%. Čiže tu sa opäť demaskoval SMER-SD a nie len ideológovia strany SMER-SD, ale aj ekonómovia SMERu, že nevedia ani počítať DPH.

*****

Richard Sulík: Odborná úroveň Roberta Fica a ekonómov strany SMER-SD o DPH

Dovolil by som si ešte raz objasniť ponímanie percenta, chápanie percenta Roberta Fica a “vynikajúcich” ekonómov strany Smer-SD je teda také, že keď stúpne DPH o 1%, je to 1% na múke, 1% na droždí, 1% na vode a ten rožok bude drahší o 5%. A ja teda to chápem, keď povedzme rozmýšľa nad rozpočtom pre najbližšiu diaľnicu a tam teda 10%  musí dostať henten, 10% musí dostať takýto kamarát, 10% henten sponzor, no tak dokopy to v tom prípade sa sčítava, ale v prípade DPH určite nie a je to naozaj veľmi nízka odborná úroveň, keď sa takto o DPH Robert Fico vyjadruje.

*****

Jozef Kollár: Obyvatelia Slovenska doplatia výrazne viacej ako len na zvýšenie DPH o jeden percentuálny bod

Tým, že medziročne dôjde k zmrazeniu reálnych miezd, to znamená nárast nominálnej mzdy, mínus miera inflácie, reálne mzdy sa nezmenia medziročne, na toto doplatia obyvatelia Slovenska výrazne viacej ako na zvýšenie DPH o jeden percentuálny bod. Už treba konečne demaskovať tvrdenia Roberta Fica o tom, že my v SMERe nebudeme hyeny ako pravicová vláda a nepôjdeme cestou zvyšovania DPH.

Minister financií Peter Kažimír nemá pre Slovensko “žiadne” ekonomické priority!

Dovoľte mi, aby som ďalej skonštatoval, že rozpočet v každej krajine je  nejakým skoncentrovaným výrazom ekonomickej politiky vlády, ale náš rozpočet na rok 2013 hovorí o tom, že vláda nemá žiadnu ekonomickú politiku, včera keď zasadol výbor pre financie a rozpočet v parlamente, som sa opýtal ministra financií Petra Kažimíra, ale priority, aké ekonomické priority dal do rozpočtu pre rok 2013 a odpoveď bola, citujem: Žiadne! Našou prioritou na budúci rok je udržať hlavu nad vodou. Toľko citát a odkaz ministra financií Petra Kažimíra Slovenskej republiky pre jeho občanov.

Hodnotiaca správa rady pre rozpočtovú zodpovednosť – konštatovanie

Ak sa pozrieme teraz na skutočné konsolidačné úsilie bývalej a súčasnej vlády, tak nie my konštatujeme, ale hodnotiaca správa rady pre rozpočtovú zodpovednosť konštatuje, že skutočné konsolidačné úsilie bývalej vlády bolo v úrovni 3,3 percenta HDP.

Konsolidačné úsilie tejto vlády je menej ako polovičné, takmer tretinové a je na úrovni 1,3% HDP. Toto konštatuje hodnotiaca správa rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Tak takýto je približne rozdiel v prístupe, k ozdravovaniu verejných financií medzi bývalou a súčasnou vládou.

Prosím dovoľte pár poznámok k tomu, čo hovorí Richard.

Hrubý verejný dlh Slovenskej republiky na konci roku 2015

V absolútnom vyjadrení hrubý verejný dlh Slovenskej republiky nenarastie z 29,9 miliardy eur, to je k 1.1.2012 na 46,4 miliardy eur – takýto by mala mať Slovenská republika hrubý verejný dlh na konci roku 2015.

Tento vývoj je skutočne alarmujúci, pretože nemecká kancelárka prirodzene nás bude potľapkávať po ramene, akí sme dobrí, lebo posielame peniaze do Grécka, do Írska, do Portugalska na záchranu španielskych súkromných bánk.

Vláda SMERu rozvracia domáce verejné financie

Ale súčasne platí, že socialistická vláda SMERu rozvracia domáce verejné financie. Ide o nárast verejného dlhu Slovenskej republiky počas troch rokov o 16,5 miliardy eur, to je nárast o viac ako polovicu a chcem povedať, že v tomto vlastne dobehne tých eurovalových nadšencov a tento krát nielen zo SMERu, ale aj našich bývalých koaličných partnerov stredopravých strán.

Vydali sme sa na zlú grécku cestu a je to jasný dôkaz toho, že dochádza ako som hovoril k rozvracaniu verejných financií a k historicky najvyššiemu nárastu verejného dlhu Slovenskej republiky. Za tri roky o viac ako polovicu.

