Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Výsledky volieb do NR SR 2016 │ Víťazstvo strany SaS
Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Výsledky volieb do NR SR 2016 – Veľké víťazstvo pre SaS

Výsledky volieb do NR SR 2016 priniesli nečakaný zvrat. Niektorých veľmi potešili, no naopak mnohých veľmi sklamali. Napätú atmosféru ešte viac spestrili predčasné výsledky volieb do NR SR 2016 v podobe exkluzívneho volebného …

Výsledky volieb do NR SR 2016

… výskumu – exit poll, ktorý odvysielala televízia Markíza tesne po uzavretí volebných miestností. Nasledovalo nekonečné čakanie na výsledky volieb do NR SR 2016.

Šokujúce výsledky exit poll

Hoci exit poll z dielne agentúry Focus deklaroval jasné víťazstvo vládnej strany Smer-SD, pokles jej percent na 27,3 nenapĺňal očakávania jeho predstaviteľov. Naopak, predčasné výsledky volieb do NR SR v podobe prieskumu exit poll znamenali jednoznačné volebné víťazstvo pre stranu Sloboda a Solidarita so ziskom 13,3 %. Svoju spokojnosť s výsledkom 11,3 % nemuseli skrývať ani členovia hnutia OĽaNO-NOVA. Po nich nasledovala SNS s 8 %.

Veľké sklamanie priniesol exit poll pre Most-Híd a Sieť. Zatiaľ čo Bélovi Bugárovi vyniesol 7,3 %, ľudia okolo Radoslava Procházku zo 6,7 % veľkú radosť nemali. Sieť dokonca predbehol aj Boris Kollár s 5,9 percentami.

Azda najsmutnejšie z predbežných výsledkov volieb do NR SR 2016 zostalo KDH, ktoré s 5 % skončilo tesne na hranici zvoliteľnosti.

Veľké prekvapenie priniesol Marián Kotleba s jeho stranou ĽSNS, ktorému voličská podpora vyniesla až 6,8 %.

Oficiálne výsledky volieb do NR SR 2016

Na oficiálne výsledky volieb do NR SR 2016 sa kvôli poruche štatistického úradu čakalo oveľa dlhšie. Očakávania a nervozita v jednotlivých centrálach politických strán rapídne stúpala. Konečné výsledky napokon nepriniesli veľkú zmenu v zložení parlamentu. Parlamentné voľby 2016 vyhral s 28,3 % Smer-SD. Veľkú radosť z volebného výsledku 12,1 % neskrývala strana Sloboda a Solidarita, ktorá sa z pravicových strán umiestnila najlepšie. Hneď za ňou skončilo hnutie OĽaNO-NOVA s 11 %. Brány parlamentu takisto spoľahlivo prekročili SNS s 8,6 %, Sme Rodina – Boris Kollár so 6,6 % a s poklesom hlasov taktiež Most-Híd so ziskom 6,5 %.

Výsledky volieb do NR SR 2016 nepotešili Radoslava Procházku. Jeho Sieť získala napriek veľkým očakávaniam iba 5,6 %. Veľký úpadok zaznamenalo hnutie KDH, ktoré sa so 4,9 % do parlamentu ani nedostalo. Kto však s prekvapujúco vysokým ziskom brány zákonodarného zboru prekročil, bol Marián Kotleba. Jeho ĽSNS odovzdalo svoj hlas až 8,0 % voličov.

Výsledky volieb do NR SR 2016 tak pri volebnej účasti takmer 60 % poriadne zamiešali karty pri zostavovaní budúcej vlády, ako aj pri výslednej podobe parlamentu na nasledujúce volebné obdobie.

