Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Záchrana Cypru | Nebezpečné rozhodnutie ministrov financií EÚ
Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Záchrana Cypru | Nebezpečné rozhodnutie ministrov financií Európskej Únie

Richard Sulík: To, čo spravila Eurozóna na Cypre, je najhlúpejšie a zároveň najnebezpečnejšie rozhodnutie. Nebezpečné rozhodnutie je to preto, lebo eurozóna, politici v Bruseli neboli schopní ustrážiť čistotu bankových transakcií medzi Cyperskými bankami a ich klientmi. Neboli schopní postihnúť peniaze, peniaze,  ktoré pochádzajú z kriminálnych zdrojov a tak sa …

… rozhodli uplatniť princíp kolektívnej viny. V tomto je to rozhodnutie mimoriadne nebezpečné.

Daň, ktorú vymysleli ministri financií Európskej Únie nie je daň, ale znárodnenie časti úspor

Daň, ktorú vymysleli ministri financií Európskej Únie, medzi nimi aj náš minister financií Peter Kažimír, v skutočnosti neje daňou. Daň je totiž platba, ktorá ide do rozpočtu tomu, kto ju uzákonil. Daň je platba, ktorá musí byť známa, vopred nesmie byť retroaktívna a daň je platba neúčelová.  Nič z tohto nespĺňa daň na vklady, ktorú chceli ministri financií uplatniť na Cypre. Oveľa viac sa hodí znárodnenie časti úspor.

Možno si páni z Bruselu nevšimli, že časy kolektívnej viny sú dávno preč.

Toto rozhodnutie Bruselu je mimoriadne nebezpečné. Je nebezpečné aj preto, že namiesto toho, aby boli postihnutí investori, ktorý do cyperských bánk investovali a akcionári týchto bánk, tak mali byť postihnutí sporitelia. Toto je mimoriadne nebezpečný precedens. Opäť sa raz ukazuje, že všetky tie pekné plány s bankovou úniou alebo nejaké prísľuby jednoducho neplatia, ak príde na lámanie chleba.

Tento nápad otriasol dôverou v Euro

Toto rozhodnutie je zároveň mimoriadne hlúpe preto, lebo tento nápad otriasol dôverou v menu euro. Ministri financií ekofinu si neuvedomili ako hazardujú s našou spoločnou menou. Akonáhle otvoria banky na Cypre možno zajtra, možno v piatok, to nikto nevie, sú tam už takmer týždeň zavreté, tak nastane takzvaný bankový rám.  Žiaden súdny človek si nenechá svoje peniaze v Cyperskej banke. Samozrejme aj iní občania v iných krajinách môžu zdieľať tieto obavy a tak pomáhajú návratu eurokrízy.

Takto masívne a rýchlo poškodiť euro ako to spravili ministri financií Európskej Únie sa len tak nevidí

Takto masívne poškodiť euro, eurom  takto rýchlo zničiť dôveru a zároveň vyvolať paniku, to predviedli páni z Bruselu, konkrétne ministri financií Európskej Únie,

sa len tak ľahko nevidí. Nehovoriac o cyperskom bankovom priemysle, ktorý sa podarilo behom troch dní de facto zlikvidovať. A pokiaľ toto bol zámer ekofinu, tak ten teda dôkladne vyšiel.

Za tento nebezpečný nápad hlasoval aj Slovenský minister financií Peter Kažimír

Za tento mimoriadne nebezpečný a mimoriadne hlúpy nápad hlasoval aj Slovenský minister financií Peter Kažimír. Týmto ho vyzývam, aby svoje hlasovanie vysvetlil, aby ho odôvodnil, prečo za takúto hlúposť dvihol ruku.

Na záver mi dovoľte povedať, že slovenský daňovník sa tohto nebezpečného až likvidačného zachraňovania nesmie zúčastniť.