Toto konštatovanie je o to smutnejšie, že sa Slovensko dostane v roku 2015 do dlhového útesu, presne tak ako teraz o tom počúvate, v prípade Spojených štátov amerických, ktorí do konca roka na kraji pádu do tej dlhovej pasce, sa ocitnú.

Zavádzajúce konštatovanie ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD)

Dovoľte mi ešte okomentovať jedno konštatovanie ministra financií Petra Kažimíra, ktorý sa obhajuje tým, že Slovenská republika pred pár dňami umiestnila na trhu dlhopisy Slovenskej republiky pri historicky najnižšej úrokovej sadzbe, niekde okolo 3,4 percenta.

Tu treba povedať, že áno, je to pravda a táto skutočnosť v princípe teší aj nás, pretože nám to výrazne môže znížiť náklady na obsluhu verejného dlhu, ale súčasne treba povedať, že to nie je tak ako konštatuje minister financií Peter Kažimír, že je to zásluhou vlády SMERu, lebo Slovensko má konečne stabilnú vládu.

Skutočné dôvody pre historicky najnižšiu úrokovú mieru na dlhopisy Slovenskej republiky

Veď keď sa pozrieme na uplynulé mesiace, nikto v Slovenskej republike nezvýšil rating krajiny, to znamená, nič sa neudialo s kvalitou spravovania verejných financií na Slovensku. A pokiaľ platí, že nominálne sme dosiahli historicky najnižšiu úrokovú mieru na naše dlhopisy spomínaných 3,4 percenta, tak je to predovšetkým z dvoch dôvodov:

  1. Európska centrálna banka natlačila do obehu ak si spomínate dva krát 500 miliárd eur, ktoré dala na tri roky pri úrokovej miere 1% komerčným bankám. Stalo sa však to, že komerčné banky tieto peniaze nepreliali do reálnej ekonomiky, neinvestovali ich do korporatívnych úverov, teda do úverov pre podnikovú sféru, ale veľkú časť týchto peňazí vložili naspäť do Európskej centrálnej banky (ECB) a potom prirodzene investovali do štátnych dlhopisov krajín Eurozóny
  2. Pri tak volatilných  nestabilných finančných trhoch, aké sú v súčasnosti alebo ostatné tri roky, platí, že investori ani nemajú na trhu nejakú inú alternatívu ako bezpečne zhodnocovať svoje investície, no a preto investujú do štátnych dlhopisov pri tak nízkych úrokových sadzbách. Dokonca viete veľmi dobre, že Spolková republika Nemecko umiestnila na trhu svoje dlhopisy ani nie pri nízkych úrokových sadzbách, ale pri zápornej úrokovej sadzbe. To znamená, že investori budú ešte platiť Nemecku za to, že si mohli kúpiť nemecké dlhopisy, teda dosiahli negatívnu alebo zápornú úrokovú sadzbu.

Rozpočet verejných financií – socialistický experiment vlády SMER-SD

Ak si zhodnotíme všetky riziká s ktorými bude pracovať rozpočet verejných financií na budúci rok na Slovensku, tak konštatujeme, že pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou bude nútená socialistická vláda SMERu v budúcom roku prijať ďalší, či dodatočný balík konsolidačných opatrení, ktoré dnes ešte nie sú zatiaľ nikomu známe.

Teda konštatujem, že takýmto rozpočtom socialistická vláda SMERu nezvyšuje konkurencieschopnosť krajiny, nezvyšuje flexibilitu trhu práce a nerobí zo Slovenska lepšie miesto na podnikanie, ale tak ako konštatoval pred chvíľou Richard, robí zo seba najhoršie miesto na podnikanie, minimálne v regióne Višegrádskej štvorky a ide konsolidovať verejné financie ako som už hovoril v skutočnom tempe konsolidácie v úrovni 1,3 percenta HDP.

Strana Smer-SD na čele s Ficom a Kažimírom naviedla Slovensko na Grécku cestu

Takže sa nám nekoná žiaden zázrak v podaní socialistickej vlády a preto dovoľte, aby sme vyzvali premiéra Roberta Fica, aby prestal so socialistickými experimentmi, aby prestal viesť krajinu gréckou cestou. Hovoríme o historicky najvyššom náraste verejného dlhu, od vzniku samostatného Slovenska a bohužiaľ ani nás to neteší, ale musíme konštatovať, že v rokoch 2013 až 2015 porastie dlh Slovenska rýchlejšie ako sme boli toho svedkami v tých najbujarejších časoch v Grécku.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.