Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Zníženie počtu poslancov NR SR zo 150 na 100 | Sulik.sk
Stránka o slovenskej politike, politikoch, politických stranách.

Zníženie počtu poslancov Národnej rady SR zo 150 na 100

Richard Sulík: Dovoľte mi povedať pár slov ku práve prebiehajúcej debate o znížení počtu poslancov Národnej rady SR. 926 000 ľudí sa jasne vyjadrilo v referende, ktoré sme organizovali v roku 2009 a ktoré prebehlo v roku 2010, že si želá, aby počet poslancov v NR SR klesol zo 150 na 100. Slovensko nepotrebuje v Narodnej rade 150 poslancov.

Slovensku bohate postačí 100 poslancov

Presne vieme, ktorí poslanci nepovedia nič jak je rok dlhý, nevynikajú žiadnou aktivitou. Slovensku bohate postačí 100 poslancov. Možno by dokonca stúpla aj kvalita schvaľovaných zákonov. Čo určite výrazne klesne, sú náklady na prevádzku Národnej rady. Nebavíme sa len o poslaneckých platoch, ale aj o platoch asistentov, kanceláriách, mobilných telefónoch a tak ďalej.

Zníženie počtu poslancov NR SR zo 150 na 100 je lepšia alternatíva ako zmrazovanie poslaneckých platov

A boli sme svedkami pred niekoľkými mesiacmi, keď vyslovene populisticky sa tu pretekali strany v znižovaní, respektíve v zmrazovaní poslaneckých platov. Avšak zníženie počtu poslancov zo 150 na 100 prinesie výrazne viac, ako nejaké populistické zmrazovanie platov.

Zníženie počtu poslancov si želá 926 000 ľudí – vačšina poslancov to však ignoruje

Musím povedať, potešilo nás, keď po voľbách sa premiér Róbert Fico vyjadril, že vie si predstaviť zníženie počtu poslancov zo 150 na 100. Média o tom tiež dosť rozsiahlo informovali, aj preto sme dali tento návrh. O to viac nás sklamalo, ako málo si poslanci vážia 926 tisíc voličov, ktorí sa jasne vyjadrili, že si želajú, aby počet poslancov klesol.

Dopočuli sme sa, že je to fašistické, že konáme v záujme finančných skupín a iného. Sú to všetko len pseudoargumenty, len zámienky na to, aby náhodou neubudlo 50 teplých miestečok pre ľudí. Pre ľudí, ktorí nerobia vôbec nič ako je rok dlhý. Veľmi pekne vám ďakujem.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.