Ďakujeme - výsledky parlamentné voľby 2016

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

 1. Tomáš says

  Pripajam sa k blahozelaniu a mozno iba poznamenam, ze treba zostat konzistentny a zaroven sa nenechat uniest euforiou, pretoze aj to moze uskodit obrazu. Treba si zachovat profesionalitu a nadhlad. Pan Danko to zase s tym vystupovanim trosku prehana a podla mna si tiez trosku zacina skodit. Zial bude treba najst konsenzus v roznorodych stranach, co bude tazke. Obzvlast ak je pravdive tvrdenie p. Kollara o aktualnych snahach kupovania poslancov. Treba mat aj na pamati ze vysledky volieb odzrkadlili aj snahu ludi odstranit Fica, ale ked tato snaha stroskota, tito ludia nebudu znova volit (vidim to aj na svojom okoli). Tazko odhadnut aku cast volicov tvorili tito ludia. Treba teda mysliet stale na to, ze cele toto moze skoncit predcasnymi volbami a tychto ludi treba zaujat a udrzat ako stabilnu volicsku zakladnu a navyse mozno motivovat aj ludi zo zvysnych 40% nevolicov (aby Sas nespadla percentualne zase dole, bola by to velka skoda). Treba ludom neustale vysvetlovat ,ze jedine pracou a tvorbou hodnot sa da realne zvysit blahobyt a nie rozdavanim a zadlzovanim, lebo to si len prejedame svoju buducnost uz dnes. Samozrejme ze vsetko ma svoje medze a nie je dobre si zase drancovat krajinu :).

 2. iqacik says

  Blahoželám k výsledku. Máte pred sebou veľku výzvu. Preto v mene voličov, prosím, nepokazte to…
  Určite vám budu hádzane aj polena pod nohy, ale s tým určite rátate, preto sa snažte!
  Pre mňa vstup Kotlebu do parlamentu ani nebol prekvapením. Pričin je asi viac… ak sa príliš, alebo skôr nevhodne straši migrančnou vlnou, veľa ľudi to bralo ako predvolebný ťah, ale čo po volbách?… takže jedine zvoliť niekoho, kto v tomto určite nesklame. KDH bolo totálne nevýrazne, s málo výraznou predvolebnou kampaňou a lídrom, Sieť#… od tej sa čakalo viac. Urobiť drahu kampaň nestači. Na to je potrebné mať aj dobreho lídra a to Sieť# bohužiaľ (na rozdiel od SAS) nemá. Ďalej sú to určite v nemalej miere aj korupčné kauzy… uberali perceta stranám, ktore ich mali, pridavali, ktoré ich nemali (alebo ešte nestihli mať), načasovanosť kampaňe, rovnako program strán.
  ĽSNS volili prevažne mladí. A ako som sa presvedčil, najmä z krajov, kde sa už roky alebo uplne (možno aj zámerne!) zabúda napríklad aj na rómsku otázku. Priznajme, že mu dosť veci hralo do karát.
  Viem, že to budete mať ťažke, ale držím vám (všetkým v SAS) palce!

 3. Matty says

  Len si to zase neposerte.. Veľkohubé vyhlásenia o víťazstve po exit polle mi krčili krv v žilách.. Tak hlavu hore a sebavedomie kľud!

 4. Milan says

  K výsledku vo voľbách blahoželám. Verím, že ma ako Vášho voliča nesklamete a po voľbách nezabudnete, že ste volenými zástupcami svojich voličov.

  Môj názor na výsledky KDH, SMK a Most-Híd je ten, že sa im vypomstila spolupráca so SMER-om na regionálnej úrovni. V komunálnych voľbách a vo voľbách do VÚC vytvárali koalície so SMER-om, či podporovali ich kandidátov, a teraz im to ich bývalí voliči “zrátali”.
  http://dennik.hnonline.sk/slovensko/518942-kosickeho-zupana-trebulu-podporil-aj-most-hid

  Pre mňa osobne je 8% hlasov pre ĽS-NS menší problém, ako 28% hlasov pre SMER. ĽS-NS ma doteraz neokradla, SMER áno. Ich rast vidím ako dôsledok správania sa poslancov v minulých obdobiach, ktorých názor voliča už deň po voľbách nezaujímal a prijímali zákony v rozpore so záujmami svojich voličov. Je to “zdvihnutý prst” pre všetkých poslancov, aby nezabúdali, že podľa Ústavy SR patrí moc občanom, nie poslancom (ani ministrom).