Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Výzva vláde SR | Odmietnite zachranovať španielske banky
Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Výzva vláde SR: Odmietnite odoslať 1,2 miliardy eur na záchranu súkromných španielskych bánk!

Vláda SR, najchudobnejšej krajiny eurozóny na čele s Róbertom Ficom, sa idú zahrať na veľkých grantov odoslaním 1,2 miliardy eur na záchranu súkromných regionálnych španielskych bánk. Tieto peniaze však vláda SR nemá, preto si ich musí najprv požičiať, samozrejme za úroky na finančných trhoch. Miesto toho, aby vláda a Róbert Fico chránili národnoštátne …

…záujmy Slovenska, Róbert Fico preferuje radšej ošklbať slovenský národ zvyšovaním daní, zlikvidovanim druhého piliera a zdanením všetkého, čo sa na Slovensku hýbe a dýcha.

*****

Richard Sulík: Dobrý deň prajem dámy a páni. Sto miliárd. Toľko budú žiadať španielske banky z eurovalu, ak by nestačilo, že eurozóna nezmyselne liala vyše dvoch rokov miliardy eur do Grécka. Teraz je na rade Španielsko a každému je jasné, že toto nebude koniec.

Viac ako dva roky hovoríme, že euroval je zlé riešenie

Dva roky zachraňovania bruselskými politikmi, doviedlo našu spoločnú menu euro do skutočných existenčných problémov. Vôbec nás neteší, že sme mali pravdu v našich predpovediach, s našimi obavami, ale myslíme si, že je načase konečne počúvať tých, ktorých prognózy sa napĺňajú. Lebo to, čo sa deje dnes, je cesta Slovenska rovno do ekonomického nevoľníctva. Poprosím teraz Jozefa Kollára o niekoľko konkrétnych a technických informácií.

*****

Absurdnosť vzniknutej situácie v Španielsku

Jozef Kollár: Dovoľte mi dámy a páni, aby som povedal niekoľko poznámok, ktoré dokazujú jasnú absurdnosť celej vzniknutej situácie v Španielsku.

Prvá absurdita – Jean-Claude Juncker (šéf uroskupiny) požiadal Španielsko, aby požiadalo o pomoc

Boli to práve nemecký minister financií Wolfgang Schäuble a šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker, ktorý cez víkend požiadali Španielsko, aby Španielsko požiadalo o pomoc. Toto je skutočne absurdita, ktorá je v novodobých dejinách Európskej únie nevídaná.

Druhá absurdita – Príjemcom pomoci nebude španielska vláda, ale štátom vlastnený fond

Chcem upozorniť na fakt, že príjemcom tejto pomoci nebude španielska vláda, ale takzvaný štátom vlastnený fond riadenej reštrukturácie bánk. Prečo je tomu tak? Totižto, ak by o pomoc požiadala španielska vláda, Španielsko ako štát, ako členská  krajina eurozóny, no tak v takomto prípade by to znamenalo už nielen smrť pre samotnú vládu premiéra Mariana Rajoya, ale smrť pre celú eurozónu ako takú. Pretože finančnú pomoc v takomto robustnom rozsahu neudrží ani desaťnásobne vyšší euroval.

Chcem povedať, že toto je už neprípustná nielen účtovná , ale v tomto prípade aj politická kreativita. Kreativita práve spočívajúca v tom, že ako som povedal, príjemcom v tomto prípade nebude španielska vláda a tá bude zachraňovať svoje vlastné banky, ale príjemcom pomoci bude spomínaný štátny fond riadenej reštrukturácie bánk.

Tretia absurdita – Úroky z pôžičky Španielsku sa nebudú započítavať do deficitu Slovenska

K spomínanej účtovnej kreativite, dnes sme sa dozvedeli z dobre informovaných zdrojov, že úroky z tejto pôžičky, ktoré budú vo výške približne 3 až 4%, sa nebudú započítavať do deficitu Španielska. Iste chápete dámy a páni, absurdnosť tejto situácie, viete si predstaviť , že vy ste príjemcom hypotekárneho úveru, za ktorý si kúpite byt a úroky, ktoré budete platiť banke, nebudú vstupovať do záväzkov vašej rodiny. Toto je naozaj niečo, čo je za hranicou zdravého rozumu. Opäť, prečo je tomu tak? No preto, pretože keby tieto úroky zo stomiliardovej pôžičky vstupovali do deficitu Španielska, tak v takomto prípade Španielsko nebude nikdy plniť podmienky paktu stability a rastu, bohužiaľ, je to tak.