Sloboda a Solidarita odmieta, aby Slovensko platilo 80 miliónov eur na záchranu cyperských bánk

My ako strana Sloboda a Solidarita odmietame, aby Slovensko platilo približne 80 miliónov eur na záchranu cyperských bánk tak, ako odmietame, aby Slovensko zachraňovalo súkromné španielske banky a podobne. To čo na Cypre sa musí spraviť je to, čo požadujeme už tri roky, ako prvé musia na zlé hospodárenie doplatiť investori týchto bánk a akcionári týchto bánk. Keby to nemalo stačiť tak cyperská vláda nech zachraňuje vklady svojich občanov do určitej hranice. V žiadnom prípade by nemali byť zachraňované miliardové vložky možno nejakých oligarchov a možno nie len ruských aj zopár z iných krajín. Ďakujem vám veľmi pekne za pozornosť.

*****

Otázky a odpovede ohľadom “Cypru – Nebezpečné rozhodnutie ministrov financií Európskej Únie”

Otázka k záchrane Cypru: Ja by som sa teda spýtal pán Sulík. Banky na Cypre sú zavreté a Európska únia stále tvrdí, že je ešte cesta z tohto von. Podľa Vás ako sa to bude riešiť?

Richard Sulík: V Bruseli sú bezradní. Preto, lebo to je ako s tou košeľou, keď sa zapne prvý gombík zle, aj keď o tom viete, zapínate ďalej a ďalej. Tak o to je ten návrat k rozumnému riešeniu ťažší. To, čo by trebalo spraviť, je – konkrétne na Cypre by to znamenalo tie banky zoštátniť. To znamená akcionárom tie banky zobrať, nič im za to nezaplatiť. To po prvé.  Po druhé, chrániť v nejakom rozumnom rozsahu vklady Cyperského obyvateľstva. Nikoho iného. Samozrejme máme tu bankovú úniu, ktorá teda ráta s tým, že iné krajiny budú chrániť vklady ľudí s nejakých iných krajín môže sa stať, že slovenský daňovník bude cez bankovú úniu zachraňovať vklady cyperských ľudí to je ďalší dosť veľký problém. Upozorňujem, Slovensko je najchudobnejšou krajinou eurozóny. Úplný výsmech, aby my sme zachraňovali  výrazne bohatších Cyperčanov.

Otázka k záchrane Cypru: Ako sa dívate na to, že Cyprus uvažuje o tom, že by predal tie svoje dve veľké banky za jedno euro Rusom.

Richard Sulík: No tam samozrejme treba aj z nejakých geopolitických pohľadov takýto krok posúdiť, ale tá cena jedno euro tak tá je určite na mieste.

Otázka: Aj toto ……….

Richard Sulík: No treba s tým niečo robiť a tie cyperské banky zrejme treba tým ľuďom odňať, ktorí ich zle riadili. Čiže samotný predaj je správny krok, treba ako som povedal zamyslieť sa nad tým, že komu budú tieto banky predané.

Otázka k záchrane Cypru: …. na Cypre je minimálne 40 bánk. Z toho tak polovica je v zahraničných rukách. Čiže vy ako liberálna strana by ste podobnú situáciu na Slovensku riešili tým, že zoštátnite zahraničné banky?

Richard Sulík: Nie. Tie, čo sú zahraničné, tie by som neriešil vôbec tie skrátka nech skrachujú. Toto nemá byť problém cyperského štátu. Ale sú tam potom veľké systémové banky. Tých je možno tri alebo štyri. Tie keby skrachovali, tak by to malo vážny následok aj pre cyperské hospodárstvo. Tam v núdzovom prípade a veľmi ohraničenej dobe je na mieste, aby zasiahol štát. Ale nie tak, že okradne svojich vlastných ľudí, že postihne sporiteľov. Tak to v žiadnom prípade. No a čo sa týka všeobecne finančného priemyslu na Cypre, tak tie banky sú teraz piaty deň po sebe zavreté a má to výrazné dopady na hospodárstvo na Cypre. Firmy nedokážu robiť transakcie, nedokážu platiť, nedokážu tovar kupovať a toto bude mať, uvidíme ako sa tá kríza vyvinie, ale keď sa to ešte pár dní bude tiahnuť, tak to bude mať aj vážne následky pre reálne cyperské hospodárstvo.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.