Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Zákonník práce z dielne Smeru pripraví veľa ľudí o prácu
Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Zákonník práce z dielne Smeru pripraví veľa ľudí o prácu

Jozef Mihál: Na úvod chcem povedať, jednoducho Zákonník práce, ktorý bol predložený do parlamentu vládou Smer-SD je katastrofa. Predložený Zákonník práce je pripravený nekvalitne a neodborne. Je to vyslovene politická agitka, ktorá ničomu nepomôže. Zákonník práce zhorší zásadným spôsobom podnikateľské prostredie na Slovensku, čo …

… sekundárne bude znamenať stratu pracovných miest na Slovensku a zároveň sa zabráni tvorbe nových pracovných miest. Čiže nepomôže to ani podnikateľskému prostrediu a nepomôže to ani samotným zamestnancom.

21 pozmeňovacích návrhov pre predložený Zákonník práce

Preto, aj keď viem, že táto snaha nemusí byť účinná, som pripravil v spolupráci s mojimi kolegami niekoľko pozmeňovacích návrhov, ktorými sa budem snažiť v rozprave presvedčiť vládnu väčšinu, aby aspoň niektoré zmeny, ktoré vláda pripravila buď korigovala alebo zo Zákonníka práce úplne vyhodila. Tých pozmeňovacích návrhov je spolu 21, čiže je ich pomerne dosť a nebudem ich citovať všetky, poviem tie podľa môjho názoru najzásadnejšie, respektíve najzaujímavejšie. Čiže napríklad budem navrhovať:

Zrušenie zmeny definície závislej práce v predloženom Zákonníku práce

Navrhujeme, aby bola zrušená zmena definície závislej práce, ktorú navrhuje vláda. Nová definícia závislej práce k ničomu nepovedie, iba zviaže ruky zamestnávateľom a zamestnancom a ľuďom, ktorí chcú pracovať, v dohadovaní zmluvných vzťahov. Súčasná definícia závislej práce bola dohodnutá pred niekoľkými rokmi na strane tripartity medzi odborármi a medzi zamestnávateľskými zväzmi, takže myslím si, že táto úprava je dobrá.

Zrušenie navrhovaného súbehu výpovednej doby a odstupného

Navrhujeme, aby sa zrušil navrhovaný súbeh výpovednej doby a odstupného, ktorý bude znamenať nadmernú finančnú záťaž pre zamestnávateľov, ktorí v prípade problémov budú musieť prepúšťať zamestnancov. Takáto hrozba, takéto zaťaženie bude znamenať, že najmä menší zamestnávatelia nebudú tvoriť nové pracovné miesta.

Návrh na ponechanie v Zákonníku práce “Flexikonto”

Navrhujeme, aby sa ponechalo v Zákonníku práce flexikonto, čo je vynikajúci nástroj organizácie pracovného času v prípade, ak sa firma dostane do prevádzkových problémov a nemá dostatok práce pre svojich zamestnancov. Namiesto toho, aby ich musela prepustiť, cez flexikonto môže pracovný čas zorganizovať tak, aby zamestnanci vo firme zostali, mali vyplatené svoje mzdy a firma tú krízovú dobu úspešne prežila. Čiže nerozumiem, prečo by sa malo flexikonto v Zákonníku práce zrušiť, poškodí to najmä menšie firmy a ich zamestnancov.

Zrušenie všetkých zmien pre dohodárov v predloženom návrhu Zákonnika práce

Ďalej budem navrhovať zrušiť všetky zmeny, ktoré vláda pripravila pre dohodárov. Tieto zmeny totižto ničomu a nikomu nepomôžu. Iba zbytočne administratívne zaťažia zamestnávateľov nielen pokiaľ ide o to vykazovanie pracovného času, sledovanie prestávok a podobne, ale aj pokiaľ ide o následné povinnosti voči sociálnej poisťovni. Napríklad pri oznamovaní prerušenia povinného nemocenského dôchodkového poistenia v prípade ospravedlnenia neprítomnosti v práci. Tu práve na tomto je vidieť ako neodborne, nekvalifikovane a nekoordinovane bol nový Zákonník práce pripravovaný.

Zrušenie pripravovaných zmien v Zákonníku práce pre zástupcov zamestnancov – zamestnanecké rady

Ďalej budem navrhovať aj to, aby sa zrušili vládou pripravené zmeny, ktoré sa týkajú zástupcov zamestnancov (zamestnanecké rady, zamestnanecký dôverníci). Nerozumiem, prečo by sa malo zmeniť a znížiť postavenie zamestnaneckých rád, zamestnaneckých dôverníkov. Myslím si, že úprava, ktorú sme urobili my za vlády Ivety Radičovej, významne posilnila zamestnanecké rady, zamestnaneckých dôverníkov ako kvalifikovaných zástupcov zamestnancov. Táto vládna novela chce takéto postavenie zamestnaneckej rady, zamestnaneckého dôverníka, nechápeme prečo rušiť. Je to priamo proti záujmom zamestnancov.

Zvýšenie odvodov z dohôd sa dá riešiť takisto novelizáciou Zákonníka práce

Ďalej by som ešte rád povedal, že zvýšenie odvodov z dohôd, ktoré zasiahne najviac, hlavne tie najzraniteľnejšie skupiny ako sú dôchodcovia a študenti, sa dá riešiť takisto novelizáciou Zákonníka práce tej novely, ktorá bola vlastne parlamentom schválená vládnou väčšinou v auguste a preto budem navrhovať, aby na dohody o brigádnickej práci študentov mohli pracovať študenti až do 30 rokov veku, čiže nie do 26 ako je  teraz, ale až do 30 rokov veku, čiže aby aj tí študenti, ktorí začali študovať neskôr, respektíve študujú na treťom stupni vysokej školy doktorandi alebo študujú na druhej vysokej škole, aby aj tí mohli využiť dohodu o brigádnickej práci študentov, kde je a navrhuje sa ďalšie odvodové zvýhodnenie.

Ak to zhrniem na záver, vládny návrh zákona je skutočne škodlivý a je to cesta, ktorá privedie Slovensko do vyššej nezamestnanosti, biedy a nikomu a ničomu nepomôže. Jednoducho Zákonník práce, ktorý bol predložený do parlamentu vládou Smer-SD je pripravený nekvalitne a neodborne.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.