Štvrtá absurdita – Pomoc Španielsku nie je podmienená absolutne nikým a ničím

Štvrtá poznámka, dokumentujúca absurdnosť tejto novej situácie spočíva v tom, že ako iste viete, ešte neuschol atrament pod európskou fiškálnou zmluvou, ešte prebiehajú ratifikačné procesy v niektorých parlamentoch členských krajín eurozóny a už podľa oznámenia Európskej komisie, kde má Španielsko dostať výnimku z tejto európskej fiškálnej zmluvy. Samozrejme, že potom sú úplne na mieste ozývajúce sa veľmi silnejúce kritické hlasy zo strany Írska a Grécka, ktoré získali pomoc z eurovalu jednotky práve za prísnych podmienok a podpísaním memoranda o porozumení a podpísaním úsporných programov. V tomto prípade, v prípade Španielska nič také neplatí, to znamená, že táto pomoc nie je podmienená nikým a ničím.

Piata absurdita – Španieli budú platiť za pôžičku len 3 až 4%

Španielsky minister hospodárstva takúto absurdnú pomoc označil za prejav solidarity a za prejav posilnenej politickej integrácie Európskej únie. Absurdita tohto výroku spočíva v tom, že áno, na jednej strane sa Španielsko bude refinancovať namiesto dnes je to už 6,45 stotín percenta, to sú dnešné úroky na desaťročné španielske dlhopisy, šesť štyridsaťpäť, tak namiesto takejto ceny budú Španieli platiť za túto pôžičku už spomínaných 3 až 4%. A teraz vzniká tá úplne na mieste otázka, aké sú teda východiská z tejto absurdnej situácie.

Východiskom sú – politická integrácia alebo neriadená deštrukcia celej eurozóny

Východiská sú len dve – po prvé, je to buď fiškálna a v konečnom dôsledku na konci tunela politická integrácia Európy , federalizácia, centralizácia, nazvyte si to ako chcete, po druhé neriadená deštrukcia celej eurozóny. A vzhľadom k tomu, že bruselskí mengstri nepripúšťajú riadené bankroty krajín, po ktorých už voláme viac než dva roky, od leta 2010, respektíve ešte pred parlamentnými voľbami  2010 sme hovorili o nutnosti poslať Grécko do riadeného bankrotu a keďže tento riadený bankrot štátov nie je prípustný z hľadiska bruselského mengstrímu, tak vám celkom prirodzene zostávajú už len možnosti dve:

  1. buď spomínaná  politická integrácia celej eurozóny alebo,
  2. ako som hovoril, deštrukcia a vlastne koniec celého tohto politického príbehu.

Slovensko si bude musieť 1,2 miliardy eur požičať na finančných trhoch

Na záver chcem upozorniť, že podiel Slovenska na tejto pôžičke pre španielsky bankový sektor sa bude pohybovať až do výšky 1,2 miliardy eur a chcem upozorniť rovnako na to, že na takúto sumu si bude musieť Slovensko tiež  požičať na finančných trhoch, čo v konečnom dôsledku bude ťahať pod vodu všetky ešte ako tak šetriace krajiny alebo krajiny, ktoré sa snažia hospodáriť  zodpovedne. Ďakujem pekne.

*****

Situácia so Španielskom rovnaká ako s Gréckom

Richard Sulík: Táto situácia so Španielskom je mimoriadne podobná, až rovnaká so situáciou v Grécku. Pokiaľ si spomínate na január 2010, kedy grécky premiér vyhlasoval, že  Grécko nebude potrebovať žiadnu pomoc. To je len niečo vyše dvoch rokov dozadu a dnes to znie absurdne, až nepredstaviteľne. Ale naozaj takto sa vyjadroval vtedajší grécky premiér, že Grécko nebude potrebovať žiadnu pomoc, potom to bolo 30 miliárd, potom 60 a skončilo to pri prvom balíku pri výške 110 miliárd. Tohto balíku sa Slovensko vďaka SaS nezúčastnilo.

Presne tento istý scenár teraz prebieha v Španielsku. Ešte začiatkom júna vyhlasoval španielsky premiér Mariano Rajoy, že nebudú potrebovať žiadnu pomoc, že svoje banky zachránia sami. Dnes to je sto miliárd. Ale hovorí sa o tom, že tých sto miliárd stačiť nemusí. Analýzy hovoria o tom, že tá suma, len na španielske banky, je približne 260 miliárd eur, to sme sa ešte nezačali baviť o zachraňovaní Španielskeho štátu.

