Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Štrajk učiteľov | Premiér Robert Fico sa skrýva pred uciteľmi
Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Štrajk učiteľov | Premiér Róbert Fico sa skrýva pred štrajkujúcimi učiteľmi

Štrajk učitelov 2012 | Róbert Fico nasľuboval pre voľbami hory doly, ale teraz, keď dôjde k problémom, keď vstúpia učitelia do otvoreného štrajku, aby tým vyjadrili svoju dlhodobú nespokojnosť v školsve a žiadajú navýšenie prostriedkov na mzdy, tak Róberta Fica nikde nenajdete. Namiesto riešenia vyrokovať taký výsledok, s ktorým budú obe strany spokojné, Fico …

… radšej strká hlavu do piesku. Preto vyzývame Róberta Fica, aby sa prestal skrývať pred štrajkom učitelov a začal riešiť primerané odmeňovanie učiteľov.

*****

Učitelia zahájili štrajk, aby vyjadrili nespokojnosť so stavom nad školstvom

Martin Poliačik: Máme tu dnes situáciu, štrajk učiteľov, keď učitelia vyšli do otvoreného štrajku a vyjadrili tým dlhodobú nespokojnosť so stavom nad školstvom. Naša vláda už pred rokom schválila navýšenie prostriedkov na mzdy učiteľov v priemere o 5,7% a urobila to napriek tomu, že platy vo verejnej správe klesajú. Navýšenie prostriedkov na mzdy učiteľov sme neurobili kvôli tomu, že učitelia vtedy hrozili štrajkom. Urobili sme to ako opatrenie, ktorým sme chceli ukázať, že si vážime prácu učiteľov a oceňujeme ich pozíciu v spoločnosti. A sme si vedomí toho, že budúcnosť spoločnosti je hlavne  v ich rukách.  To ale nemusí byť všetko. Existujú cesty, ako platové podmienky učiteľov naďalej zlepšovať. A aj keď ideálne by bolo, navýšiť kapitolu Ministerstva školstva aj v jeho samotnom rozpočte sú stále rezervy.

Ministerstvo školstva má možnosť, ako ušetriť peniaze na zvýšenie platov učiteľov

Ministerstvo školstva má množstvo priamo riadených organizácii, ktorých činnosť by sa dala zefektívniť a dali by sa ušetriť nejaké peniaze. Takisto presmerovaním a zefektívnením už súčasných tokov a zbytočnej administrácie spojenej s nimi, by sa tiež peniaze ušetriť dali a v samotnej kapitole Ministerstva školstva by bolo možné nájsť peniaze, ktoré by potom mohli slúžiť na platy učiteľov.

Pán minister však namiesto toho likviduje mimoškolskú činnosť a likviduje Centrá voľného času a v strednom odbornom vzdelávaní vracia Slovensko naspäť do sedemdesiatych rokov minulého storočia.

A kde je pán premiér Róbert Fico, keď treba rieši´t problémy, štrajk učitelov?

Pán premiér Róbert Fico opäť potvrdzuje, že sľubov dokáže dať neskutočne veľa, ale v momente, keď stojí tvárou v tvár reálnemu problému, štrajku učiteľov, ktorý má riešiť, tak len zbabelo strčí hlavu do piesku.

*****

Zmeny Ficovej vlády pri zvyšovaní daní a odvodov zasiahnu prakticky všetkých

Jozef Mihál: Už som v parlamente niekoľkokrát uvádzal príklad pani Zdenky, učiteľky, s ktorou som sa rozprával počas dňa otvorených dverí a pani učiteľka Zdenka je bohužiaľ príkladom toho, že nielen tí, takzvane bohatí, nie len tých 12% najlepšie zarábajúcich ľudí na Slovensku, bude mať vyššie dane a odvody. Ale pani Zdenka ako učiteľka, ktorá učí na základnej škole za 600 euro hrubého, je dôkazom toho, že zásahy Ficovej vlády pri zvyšovaní daní a odvodov zasiahnu prakticky všetkých. Aj tých, ktorí zarábajú pomaly len niečo viac ako minimálne mzdy.

Miesto toho, aby Ficova vláda, vlada Smeru učiteľom pridala, mnohým ešte aj zoberie

Napríklad preto, lebo ak si privyrábajú po večeroch napríklad ako vedúci krúžkov Centra voľného času, zarábajú si tak na dohodu, aby si zlepšili svoje finančné postavenie, priniesli nejaké to euro naviac do rodiny, tak po novom budú musieť platiť z týchto svojich vedľajších zárobkov odvody. To im zníži čistý príjem. Nedostanú ani oni, hoci zarába pani učiteľka Zdenka len 600 eur mesačne hrubého. Nie je to žiadna boháčka, nie je žiadna milionárka. Nedostane daňový bonus na svoje dieťa, ktoré študuje na vysokej škole, pretože sa pán Fico rozhodol, že na devätnásťročné dieťa a staršie, sa už nebude poskytovať daňový bonus, aby sa takto ušetrilo.

Ficova vláda nevie šetriť na sebe, ale bude šetriť na deťoch, na vysokoškolákoch

Samozrejme keď sa na to pozrieme z pohľadu takého Centra voľného času, ktoré bude mať tak či tak existenčné problémy z týkajúcej sa zmeny príslušného zákona. Tak tie Centrá voľného času budú musieť zohnať zo svojich slabých rozpočtov, ktoré budú ešte horšie, ďalšie peniaze na platenie odvodov za tých vedúcich krúžkov na dohody, čím sa zvýšia ich náklady o 35%. Obávam sa, že po takýchto zásahoch, po takýchto Ficovych ranách istoty, mnohé Centrá voľného času neprežijú a naše deti namiesto venovania sa krúžkom, športovej činnosti, vzdelávacím aktivitám sa budú potulovať po uliciach.

Richard Sulík: Vyzývame Róberta Fica, aby sa prestal skrývať pred štrajkom učitelov

Dámy a páni, počuli sme to, keď je reálny problém, tak Róbert Fico strká hlavu do piesku. Považujeme za nehoráznosť, že nerokuje so zástupcami učiteľov a nesnaží sa nájsť riešenie. Preto vyzývame Róberta Fica, aby sa prestal skrývať pred štrajkom učitelov, aby sa postavil zoči voči problému a začal riešiť primerané odmeňovanie učiteľov. Počuli sme, že nejaké prostriedky v rozpočte sa nachádzajú, na druhej strane stoja požiadavky učiteľov. Toto je typická situácia, kde sa dá bez problémov vyrokovať taký výsledok, s ktorým budú obe strany spokojné. Róbert Fico nasľuboval hory doly, ale keď došlo, keď dôjde k problému, strká hlavu do piesku. Veľmi pekne ďakujem.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.