Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
SaS podporuje slovenských poľnohospodárov a potravinárov
Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Strana SaS podporuje protestné požiadavky slovenských poľnohospodárov a potravinárov

Sulík: Ešte nikdy v novodobej histórii nebili slovenskí poľnohospodári a potravinári tak na poplach ako v týchto dňoch. Už niekoľko týždňov strana Sloboda a Solidarita vyzýva ministra pôdohospodárstva SR Ľubomíra Jahnátka, aby konečne začal konať, preto, lebo teraz je to obdobie, kedy sa dá niečo pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov vyjednať.

O pár týždňoch, či mesiacov už môže byť neskoro. Naposledy sme vyzvali ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomíra Jahnátka minulý týždeň, aby prestal naháňať potkany po obchodoch, aby sa venoval dôležitejším veciam. Jeho reakcia na to bola bohužiaľ smiešna. Táto situácia je už dnes neúnosná. Predtým ako vás bude môj kolega Ľubo Galko informovať o podrobnostiach, dovoľte mi prosím vás vyhlásiť, že strana Sloboda a Solidarita podporuje protest poľnohospodárov.

*****

Protestný pochod slovenských poľnohospodárov a potravinárov voči diskriminačnej politike EÚ

Ľubomír Galko: Áno, dámy a páni, dnes sme boli svedkami protestného pochodu slovenských poľnohospodárov a potravinárov voči diskriminačnej a nespravodlivej politike Európskej únie. V snahe upozorniť na postupnú likvidáciu slovenských poľnohospodárov a potravinárov, po prvý krát vyšli do ulíc. A je potrebné dodať, že úplne oprávnene.

Protest nespôsobila len Európska únia, leví podiel na tejto situácii má dnešná reprezentácia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na čele s ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom, ktorý dlhodobo nekoná.

Minister pôdohospodárstva Jahnátek a strana Smer-SD nekoná prakticky odo dňa, kedy na jar tohto roku dostala dôveru voličov.

Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek dodnes nepredstavil v Bruseli svoju pozíciu k reforme spoločnej poľnohospodárskej politiky

Slovenská republika (minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek) sa nezúčastnila dôležitého júnového zasadnutia výborov medziparlamentného zasadnutia v Bruseli. Nepredstavili sme dodnes žiadnu oficiálnu pozíciu k reforme spoločnej poľnohospodárskej politiky. Nepripojili sme sa k žiadnej spoločnej iniciatíve s inými krajinami.

Nulová aktivita ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka a strany Smer-SD.

21 krajín Európskej únie má vyššie priame platby pre poľnohospodárov ako Slovensko. Aj mnohí noví členovia – Maďarsko, Česko, Poľsko, Bulharsko, Slovinsko, aj Rumunsko majú vyššie platby ako my. Ako potom môžu byť slovenskí poľnohospodári konkurencieschopní na otvorenom európskom trhu?

Strana SaS podporuje protestne požiadavky slovenských poľnohospodárov a potravinárov

Z tohto miesta vyhlasujeme, že strana Sloboda a Solidarita podporuje všetky oprávnené požiadavky slovenských poľnohospodárov a potravinárov prednesených na dnešnom proteste. Slovenskí poľnohospodári a potravinári nechcú totiž žiadne zvýhodnenie, chcú len spravodlivosť.

Chcú plnenie sľubov a záväzkov, ktoré nám boli dané zo strany Európskej únie pri našom vstupe do únie. Nechcú nič iné, len rovný prístup.

Slovenskí poľnohospodári a potravinári očakávajú jasný a nekompromisný postoj a nie doterajší bojazlivý a servilný prístup našich predstaviteľov vrátane ministra pôdohospodárstva SR Ľubomíra Jahnátka. A čo je najdôležitejšie, očakávajú konkrétne výsledky a nie prázdne reči, pretože tých už bolo dosť.

Slovenskí poľnohospodári mali tu vlečku s hnojom vysypať pred centrálu Smeru

Dámy a páni, pohár trpezlivosti sa naplnil a minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek už nemá právo doň naliať ani jednu jedinú kvapku.

Ale to nie je všetko. Včera premiér Fico vyhlásil, že bude trvať na tom, aby slovenskí vyjednávači v rámci obálky pre Slovensko sa pokúsili vyjednať viac peňazí pre priame platby pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov. Minimálne tak, aby sa naši farmári dostali toľko ako farmári z Maďarska, z Česka alebo z Poľska.

Avšak, čo je škandál, tradične porazenecky, citujem: Nie sme tí, čo rozhodujú. My len sprostredkúvame názory slovenských poľnohospodárov do Bruselu. Dámy a páni, zrejme ten hnoj, ktorý dnes poľnohospodári vysypali pred zastúpenie Európskej komisie, mali radšej vysypať pred centrálu Smeru. Ďakujem pekne.

*****

Skvelá predstava Roberta Fica o zastupovaní národno-štátnych záujmov Slovenska a jeho ľudí

Richard Sulík: Ďakujem. Rád by som doplnil, že strana Sloboda a solidarita vyzýva Roberta Fica, aby prestal s týmto porazeneckým postojom, že my za nič nemôžeme, len to, čo nám v Bruseli nadiktujú. Pán premiér Robert Fico toto nie je zastupovanie národno-štátnych záujmov. To, čo Robert Fico predvádza je skôr niečo ako škatule, hýbte sa. Robert Fico totiž rieši len to, že v rámci národnej obálky, teda v rámci peňazí, celého balíku peňazí, ktoré máme z Bruselu dostať, nám dovolia presunúť nejakú kôpku z jednej strany na druhú. A to chce prezentovať Slovensku ako väčšiu podporu pre poľnohospodárov. My na tie peniaze, ktoré máme z Bruselu dostať, ktoré majú dostať slovenskí poľnohospodári a potravinári, máme nárok.

Naopak, keď my máme platiť, tak nikto o tom nediskutuje, tam jednoducho máme povinnosti.

Vyzývame Roberta Fica, aby sa osobne zasadil, že sa v Bruseli bude bojovať za záujmy slovenských poľnohospodárov a potravinárov

Preto vyzývame Roberta Fica, aby on osobne, keďže náš minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek toho nie je schopný, aby on osobne sa zasadil o to, že slovenská reprezentácia bude v Bruseli bojovať za záujmy slovenských poľnohospodárov a potravinárov. Aby sa Robert Fico osobne sa zasadil za národno-štátne záujmy Slovenska za to, aby najbližších sedem rokov nebolo slovenské poľnohospodárstvo opäť diskriminované.

Preto, lebo keď opäť sa nepodarí vyjednať férové podmienky a opäť budeme diskriminovaní ďalších sedem rokov, tak to bude znamenať definitívnu likvidáciu slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva. Ďakujem vám pekne.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.