Banková skupina Bankia a španielske dlhy

Španielsko má najväčšie dlhy na svete, zahraničné, okrem po USA preto, lebo si skrátka za tieto peniaze vybudovali milióny bytov a my, Slovensko, najchudobnejšia krajina eurozóny, máme teraz toto platiť.

Čo vlastne máme platiť?

Medzitým, ako som už spomínal tie byty, sa napríklad nachádzajú aj mimoriadne štedré odmeny pre manažérov týchto bánk, ktoré budú zachraňované. Napríklad banková skupina Bankia, ktorá je v najväčších problémoch, bola k svojmu manažmentu mimoriadne štedrá, vo výške 23 až 24 miliónov eur a z tejto sumy, šéf tejto banky, pán Rodrigo Rato inkasoval 2,3 milióna eur ročnú mzdu. To je dvestotisíc eur mesačne. To je desaťtisíc eur na každý pracovný deň za to, že tento človek je zodpovedný za miliardové straty, dostával desaťtisíc eur denne.

A my vďaka premiérovi Róbertovi Ficovi a jeho vláde sa ideme tomuto pánovi skladať na jeho ročnú odmenu. Dokopy manažmenty všetkých bánk, ktoré budú zachraňované, inkasovali 70miliónov eur za minulý rok na odmenách. Takisto táto skupina Bankia, ktorá financovala napríklad najdrahší futbalový transfér všetkých čias a to futbalistov Ronalda a Kaka vo výške sto miliónov za Ronalda a šesťdesiat miliónov za Kaka. Toto financovala Bankia, týchto dvoch pánov založila v ECB-čke, v Európskej centrálnej banke cez  Národnú banku Španielska, aby mohla získať ďalšie peniaze, presne takéto absurdity sa diali v španielskych bankách, preto sú v miliardových stratách a my ich teraz ideme zachraňovať.

Absurdnosť zachraňovania súkromnych bank priamo z eurovalu

Možno by sa dalo diskutovať  o nejakej záchrane pri naozaj systémových bankách, ale v prípade týchto bánk, ktoré ide dočasný euroval – euroval 1 zachraňovať a práve na toto sme upozorňovali na jeseň minulého roku, že keď dôjde k rozšíreniu a k zmene  eurovalu, to, čo bolo v októbri, kvôli čomu sme boli primitívne vydieraní našimi bývalými koaličnými partnermi, takže, keď dôjde k tej zmene, bude možné zachraňovať súkromné banky priamo z eurovalu, presne to, na čo sme upozorňovali sa teraz deje, no a toto sú, toto je, tá absurdná situácia.

Róbert Fico zvýši dane na Slovensku, aby mal 1,2 miliardy eur pre španielske banky

Slovensko je najchudobnejšia krajina eurozóny, Róbert Fico ide šklbať všetkých, ktorých má po ruke, či ide zvyšovať dane živnostníkom, ide likvidovať druhý piliér, dohodárom ide zvyšovať dane, každý jeden občan bude všetko, čo sa hýbe na Slovensku, bude ošklbané s výsledkom, že všetky tieto peniaze, jak on teda vyzbiera, pošle rovno do Španielska na záchranu nejakých regionálnych bánk, ktoré kľudne mohli skrachovať, respektíve, keď si španielska vláda myslí, že musí zachraňovať súkromné banky, tak nech sa páči, nech si to robia oni. Výsledok je teda taký, že sumou 1,2 miliardy a to pripomínam budúcoročne konsolidačné úsilie tejto vlády, mu z našej slovenskej vlády bude, má byť, 1,3 miliardy, tak sumu 1,2 ideme poslať do Španielska.

Vyzývame Róberta Fica, aby nabral odvahu a nesúhlasil s pôžičkou španielskym bankám

A preto vyzývame Róberta Fica, aby nesúhlasil s finančnou pomocou pre španielske banky a aby zástupca Slovenskej republiky, Správnej rade fondu, hlasoval proti takej pôžičke. Keď Róbertovi Ficovi, čo i len trošičku záleží na Slovensku  a keď len trošičku chráni národnoštátne záujmy Slovenska, tak práve teraz má možnosť povedať nie a ušetriť slovenským daňovníkom 1,2 miliardy eur, práve teraz má možnosť nestrčiť hlavu do piesku  a povedať jasné nie. Preto, ako som vravel, vyzývame Róberta Fica, aby nabral odvahu a nesúhlasil s pôžičkou španielskym bankám. Pekne vám ďakujem.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.